Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi dezvolt imaginatia, creativitatea?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întâi trebuie să ai un motiv.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Avand tot felul de experiente noi. Facand lucrurile in alt fel decat te-ai obisnuit. Fii curios, pune-ti intrebari, fa asocieri intre lucrurile pe care le cunosti, permite-ti sa te prostesti, sa fii copil.

Fa ceva nou in fiecare zi. Azi citesti, maine pictezi, poimaine alergi etc.

| Plato a răspuns:

Citesti

| sIncognito a răspuns:

Orice abilitate a noastra se dezvolta prin exercitiu si practica. Pentru a putea sa-ti imaginezi in mod creativ, trebuie sa ai materiale la indemana. Noi modelam imaginatia prin intermediul a ceea ce stim deja. O componenta a imaginatiei voluntare este imaginatia reproductiva (citesti un text si iti imaginezi scena ori asculti o relatare si o conturezi in minte). Dupa ce capeti o experienta cu asta incepi sa folosesti procesele imaginatiei asupra materialelor informationale pe care le vizezi, in mod creativ, sucindu-le si transformandu-le, facand noi legaturi intre ele prin practica.

Pot sa ascult o relatare despre un catel care merge catre magazin. Imi imaginez un catel, o reprezentare generala a lui, maro, murdar, mergand spre un magazin alimentar pe o strada comunala. De ce merge la magazin? Noi oamenii mergem pentru cumparaturi. Da, o sa aiba o plasa in gura, il trimite un batran tintuit la pat la magazin. Hai sa modificam magazinul, sa fie unul mai impunator. Sa mearga la Gucci ca tot e febra asta. Angajatele inalte imbracate elegant o sa caute sa-l dea afara dar el se v-a supradimensiona intr-un monstru si o sa ciordeasca cu sange rece o geaca de cateva sute de euro. Catelul vinde geaca pe olx si cumpara ulterior carnita la conserva si mancare pentru batran. Intocmai. Iar aici ajungem la un rol util al imaginatiei, te detensioneaza. Motivatia si afectivititatea sunt un suport energetic al imaginatiei. Ma motiveaza faptul ca nu suport superficialitatea unui nume de firma, iar iritabilitatea mea s-a dus inspre calm dupa exercitiul asta pueril.