| Anonim3x a întrebat:

Pamantul e creat de Dumnezeu sau aparut din big bang?

Răspuns Câştigător
| Aimèeeee a răspuns:

Dumnezeu a creat tot ceea ce ne inconjoara.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iată ce susţine ştiinţa:

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

Cosmos. Despre apariţia vieţii şi evoluţia:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| RAY a răspuns:

Pamantul nu a aparut ca urmare a acelui big bang, pamantul s-a format mai tarziu prin procesul de acretie

| doctorandus a răspuns:

Cred ca ambele sunt adevarate.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Poate ai vrut sa spui ca ambele sunt false, sau cel putin una.
Sa legi Pamantul de Big Bang e ca si cand ai lega atentatul de la 11 septembrie de evolutia reptilelor. Sigur, ca vorbind cronologic, evolutia reptilelor reprezinta o cauza indirecta a atentatului de la 11 septembrie, insa este un nonsens sa discutam problema din perspectiva aceasta.
Ce legatura are Big Bangul cu formarea Pamantului?

| doctorandus a răspuns:

Big Bangul a fost o ipoteza enuntata de un preot catolic, ipoteza pe care fizicienii atei au respins-o initial din simplul motiv ca duhnea de la o posta a creatio ex nihilo.

| Duucu a răspuns:

Ambele sunt credibile din punctul meu de vedere, dar cănd spun că pămăntul a fost făcut de o forță superioară nu mă refer la tămpeniile alea creștine/islamiste/iudeice

| ErrorFound a răspuns:

Hai sa-l eliminam pe Dumnezeu din ecuatie: "Pamantul a aparut din Big-Bang?" rolling on the floor

E asa: Dupa miliarde de ani de zbor haotic al prafului stelar, acesta a format in final puncte gravitationale mai intense care au atras alta materie. Astfel s-au format galaxiile si universurile. La stadiu mai mic, praful din jurul stelelor primordiale a format alte puncte cu gravitatie marita astfel formandu-se planetele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut din big bang, evident. Da S/F am revenit.

| Anonim3x explică (pentru anonim_4396):

Big bang? mi se pare fictiune curata, se vede clar ca cineva a creat totul. Totul este facut intr.o armonie perfecta, o forta mult mai puternica EXISTA, o forta pe care niciodata nu o vom intelege pentru ca suntem limitati in a o intelege.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostii, Big Bangul se presupune ca a avut loc acum aproximativ 13 miliarde de ani, Pamantul s-a format acum aproximativ 4, 6 miliarde de ani, fa si tu calculele sa vezi la ce distanta colosala pe axa timpului au loc cele doua fenomene.

| Inferno a răspuns (pentru Anonim3x):

Intrebarea este formulata gresit, Big Bangul presupune o perioada relativ scurta, dupa 380.000 de ani deja nu mai putem vorbi de Big Bang.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Din maimuta ma. Caz inchis.

| Anonim3x explică (pentru ViseleSmulgGratii):

laughing))) chiar crezi teoria asta? laughing))))

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Anonim3x):

Da! Nu vezi ce fata de om serios am?

| Smo3keWeeD a răspuns:

Nu cred ca Dumnezeu a creat chiar tot ce ne inconjoara.Cand a fost big-bang-ul in spatiu au fost aruncate particule adica niste microparticule pentru ca viata sa se raspandeasca.Dar si Dumnezeu probabil a creat big-bangul.Dar stai putin.eu nu inteleg ceva.Este Dumnezeu Fiul, Maica Domnului, Si Dumnezeul Atot-puternic.dar Dumnezeu Tatal, din ce este intruchipat?

| Nazzgul a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. el a creat-o sau a creat big-bangul big grin.