| Romanul86 a întrebat:

Cum rezolvați acest paradox românesc:
Cine a fost primul oul sau găina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este doar un bug mental, Nu a fost nici oul primul, dar nici gaina. Ambele au aparut in acelasi timp, au fost create simultan, evolutionistii cred ca oul, religiosii sigur cred cã gaina.
Ce nu tin in evidentã evolutionistii cum a apãrut oul, daca nu a existat inca un sistem reproducãtor?
Oricum aceste tipuri de paradox cum am spus sunt doar negarea existentei unui suflet, Dumnezeu, zeu, ceva pe lângã corpul fizic, care ar fi creat viata din nimic, este doar o dualitate(alb/negru, masculin/feminin, intuneric/luminã, cald/rece, viatã/moarte) totul are un ciclu pe lumea asta se repetã si este dual.

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu este un paradox. Intai a fost oul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Oul de dinozaur, dar nu stiu ce proteina pe care o contine oul de gaina e produsa doar de gaina, deci gaina.

| relian a răspuns:

Gaina normal, logic, ia-o cum vrei.Nu are cum apare primul, rezultatu inmultirii unui organism.Intial apare organismul,care apoi prin incercari,prin adapatari ajunge sa se inmulteasca,deci dupa apare oul.
Nici nu stiu daca chestia asta este venita de la romanii, nu prea vad pe romani mari filozofi, romanu baba si mitraliera laughing se vede cat ne duce capu dupa cum e tara, tara merge prost pentru ca avem oameni prosti laughing deci de unde atatea inventivitati, de pe unde le-ai scos, doara tu stii.
Auzi la tine cultura universala laughing cred ca vizionezi prea mult documentare de genu ca romanii au fost oul si gaina laughing

| Romanul86 explică (pentru relian):

Ata este propagandă că români sunt idioți și slabi.

| relian a răspuns (pentru Romanul86):

Nu,eu nu fac reclama proasta romanilor, dar este bine sa recunoastem cand este cazul ce este adevarat si ce nu.Deja eram satul de povestile romanilor,ca noi am fi cei mai destepti,cei mai frumosi si cei mai buni la toate,cei mai muncitori si etc,nimeni nu mai e ca noi in lumea asta. Apoi am spus stai frate oare chiar asa este? Numa daca stai si te gandesti, oare cum merge tara asta? Pai merge prost si foarte prost, ok atunci de unde atatea calitati pe romani?laughing O tara este bogata sau saraca fctie de oamenii care locuiesc acea tara, omu face ca tara sa arate bine sau prost, ca tara sa fie bogata ori saraca.Idioti nu sunt dar slabi cu siguranta laughing

| Hammurabi a răspuns:

Nici oul nici găina.
La început a fost cuvântul.
winking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Comentacu de Dabuleni a fost primul

| Romanul86 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Escule, poporul român a dezvoltat o cultură universală.
Acest paradox face parte din această cultură.

Rezolvă-l pe acesta :
Paradoxul mincinosului sau paradoxul lui Epimenide

Sau pe acesta a lui Averroes:
Omnipotence paradox.

Cultura română te depășește! Clar!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Romanul86):

Atunci cand stiinta demonstreaza: papaGALII FOLOSESC SABLOANE DE EI NEANTELESE!winking tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Claxon987 a răspuns:

Paradox romanesc, adevarul ca cei mai mari filozofi din istorie romanii au fost, ei si au pus cele mai profunde intrebari. Oul, ca sa nu mai ai dubii

| TheWhiteDemons a răspuns:

Probabil oul. Dateaza din era dinozaurilor. Găinile, ca specie, au devenit găini în urma unui proces evolutiv îndelungat şi lent. La un moment dat, o pasăre similară găinii a produs un urmaş care, ca rezultat al unei mutaţii a ADN-ului, a trecut pragul care separa speciile „similare găinii" la „găină reală". Mai exact, o proto-găină a produs o găină adevărată. Pentru că această găină adevărată a rezultat dintr-un ou, putem spune că oul a fost primul acesta suportand transformari, mutatii in ADN si dand nastere primei gaini continuand ciclul