| RAY a întrebat:

Cum funcționează un ceas cu pendul? Care tot merge fără energie externa

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai il intorci ca pe ceasurile mecanice, nu merge de la sine, are un arc inauntru ca si ceasurile, intorci, si energia acumulata in arcul ala se tot elibereaza lent, si de acolo se mica pendulul.

Ca si la ceaurile mecanice in interior tot un fel de pendul au, rotita aia care tot se misca inainte-inapoi e acelasi lucru cu pendulul.

Fara sa-l intorci, nu va merge, pentru ca fortele de frecare din mecanism va anula miscarea chiar daca-i dau tu un impuls la inceput cu mana.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Eu am niște clopotele de vânt chinezești

| Hammurabi a răspuns:

Ceasul cu pendul clasic (există și varianta de care a pomenit Mosotti) dar varianta clasică, e dotat cu un lanț care la capete are niște greutăți.
Lucrul mecanic e dat de forța gravitațională care acționează asupra acelor greutăți.
Când greutățile ajung în partea de jos, trebuie ridicate manual prin tragerea de celălalt capăt al lanțului (o altă variantă de "întoarcere" a ceasului). Asta-i tot.

| RAY explică (pentru aditimus):

Eu am niște clopotele chinezești

| aditimus a răspuns (pentru RAY):

Ai scris ceas la intrebare nu clopotele happy

| RAY explică (pentru aditimus):

Pai nu se poate aplica același chestie?

| aditimus a răspuns (pentru RAY):

Nu prea