| JwcFree a întrebat:

Cum s-a format pamantul, este adevarata chestia cu big-bang sau Dumnezeu a creat tot ce vedem?

Răspuns Câştigător
| helen45132 a răspuns:

Eu personal niciodată nu aș crede că Pământul a apărut în urma unor explozii, sau cu Big-Bang.De ce atunci ne mai numim creștini dacă credem că provenim de la gorile/cimpanzei etc. Este clar că Dumnezeu ne-a creat mai întâi locul unde trăim-Pământul și apoi pe noi, eu nu cred în nici-un Big-Bang :), succes!
http://www.youtube.com/watch?v=6XjaWMUDbmg
http://www.libertatea.ro/......41.html-la asta te vei chinui până vei înțelege imaginea, eu personal cât am privit-o și până la urmă mi-am dat seama
http://moldovenii.md/md/news/view/section/561/id/3287

16 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Categoric, Dumnezeu a creat Pamantul si tot ceea ce ne inconjoara. Iar noi oamenii suntem tot creatia lui Dumnezeu.

| LostHappiness a răspuns:

Sunt multe pareri diferite in privinta asta. Ambele teorii au putut fi contrazise cu argumente destul de bune. Ti-as recomanda sa citesti una din cartile lui Pavel Corut ca sa te lamuresti mai bine. Una din ele ar fi "Ingeri Rebeli", capitolul 2 parca, intitulat "Enigmele Universului". O zi buna! happy

| Ichigo a răspuns:

Big Bang a creat tot, nu putea exista nimic inainte de big bang deoarece timpul a inceput odata cu acesta. Orice inchipuire de zeitate ( Dumnezeu, Alah, Budha, Mahomed, etc ) a ramas ca o traditie de pe vremea cand oamenii nu aveau tehnologia necesara pentru a dezlega misterele lumii inconjuratoare, asa ca au atribuit zei pentru orice problema a lor... pentru mai multe detalii vizioneaza materialul acesta http://www.youtube.com/watch?v=WQhd05ZVYWg

| Azµre a răspuns:

Big Bang. Treaba cu Dumnezeu nu o cred acum fiecare cu parerile lui.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ce pacat ca uni nu stiu de formarea pamantului, nu putem explica formarea lui fara a explica aparitia soarelui norii moleculari sau prabusit datorita gravitatiei asa s-a nascut soarele, pamantul s-a format din meteoriti, care sau adunat si in timp a rezultat pamantul si acum sunt meteoriti care sunt in sistemul nostru te invit sa vezi asta http://teoria-evolutionista.blogspot.com/......3m%C3%A2nt

daca mai ai intrebarii intreaba-ma, cunoaste, cerceteaza te va ajuta mult in viata

| AliveOne a răspuns:

Eu prefer ceva stiintific big-bang e corect dumnezeu e o minciuna un fals apocalipticlaughing ty!
funda?

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Parerea mea este ca teoria Big Bang-ului este mai plauzibila. Mi se pare absurd ca o entitate super puternica a creat tot ceea ce este astazi. Iar de-ar fi sa iau in considerare existenta sa, si cat bine a facut el/ea omenirii si cat de bun e (si asa mai departe) ma intreb de ce mor atatia copii denivovati de boli grave, cum de nu se intampla vreo minune si inca exista rau in lume.Consider ca viata este asa cum o vezi, nu cum vor altii s-o vezi.Acum fiecare cu parerea sa.

| мямιѕтєяισѕ a răspuns:

Dumnezeu a creat dar si big bang s-a intamplat amandoua variantele sunt corecte

| 1123152525 a răspuns:

Dumnezeu!

| Araia a răspuns:

Si pe Dumnezeu cine l-a creat? Poate el a aparut in urma unui Big Bang!batting eyelashes

| JwcFree explică:

Eu cred in Dumnezeu, pentru ca El ne-a creat, cum sa crezi in explozii sau maimute, n-are cum, de ce maimutele nu evolueaza si acum in oameni, oameni de stiinta sunt prostii pentru ca au observat ca maimutele au unele trasaturi ale omului, dar este total gresit. Dumnezeu este ceea ce vedem si ceea ce simtim.

| HighFlyingBirds a răspuns:

Exista dovezi la Big Bang, insa nu avem dovezi la chestia ca Dumnezeu a creat totul.

| Sebiii98 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a creat totul.

| copilbeat a răspuns:

Salut JwFree. Asta e o intrebare foarte buna dar ca sa intelegi mai bine cauta pe net geneza ( sau daca ai biblie acasa citeste geneza ) in primele 2 capitole ( sunt chiar foarte scurte ) vei afla raspunsu la intrebarea ta vei afla cine a format pamantul