| blondissima a întrebat:

Cum poate fi crestinismul o religie monoteista cand sustine conceptul de trinitate?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In chestiunile abstracte imposibilul este la casa lui.

| cristi202 a răspuns:

In plan bidimensional, avem forme geometrice cum ar fi patratul. In plan tridimensional, o suma de patrate (6), pot forma o figura geometrica, un cub. E o singura figura, dar formata in mai multe forme geometrice. La fel e si cu Dumnezeu. Noi suntem fiinte ce tin de o anumita dimensiune, unicate doar ca o singura persoana, insa El este Unul singur, acolo, in "dimensiunea" superioara in care se afla, si cu toate acestea, sa fie mai multe persoane. Stiu ca e greu de inteles asta, dar poate ca imaginea cu cubul iti va da o idee.

| Arthur a răspuns:

Uite aşa, simplu! Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt sunt o singură entitate!

| wales a răspuns:

În primul rând, credința creștină într-un Dumnezeu compus din trei Persoane '' Trinitate '' nu este o contradicție. Contradicția apare doar atunci când ceva este și A și non-A, în același timp și în același sens. Dumnezeu este și trei și unul singur în același timp, dar nu și în același sens. El este trei ca număr de persoane, dar unul ca esență. El se manifestă în trei persoane, dar are o singură natură. Ar fi o contradicție dacă afirmăm că Dumnezeu are trei naturi într-una singură sau trei persoane într-o singură persoană. Însă nu avem o contradicție când afirmăm că Dumnezeu are trei persoane împărtășind o singură natură. Dumnezeu este ca un triunghi. Deși are trei laturi, triunghiul este unul singur. Colturile, luate individual, nu formează triunghiul în întregul lui. Dumnezeu este ca unul la puterea a treia; 1x1x1=1Dumnezeu nu este; 1+1+1=3, aceasta ar fi triteism sau politeism. Dumnezeu este unul singur, manifestându-Se veșnic și simultan în trei Persoane distincte.
Dumnezeu este dragoste '' Şi noi am cunoscut și am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu față de noi. Dumnezeu este dragoste; și cine rămâne în dragoste rămâne în Dumnezeu, și Dumnezeu rămâne în el.'' 1 Ioan 4:16. Însă pentru ca dragostea să poată exista, e nevoie de cineva care să iubească '' Tatăl '' pe cineva '' Fiul '' și de duh al dragostei '' Duhul Sfânt ''. Așadar, dragostea însăși este o tri-unitate.
Desigur, Trinitatea este un mister. Este ceva ce trece dincolo de rațiune, fără însă a merge împotriva rațiunii. Putem să o înțelegem, însă nu complet.

| NoChanceForUs a răspuns:

E ca la dero blondo, 3 în 1!
A nu se confunda cu „menage a trois"!

| Angel0 a răspuns:

A aparut deja biblia pe intelesul copiilor.
http://blogulcolectionarului.net/......ilie-2011/
Poate ca dupa ce o citesti, o sa pui intrebari mai interesante.

| Angel0 a răspuns:

@Manson
Daca un chior iti spune sa renunti la televizor ca oricum nu se vede nimic, il asculti?

| Gizăz a răspuns:

Imaginează-ți un zeu singular. Pune-i în față trei ferestre. Deasupra uneia scrie Dumnezeu, deasupra celeilalte scrie Iisus și deasupra ultimei Sfântul Duh.

| Necrophagist a răspuns:

Un ipostas, o esenţă şi o fiinţă.De aici trebuie să cam porneşti.O să mai pălăvrăgesc pe aici când o să am timp, promit

| miradoniz a răspuns:

Nu știu, tu cum îți imaginezi ca atât de mulți reușesc de peste 2000 de ani sa creadă întradevăr în asa ceva?hee hee poate trebuie sa încerci sa crezi mai întâi și apoi va fi clarhee hee

| miradoniz a răspuns:

@Hombre ai pus degetul pe rana:abstractul nu poate fi nici explicat nici înțeles în concret.Este imposibilhee hee nici legile fizicii newtoniene nu se aplica în fizica cuantica!hee hee

| blondissima explică:

@brandiburu, mi-ai scris mult dar nu mi-ai raspuns.

| blondissima explică:

Arista, nu putem fi toti la fel de destepti ca tine, dar zi-mi e usor sau greu sa nu intelegi o intrebare simpla?

| Malphas a răspuns:

Păi e unul singur mai al dracu'.

| Zazu a răspuns:

Razvanel,mama! Trinitatea il sustine pe d-zeul unic,nu invers.
Pacat ca atunci cand discutati de religie nu tineti cont de mistic, mitologie si istoria religiilor, poate asa, multi nepracticanti ar avea discutii mai interesante pe teme destul de complexe si nu ar mai exista divergente violente.In cazul asta si plozii ar mai avea cate ceva de invatat.

Razavanel, ca sa poti intelege intrebarea trebuie sa o citesti de la coada la cap, asa cum e scrisa acum nu e valabila.

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Chiar daca am zis ca te ignor totusi nu pot sa ma abtin...NU esti tu un pic cam proasta?

| DoarImpreuna a răspuns:

Simplu. Nu iti cere sa crezi si sa te inchini mai multor entitati si unui singur Dumnezeu triunic.

Posibil ca asta sa te lamureasca http://otnielabattzion.wordpress.com/......l-triunic/

| brandiburu a răspuns:

Sa plecam de la ce spune Biblia:
"Capitolul 1
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină."

Asadar - Dumnezeu a fost primul. Cred ca mai simplu de atat n-am cum sa zic.

Inca o chestie: toate cultele astea (protestanti, baptisti, luterani, etc) sunt aparute, in general, ca urmare a nemultumirii unor cetateni fata de politica/gandirea Bisericii Catolice.

Biserica unita (sau ceva de genul asta) a existat pana in 1054, cand s-a produs Marea Schisma (Marea Ruptura) => ceea ce cunoastem astazi ca si Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa.

Biserica Catolica se caracterizeaza prin inovatie, noutate, foarte multe traditii au fost "adaptate conform vremurilor", foarte mult fast, lux, senzatie de impetuozitate.

Biserica Ortodoxa are, in schimb, traditii vechi de mii de ani. Singurul lucru schimbat este limba - greaca, rusa, romana.

De asta consider ca, daca tot ar fi vreodata sa ma gandesc "oare care Biserica ar fi potrivita pentru mine?", as opta intre Catolici sau Ortodocsi. Restul sunt doar ramasite ale primilor (in special) aparuti acum 400-500 de ani sau chiar mai recent si mi-e greu sa cred ca ei reprezinta marea salvare. Am participat la slujbe ale altor orientari religioase si am auzit lucruri destul de... nepotrivite. Dar poate este doar parerea mea.

| Razvanel93 a răspuns:

Din moment ce sustine conceptul de trinitate e gresit sa mai spunem ca e monoteista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat exista un singur Dumnezeu dar sunt trei persona cu functii distinctebig grinumnezeu(cel care a alcatuit planul de mantuire), Domnul Isus(cel care l-a executat) si Duhul Sfant(care te convinge ca esti pacatos si ca ai nevoie de mantuire). Sper ca te-am lamurit.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,asa este, crestinismul este o religie monoteista, credinta suprema este in Dumnezeu.Conceptul de trinitate vine de la sfinta cruce:in numele Tatalui, al Fiului si al sf Duh, ...amin.Te rog sa imi permiti sa rog administratorii acestui sait sa excluda automat pe toti cei care aduc jigniri la adresa utilizatorilor.
Multumesc; Mult noroc.

| Manson5 a răspuns:

Abandonati crestinismul, religiile, dumnezeii si alte chestii prostesti. Traim in secolul 21, nu credeti ca ar fi ideal sa renuntam la unicorni, spiridusi si alti supereroi ce traiesc prin nori si fac minuni? Puteti dovedi ca exista dumnezeu? Nu cred asta:nu-l simti, nu-l vezi, nu-l auzi, nu-l poti mirosi, nu-l poti gusta, si nici nu poti comunica cu el, n-a existat nicio dovada de la inceputul lumii pana acum, nicun semn ca ar exista. Cand te nasi, te nasti ateu, parintii iti baga spiridusul in cap(din pacate).

| Manson5 a răspuns:

@larix.
Din cate am inteles eu reprezint chiorul.Gj man, imi pare bine pentru tine ca-l poti vedea pe dumnezeu.