| bleakk a întrebat:

Cum pot incepe sa invat fizica de la 0? As vrea sa dau BAC-ul la fizica in loc de biologie, insa nu am nici macar bazele. Sunt clasa a 12-a, credeti ca in acest ultim an premergator examenului, ma pot pregati la cele 2 materii deja stabilite:matematica si lb. romana si in paralel la fizica luand-o de la 0? Simt ca ma pasioneaza, si simt ca voi prinde repede materia, insa nu vreau ca timpul sa fie in zadar.

8 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Exista diverse materiale care te ajuta. O iei de la zero. Citesti teoria, inveti formulele si incerci sa faci probleme in care sa le aplici. La bac la fizica, din cate stiu de la un prieten, sunt exercitii- tip. Daca lucrezi si esti atent, o sa reusesti. Parerea mea este ca biologia este mai grea la bac in ideea ca e multa informatie si in general se iau note mici. Nu zic ca fizica e usoara, dar macar e mai mult de rezolvat probleme, e mai logica. Ma indoiesc ca la biologie stii perfect materia...si acolo tot de la zero ai lua-o. As alege fizica.
Depinde acum si cum stai la romana si mate. Daca vrei ajutor cu eseuri la romana sau la variante de mate, lasa-mi un mail. Eu am trecut deja prin examen si m-as bucura sa fiu de folos.
Succes!

| bleakk explică (pentru AnonimaOk):

Imi dadusei candva mail-ul si te adaugasem, dar...

| AnonimaOk a răspuns (pentru bleakk):

Anonimaokay@yahoo.com
Nu ma cauta pe messenger, trimite mail si vorbim asa.

| AnonimaOk a răspuns (pentru bleakk):

Pardon anonimaokay@yahoo.com... nu cu litera mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca consideri ca pe viitor poti alege o facultate pe domeniu (inginerie) atunci poate merita, dar neaparat cu pregatire in particular (meditatii).
Sincer, este posibil, poti da la mecanica si electricitate (insa cam trebuie sa stii si termodinamica pentru admitere la facultati). Optica o poti neglija de tot.
Este timp de invatat de la 0, numai sa inveti.
Desi biologia e mai usoara, e mai de toceala. Sau informatica o prinzi mai repede intr-un singur an.

| CristinaSNC a răspuns:

E greu sa o iei de la 0, zic sa dai la biologie, bacul la fizica este foarte greu.

| Kisses a răspuns:

Eu cred ca o sa poți sa o înveți dacă zici ca te pasionează și ca prinzi repede, oricum din câte știu la bac se alege pe capitole, nu îți trebuie toată fizica, poți sa faci pregătire ca sa poți sa progresezi mai repede. Bafta! Funda?

| anonima529 a răspuns:

Poti sa recuperezi atata timp cat ai o vointa de fier,te pasioneaza materia si muncesti cu seriozitate. Trebuie sa reiei teoria si problemele,si daca simti ca nu intelegi anumite lucruri poti sa faci meditatii sau sa cauti in carti, pe net, sau orice alta sursa sigura. La bac poti sa alegi materia de clasa a X-a care este foarte simpla: termodinamica si electricitate(doar curent continuu).Si mecanica e simpla, doar aruncarile pe orizontala sau sub anumite unghiuri sunt lectii destul de urate, dar nu imposibile.La optica daca mai stii geometria din gimnaziu si inveti legile de reflexie, refractie, etc nu va fi greu.Ramane sa alegi tu capitolele pe care stii ca le intelegi perfect.Totusi,daca vrei la Politehnica va trebui sa stii cam toate capitolele,inclusiv cele care nu sunt in programa de bac momentan:magnetism,electricitatea(curent alternativ),sau optica ondulatorie, fizica nucleara(doar pe astea stiu ca nu sunt in programa, sper sa nu gresesc).Mie in clasa a IX-a mi s-a parut materia grea la inceput, dar am prins din zbor(sunt si eu la mate-info). Daca simti ca poti prinde usor, nu mai sta pe ganduri si pune-te pe treaba big grin Succes!