| IIIshaneIII a întrebat:

Cum faci sa memorezi ceva ce inveti pe timp lung?
Am avut mereu o problema:
Cand invatam pentru la scola de exemplu, tineam minte lectia o zi 2, 3 apoi in 2 saptamani sau mai mult nu imi mai aminteam nimic.
Acum ca am terminat scola nu imi mai amintesc 95% din chestiile invatate in scola
Ce este in neregula, de ce nu pot memora ceva pe termen nelimitat?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creierul in descursul evolutiei umane a invatat un lucru important, retine doar ceea ce este important pentru supravetuirea ta ca individ, adica pentru nevoile tale primare, e ceva normal sa uiti, creierul nu retine informatie inutila el retine ceea ce e important pentru noi, de asta trebuie mereu recapitulata informatia invatata pentru ca o pierzi asa cate putin
cat timp nu isi satisfaci nevoile primare nu poti evolua spre nevoi rationale, un om infometat nu o sa citeasca cartii ca sa se informeze
http://www.stefamedia.com/abraham-maslow-ierarhia-nevoilor/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Asta e valabil si cand inveti o limba straina, cand urmezi un curs, cu cat nevoia e mai mare cu atat o inveti mai repede, daca te as tine infometat si ti as spune sa inveti cate 5 cuvinte pe zi in germana sau nu manci nici nu bei apa sa vezi ce ai invata

| IIIshaneIII explică (pentru RAY):

Deci sa inteleg ca trebuie sa fie completaq piramida aceia ca sa poti memora pe termen lung?

| RAY a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Nu, nu ai inteles corect,reti informatia care te ajuta pe tine insati,de exemplu mie imi place stiinta,toata ziua ma invart in jurul ei, desi creierul meu este obisnuit sa retina informatia aia prin repetitie,expunere continua, dar tu cum nu ai mai repetat nici expus, ai pierdut informatia aia, repetitia este mama invataturi dar si vointa, ambitia, nevoia ta ca individ

| gomen a răspuns:

Poate pentru ca informatiile acumulate din scoala erau irelevante pentru creierul tau iar el a vrut sa scape de ele. Sau poate invatai mecanic, cum fac de obicei elevii.
Incearca sa fii constient cand citesti ceva si vrei sa il memorezi. Cred ca ai auzit ca exista mai multe tipuri de invatare, sa spun asa. Auditoriu, vizual si cinetic. Fa un test online si poate vei afla cum poti memora si invata mai repede. Daca nu functioneaza asta, inseamna ca ai memoria pe durata scurta fata de alte persoane sau, cum am zis, informatii inutile pentru creierul tau. Nu ai cum sa nu inveti pentru ceva ce iti place. Te vei chinui dar vei reusi intr-un bun sfarsit.
Tot ce ti se intampla este un fenomen normal, dupa parerea mea. Dar ar cam trebui si sa iti pui creierul la niste exercitii. Memorează poezii de la cele mai simple la cele mai grele(incearca-le pe cele care ITI PLAC), citeste ceva PLACUT creierului si tie. Mai poti gasi pe net o gramada de exercitii pentru memorare si creier, daca doresti sa le incerci. Sper ca te-am ajutat macar cu ceva. happy

| Unicornlover7 a răspuns:

La fel patesc si eu, ideea e sa nu inveti pe de rost ca pe o poezie. Incearca sa inveti prin asocieri sau logic. De exemplu, daca ai de invatat anul 1074, il poti invata asa: speram sa iau 10, am luat 7 dar bine ca nu am luat 4. happy Numele le poti asocia cu persoane cunoscute, eu chimia o invat creeind povesti, C(carbon) este Costel care merge la H(hidrogen) Hannah sa cumpere Ca(calciu) carne. Incearca sa iti gasesti propriile metode de a invata, ca asa clar vei retine mai usor. Daca ai memorie vizuala, coloreaza si subliniaza informatiile importante. Daca ai auditiva, inregistreaza-te citind ce ai de invatat si apoi asculta inregistrarea de cateva ori. Incearca sa umbli prin camera cand inveti pentru ca si asta ar putea ajuta. Sper ca te-am ajutat