| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem reda trecutul in mintile noastre, ne putem folosi creierele sa vedem si in viitor?

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Trecutul e fad și neclar.
Viitorul e fad și neclar.
Trecutul prea îndepărtat e necunoscut.
Viitorul prea îndepărtat e necunoscut.
Încercăm constant să modificăm trecutul pe baza datelor știute, înlocuim calculele folosind date mai noi, să reparăm greșeli, să le ascundem, să recâștigăm lupte pierdute.
Încercăm constant să modificăm viitorul pe baza datelor știute, înlocuim calculele folosind date mai noi, să evităm greșeli, să le ascundem, să câstigăm lupte altminteri pierdute.
Trecutul și viitorul sunt două tăișuri ale aceleași săbii.

| RAY a răspuns:

Putem invata din trecut =cea mai importanta lectie a vieti si sa aplicam in prezent astfel ne construim viitorul

| Wr3nch a răspuns:

E cam greu, sunt tehnici de hiponoza pentru asta dar nu prea cu sa obtii o experienta ''cinematica''.

| Apokales a răspuns:

Trecutul nu exista, prezentul este real, iar viitorul este probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da iar am nevoie de editare ca sa pun in paranteze "amintiri". Dar consider eu ca este evident acest lucru.

| Andrei200202 a răspuns:

Amintirile inseamna sa derulezi ceva in mintea ta ce S-A ÎNTÂMPLAT IN TRECUT. Întrucât viitorul este opusul trecutului nu poți să îți aduci aminte sau sa premonizezi ceva ce nu s-a intamplat.

| Cksihja a răspuns:

Creierul va reda trecutul doar dacă consideră important să retrăiască acel eveniment și asta doar în vis sau în modul de redare comandată cu ochii închiși.
Creierul nu poate vedea în viitor dar poate presupune iar acestă presupunere se numește instinct sau intuiție și sunt o grămadă de exemple pentru asta: știm că casierița va scana produsele la casă știm că paznicul de la supermarket este gata să ne oprească știm că atunci când semaforul are culoarea verde oamenii vor începe să treacă chiar uneori știm și cine va ajunge primul pe partea cealaltă.

| Tonobil a răspuns:

Nu putem reda doar trecutul ci ne putem si schimba amintirile tot prin minte..deci trecutul e un loc in care nu te mai intorci nu-l poti schimba
Iar legat de viitor..ar fi naspa sa vezi in viitor pentru ca ar insemna urat, sa ai doar un drum de parcurs ceea.chiar plictisitor
Asa nestiind viitorul poti sa schimb traiectoria