| Dorugar a întrebat:

Oare cum va explicati faptul ca omul face parte din specia Homo sapiens sapiens, adica de 2 ori sapiens adica de 2 ori stiutor dar niciodata credincios?
Nu cumva ca la baza dezvoltarii omului ca om, la baza a fost mereu STIINTA si nu credinta?

Răspuns Câştigător
| unul1 a răspuns:

Da ai mareeee dreptate! Hai sa ne bazam iar pe superstitii tampite! 42% din romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, hai sa fim mai multi ca mint oamenii de stiinta!

Am incercat sa fiu putin idiot ca sa intru in mintea de superstitios... Nu ti se pare ca pamantul a fost facut intr-o zi? nici mie... hai nu mai fim idioti

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si oamenii de stiinta au nevoie de credinta ca sa poata sa creada ca din nimic a aparut totul!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Oamenii de stiinta nu au nevoie de credinta ci de mai multa stiinta, pentru ca ei stiu ca nici Dumnezeu nu se putea naste din nimic!

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

LOL...

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

Dar, zeii elohim, tradusi prin Dumnezeu, din Biblie, cum au facut Universul? Nu tot din nimic?

| EmaS a răspuns:

Cand ei inventeaza teorii ipotetice care nu sunt sprijinite de dovezi- si care sunt practic imposibile- ei parasesc domeniul ratiunii si al rationalitatii si intra in sfera credintei oarbe. Iata ce spune fizicianul Paul Davies:,, Poate unora le este mai usor sa creada intr-un sir infinit de universuri decat intr-o Divinitate infinita, dar credinta lor trebuie sa se bazeze mai degraba pe credinta decat pe observatie.,, Ateii ii acuza pe oamenii religiosi ca cred fara a tine seama de datele observatiei.Dar ironia este ca tocmai ateii sunt cei ce se agata de o credinta oarba.Crestinii au motive temeinice, bazate pe observatie(cum ar fi teoria Big-Bang si principiul antropic) ca sa creada ceea ce cred.Pe cand ateii nu au.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

1Cred ca confunzi oamenii de stiinta cu profetii!
Un om de stiinta nu inventeaza terorii ipotetice ci face cercetare stiintifica!
2 Diferenta intre Stiinta si Credinta este ca stiinta se bazeaza pe adevaruri demonstrabile si repetabile iar credinta pe teorii inventate de excroci si sarlatani, teorii care nu au fost NICIODATA demonstrate pentru ca daca s-ar fi demonstrat nu s-ar mai numi credinta ci STIINTA!
Asa ca observatiile crestinilor nu au nicio valabilitate stiintifica pentru ca NICIODATA si NICIUNDE nu s-a demonstrat nimic despre existenta vre-unui Dumnezeu cu atat mai putin despre Dumnezeul crestin care este total inexistent pentru ca religia crestina nu se trage de la vreun Dumnezeu ci de la un criminal ca Pavel si sleahta lui de sarlatani!

| unul1 a răspuns (pentru EmaS):

Da ai mareeee dreptate! Hai sa ne bazam iar pe superstitii tampite! 42% din romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, hai sa fim mai multi ca mint oamenii de stiinta!

Am incercat sa fiu putin idiot ca sa intru in mintea de superstitios... Nu ti se pare ca pamantul a fost facut intr-o zi? nici mie... hai nu mai fim idioti

| MMihai a răspuns:

Despre știință, la modul real nu se poate vorbii decât foarte târziu, în principal, în ultimele secole!

| Dorugar explică (pentru MMihai):

Nu draga! Ce stiinta se poate vorbi deja din antichitate, in ultimele secole a inceput revolutia tehnico-stiintifica, dar stii de ce?
Pentru ca a fost slabita puterea bisericii dupa revolutia iluminista din 1789 dupa care a urmat laicizarea si secularizarea... daca stii ce sunt alea!

| MMihai a răspuns (pentru Dorugar):

De știință și de tehnică, se poate vorbi chiar din antichitate.
Se spune că în Mesopotamia au fost găsite un sortiment de Baterii umede, dar nu au răspuns la ce utilizau acea electricitate.
Au găsit în piramidele egiptene desene a ceva care nu puteau să fie decât un sortiment de becuri.
Nu au găsit ce surse de curent foloseau.

Trebuie să vezi și să pricepi, că nu doar Biserica Creștină a fost un factor anti-progres!

Acum s-au diversificat factorii anti-progres.
La noi derbedeul Marga de la Cluj ajuns ministru la Învățământ, a micșorat numărul de ore la disciplinele realiste, tot ca diminuare a progresului, dar asta se încadrează într-un plan organizat, de cei ce nu doresc progresul.

Creștinismul începe cu păcatul de a vrea să cunoști, „ FALSUL PĂCAT ADAMIC."

Evident că ființe cu probleme grave de sănătate mintală, gen Șoimoș, nu înțeleg că atacul asupra creștinismului trebuie să pornească de la falsul păcat Adamic și de la desființarea Vechiului Testament.

| Dorugar explică (pentru MMihai):

Eu nu am facut niciodata afirmatia precum ca biserica crestina ar fi o sursa de progres ci una de stagnare si regres.
2 Scoala romaneasca are scopul de a prostii oamenii, nu pe degeaba presedintele tarii spunea ca de pe bancile ei iasa doar timpiti si idioti!
3 Crestinismul nu incepe cu Povestea falsului Pacat ci cu primul Conciliu al Apostolilor! De altfel scena cu marul si pacatul apartine religiei mozaice si in aceasta religie nu este vorba de niciun pacat adamic ci de felul cum un Prometeul orientului (Sarpele, simbol al intelepciunii) le-a dat intelepciunea oamenilor, si asta nu este vazuta ca pacat in religia originala.
4 Nu sunt sigur ca soimos are probleme cu sanatatea, dar cred ca este foarte cult, ceea ce poate fi vazuta ca o boala mai ales de inculti. Dar cum crestinismul este bazat pe minciuna si sarlatania numita Biblia, soimos o combate permanent, ba chiar afirma mereu ca textul Tanachului (care contine legenda in spetza) este preluat in mod mincinos de catre crestini si ca trebuie renuntata la toata Biblia crestina pe motiv ca VT este un furt intelectual interpretat in mod mincinos si NT este un text scris sub comanda unui UCIGAS de niste oameni/apostoli care lucrau cu puterile demonilor si ca sa nu zici ca mint iata dovada:

Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii

| MMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Orișicare băiețel, născut în România, auzind ceva vag, cam cum este cu botezul băieților la evrei, va concluziona despre mozaism, că este „religia unor oameni nebuni" și nici nu îl va interesa conținutul „religiei unor oameni nebuni".

Au existat niște idei proto- creștine, la care a fost adiționată -- lipită cu scuipat--, cu sau fără modificări, „religia unor oameni nebuni", și așa a apărut creștinismul în Europa de pe vremea împăratului Constantin și următorii, ( ca o construcție aiurea, fără sens și fără logică, iar acțiunea poveștilor mincinoase / minciunilor era amplasată, într-o zonă numită Palestina, despre care populația, din Europa nu prea știa nimic.
Nu puteau amplasa acțiunea poveștilor mincinoase în Europa, că se descoperea imediat, că sunt minciuni. ).

Creștini nu cunosc, „religia oamenilor nebuni", și nici nu îi pasionează asta.

Voi postulați Iisus= Satana, postulat pe care nu îl poate accepta nici un creștin.

La modul real nu există nici un fel de Satana
și nu a existat nici un sortiment de Iisus în acea zonă ( a Palestinei) a globului, totul fiind minciuni.

Postulatul Iisus= Satana, reprezintă în sine, lipsă de sănătate mintală.

Iisus este o entitate ireală și inventată și este zeul bun, în contextul respectiv.

Satana este o altă entitate ireală și inventată și,... și este zeul rău, în contextul respectiv.

Egalitatea voastră Iisus= Satana, tip postulat, este drum care se înfundă, că nu convinge pe nimeni, de nimic.

Pe mine, care nu sunt creștin, mă face să râd, de prostia, de care dați dovadă, iar pe creștini îi revoltă, și tot nu convingeți pe nimeni, de nimic, cu asemenea aberații.

Poate vă fundamentați demersurile pe „religia oamenilor nebuni", religie care oricum, nu este cunoscută de nimeni, în România.
( Există în România și credincioși mozaici, care oricum nu citesc ce scrieți voi.)

Presupunând că ați reuși compromiterea creștinismului întrebarea este cu ce îl /o înlocuiți?
Cu ateism sau cu o altă religie?

Ateismul este periculos, din cauza lipsei de valori morale!

Altă religie trebuie elaborată și nu este ceva foarte simplu, că veți fi atacați și de atei și de credincioșii religiilor cu adepți.

Deci o altă religie, trebuie să fie ceva foarte bine elaborat și foarte greu de atacat, că sper că nu vreți să veniți, cu iar cu „religia oamenilor nebuni", că nu aveți nici o șansă, de a fi credibili, pe teritoriul României.

| MMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Deci problema care trebuie să vă pasioneze pe voi, este cu ce înlocuiți religia creștină, în caz că v-ați atins scopul, că ați compromis-o!

Elaborarea / fabricarea unei alte religii, sau a unei filozofii religioase, care să lase creștinismul fără adepți, este o acțiune foarte complicată și care vă va lua mult timp, să zic între 5 și 50 de ani.
Eu nu pot decât să vă urez succes, la un asemenea demers.

| Dorugar explică (pentru MMihai):

O fi pentru un crestin ceva demential sa spui ca Isus = Satana dar cred ca ar trebui sa-i acuzi de acest fapt pe cel care a scris Apocalipsa si nu pe noi care citam din Biblie!, ca sa nu zic si pe Tatal ceresc care face o asemenea afirmatie!
In concluzie daca ai de facut ceva reclamatii, fa-le-o autorilor Noului Testament care lucrau cu puterile demonilor, asta conform Bibliei!

| MMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Tu citești Biblia, nu eu!
Pentru mine biblia, este înșiruire de prostii, și nu merită nici măcar efortul, să o arunc la gunoi.

| Dorugar explică (pentru MMihai):

Esti un caz pozitiv, altii din pacate isi randuiesc viata dupa ea, si acestora ma adresez eu si nu celor ca tine!

| TheTigerX a răspuns:

Din cate stiu eu numele de "homo sapierns sapiens" a fost dat tot de oamenii de stiinta..intrebari cretine..ma mir cum de se mai gasesc unii sa-ti raspunda

| Dorugar explică (pentru TheTigerX):

O fi intrebarea cretina dar nici logica ta nu e prea sanatoasa, pentru ca nu-ti dai seama ca aceasta denumire are o acoperire in realitate!
Poi crezi tu ca daca progresul omenirii ar fi fost asigurat de catre Dumnezeu folosind o masa de oameni prosti, crezi ca oamenii de stiinta nu ar fi schimbat denumirea in "homo credinciosus divinus"?
Nah vezi ca esti cam bata cu logica?

| TheTigerX a răspuns (pentru Dorugar):

Dumnezeu a dat inteligenta oamenilor...in fine, nu stiu de ce ti se pare ca am ceva cu tehnologia, profit si ma bucur de ea in acelasi timp.dar intrebarea..ca altele.e varza

| Dorugar explică (pentru TheTigerX):

Cineeeee Dumnezeu?
Poi poate ti-a dat tie ca de aia esti atat de inteligent!
Mie si altor oameni rationali, Dumnezeu nu ne-a dat nimic si tot ce am ca zestre genetica crestere instruire educatia am primit prin parintii mei, care sunt muuuult mai Dumnezei decat Dumnezeul tau virtual din cartea de religie, cel putin pentru mine!
Mi varza este raspunsul tau!

| TheTigerX a răspuns (pentru Dorugar):

Ok.dar eu nu sunt frustrat macar.ce te supara?
de ce esti asa de ridicat impotriva unui Dumnezeu in care nici macar nu crezi?

| Dorugar explică (pentru TheTigerX):

Pentru ca sunt multi ca tine care cred si se dedica unei prostii si nu se dedica studiului si pregatirii profesionale si iata ca Romania cea credincioasa in proportie de 95% este pe ultimul loc din UE, Si tot in aceeasi proportie cetatenii ei sunt bolnavi de lene prostie si imoralitate!
pentru ca asa cere "modelul ortodox"!

| TheTigerX a răspuns (pentru Dorugar):

Credincioasa in proportie de 95%? ..nush ce inseamna credinta pentru tine;
daca am fi atei in proportie de 95% de ce crezi ca am duce-o mai bine?
si avand in vedere ca a intrat ultima in UE alaturi de Bulgaria...de ce ar fi printre primele?

| Dorugar explică (pentru TheTigerX):

1 Pentru mine credinta inseamna NIMIC, dar cu toate astea 955 dintre romani se declara a fi credinciosi!
2 Daca am fi atei am duceo mult mai bine pentru ca am stii ca nu primim ajutoare prin rugaciuni si ca suntem nevoiti sa ne bazam pe noi insine, unde pui faptul ca s-ar inchide 30 de mii de biserici si ar fi dati afara 50 de mii de shnapani sarlatani si poate s-ar construi macar 10 mii de dispensare si angaja 50 de mii de cadre medicale in loc.
3 Lenea prostia si imoralitatea tin mai ales de ortodoxie, lene datorita sfintilor din calendar, prostie datorata credintei a proasta, si imoralitate dupa modelul popii!
Ar fi printre primele tari din UE prin numarul populatiei si prin bogatia si frumusetea ei.

| TheTigerX a răspuns (pentru Dorugar):

Iti sugerez sa asculti Mari romani - Parazitii daca te face sa te simti mai bine.

| Sarbo a răspuns:

Dumnezeu este adevărul