| Nechifor20062 a întrebat:

Cum pot sa stiu daca toata lumea asta e reala si nu este o parte dintr-o simulare?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu esti real sau o simulare? Gandeste.

| Nechifor20062 explică (pentru darrio2007):

Pai nu sunt

| darrio2007 a răspuns (pentru Nechifor20062):

Deci si lumea este reală.

| aditimus a răspuns:

Te-ai jucat prea multe jocuri si ai ramas acolo.

| Theo94 a răspuns:

Nu poti sa stii, nu poti afla, cel mai probabil nu este o simulare, dar daca ar fi o simulare ar fi una foarte avansata generata de ceva ce nu seamana deloc cu computerele pe care le avem.

| TristanTzara a răspuns:

Nu poți, toate posibilele explicații ale realității sunt egale în adevăr în lipsa unor axiome de ghidare. Le spuneam OGLE (onesta gândire, logică și experiență):
(E) Totul e așa cum îl experimentăm. Sau experiența portretizează realitatea așa cum e.
(G) Gândirea nu ne e controlată sau coruptă de o sursă exterioară.
(L) Legile logicii sunt universal adevărate.

Dacă ai avea asemenea axiome, ai putea deduce din ele că Solipsismul e fals, altfel ești damnat pe veci să nu ști.

| Dana1999 a răspuns:

Nu ai cum să afli. Nici visele nu ti le poti controla sau conștientiza mereu, dar sa afli ce e dincolo de mintea ta.

| florin926481f a răspuns:

Nu poti stihappy