| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca pe teritoriul Europei, lumea a avansat foarte rapid in domeniul tehnologiei, iar pe continentul african oamenii "s-au prins greu de poanta"? Africanii nu erau si ei "lume"? O fi fost de vina comoditatea de genul "lasa ba, e plin podu' de banane si kiwi"?

Răspuns Câştigător
| StupidANDContagious a răspuns:

Hah,funny.
De fapt Africa a ratat trenul cunoaşterii care stă la baza oricărui progres uman.Păi uite ce spune un econimist african:
"Am construit piramidele, însă nu avem ingineri, ne tratăm bolnavii prin remedii tradiţionale, însă principiile active ale plantelor sunt exploatate de întreaga industrie pharma, am inventat stofa, dar India şi China îmbracă toată lumea, dansăm în sunet de tobe de secole întregi însă acestea sunt fabricate în Taiwan, producem alune, însă Olanda este cel mai mare exportator, muzica congoleză răsună pe tot globul, însă producătorii americani şi cei europeni sunt cei care obţin profit din ea." Got it?happy

24 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Bananele şi kiwi fac parte din domeniul tehnologiei, înţelegi tulaughing?
Bună întrebarehee hee.

pa, pa.

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca este vorba de mentalitate(principalul factor). Predomina prostia. La omul prost nu are efect ambitia, nu are idei, deoarece nu poate judeca si vedea anticipat beneficiile de care poate trage folos de pe urma unei actiuni, mai bine se multumeste cu ce este si cu ce are decat sa faca el concesii. Mai multi destepti, mai multe idei, mai multa creativitate, mai multa ambitie. Eu personal, cred ca principala problema a diferentei nivelului de trai dintre tari este din mentalitatea oamenilor.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu uita ca Africa a fost, timp de secole, plina de sclavi exploatati de... europeni. happy Istoria se simte intotdeauna si isi spune cuvantul. Dar Coca-Cola gasesti si in Africa.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Africa e leanul vietii si al civilizatiei.Pe teritoriul ala sarac, inca se afla superlativul tehnologiei, un fel de ( mai mult ca tehnologia! ) - Piramidele.Ca pe drumul evolutiei, acea tehnologie a disparut sau oamenii capabili de asa ceva s-au evaporat, asta e alta poveste.Si nu numai Africa e unica in privinta asta, daca luam in considerare piramida scufundata langa tarmurile Taiwan- ului, contructie datata in anul 8.000 - 10.000 i.H.In anul ala, europenii isi dateau cu pietre in cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Dunnamite a răspuns:

Ce intrebare tampita! de ce africa nu a avansat tehnologic ca celelalte continente!
@helioot. resurse! marile puteri economice "fura" resursele din africa. africa e plina de diamante si metale rare.
africa e tinuta sub razboi civil exact pentru ca marile puteri economice s-o controleze... vb de africani ca sunt lenesi si ca mananca kiwi si banane. aia mor de foame din cauza marilor corporatii care vin in zone le fura resursele, pornesc razboaie civile intre localnici pentru a-i subjuga, polueaza solul si apa, apoi pleaca...
de ce majoritatea marilor regate isi faceau colonii in africa, pentru a-i educa? nu pentru a-i lasa fara resurse! americanii de ce crezi ca au invadat irak-ul, ca sa le arate la aia ce inseamna "freedom"?

| Dunnamite a răspuns:

@Kronstadt. scuze ca te-am dezamagit si ca nu gandesc la fel de "relativ" ca tine! din p d v al unei muste gandesti.
intrebarea este publica pentru toti userii de pe TPU, asa ca am tot dreptul sa ras. la ea.
sunt singur si trist, uau! doar atat poti? cred ca asta este singura vb pe care o folosesti si crezi in ea ca fiind una de succes la a jicni pe cineva!
stii, imi revaluez parerea despre intrebare. este chiar foarte buna, numai ca afirmatia ta prin ultima intrebare este fffff tampita! nu ma mira!
habar n-ai de capu' tau ce se petrece acolo, da' tu crezi in inteligenta ta astrala ca numai tu ai dreptate si ca aia d-aia nu-s asa de evoluati pentru ca sunt lenesi! presupun ca daca te nasteai tu in africa rezolvai problema numai imediat cum apareai acolo!
esti atat de egocentric incat majoritate care au postat un ras. la intrebarea ta nu au dreptate! (din punctul tau de vedere) presupun ca asta vrei sa gandim... "pentru ca sunt lenesi"
daca tot zici tu ca nu am eu dreptate sau user-ii x, y, te rog sa aduci dovezi ca africa nu a evoluat teh. da' din cauza lenei.

intrebare scurta, aceiasi parere ai si despre india? ca si la aia e cam nasol, pe acolo!

| StupidANDContagious a răspuns:

@Kronstadt, voluntar.
Pentru că liderii îşi conduc ţările în funcţie de asistenţa pe care o primesc, în loc să aibă iniţiative naţionale. Aici e marea problemă: nicio ţară nu s-a dezvoltat până acum din ajutor internaţional.Ar trebui să dezvolte, in primul rând, agricultura. Dacă te uiţi la istoria omenirii, nu a existat o civilizaţie să facă progres fară să işi asigure singură mâncarea zilnică.N-ai ce să progresezi dacă eşti incontinuu mort de foame si alergi după un sac de orez căzut din elicopterul ONU.

| StupidANDContagious a răspuns:

Esenţialul îl conţine răspunsul lui @Drojdier. Sunt pe sistemul: "mai rău să nu fie"...

| DjTactumare a răspuns:

muste multe si nisip la fel moshule,de care africani e vorba de cei care iau bani pentru a se imbraca sau dezbraca pentru a se pocii in fel si chip ca vezi doamne asa ala e dansul corcodilului? cind ai fost ultima oara in Africa sau numai pe Discovery faci turism? nu avea tu grija ca tehnologia a ajuns si la ei dar noua ne arata ce vor ei si sa nu mai vorbim ca sunt saraci,unde in europa ai vazut mina de diamante? adevarat ca sunt state in care saracia este la ea acasa dar asta se intimpla din cauza americanilor deoarece au descoperit ca sunt bogati in zacaminte si unde-si baga americanul coada e la fel ca si cu dracu, de aici porneste terorismul (ca aia nu sunt nebuni la cap sa ia cu japca turistii sau agentii de presa ) si traficul de droguri din a caror bani tot americanii se imbuiba deoarece banii surveniti din droguri ajung la cei care vind arme, asa ca nu mai sta mult pe discovery si mergi intr-o vizita prin marile orase sa vezi ce si cum, scuze dar asta e parerea mea >:d

| DjTactumare a răspuns:

lasind partea cu americanii in raspunsul meu am vruta sa arat si altceva, ai vazut cind la noi au fost inundatiile taranii stateau la bar fara sa ajute zicand ca lasa ca face armata? lenea e cucoana mare, dar daca din cauza uscaturilor nu vezi padurea nu am ce-ti face

| Celeste_2636 a răspuns:

Ei nu au stiut sa-si valorifice resursele naturale. Africa este un continent foarte bogat din punctul asta de vedere. Au mers pe principiul spus de Drojdier. Vorba aia unde nu-i mult, nici Dumnezeu nu cerelaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Forta de munca ieftina adusa cu japca din Africa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonimule, sunt de acord la faza cu "japca". Dar, ca sa-i pui la munca, pentru punerea unei idei in practica, trebuia in primul rand sa-ti vina ideea, nu? Lor de ce nu le veneau idei? De lene, sau de comoditate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@MrSmith, de acord. Dar, cum ramane cu tehnologizarea, dar-ar dracii in ea? Sunt albii mai curiosi din fire?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Asdf, l-a ratat voluntar sau involuntar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stati asa!
@MrSmith, p.d.v.-ul tau este pe cat de hilar, pe atat de interesant. Adica, hunilor a inceput sa le mearga mintea dupa ce au avut burta plina cu pastrama de oaie? Eu credeam ca foamea (nevoile, in general) te imping la nascocirea ideilor.
@Asdf, dar-ar dracii in sacul de orez, este adevarat ca foamea tampeste omul. Totusi, o nevoie de mai bine, o idee despre cum sa nu mai daracesti bumbacul manual, sau cum sa ajungi mai repede din punctul A in B... Chiar n-aveau nevoie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Europa a avansat in a importa tehnologie, caci in fond nu au inventat mai nimic.In orice padure exista si uscaciuni! Europa e plina, la fel si Africa!
Nu uitati de republica Africa de Sud, fratilor!
E de 1000 de ori mai bogata decat Romanica noastra sau alte tari baltice!
http://www.scribd.com/doc/13088114/Republica-Africa-de-Sud

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NUMANERVACAMANERVEZI, cred ca ai citit alta intrebare si ai postat aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca europenii au avut sclavi, in timp ce stateau cu sula in sus, erau bombardati de idei(cum sa pui un panou cu touchscreen la fantana, sau haturi cu servo la trasura) La polul opus erau pinguinii, nu!hee hee erau sclavii care se gandeau, cum sa sari peste un gard de jumatate de metru, cu ce fel de namaol sa ma deghizez ca sa pot ajunge in coliba vecinului.E imposibil sa mai ai vreo scanteie in creier din moment ce tragi la sapa sub amenintarea armelor.
Dupa ce s-au terminat importurile de sclavi, Franta propunea coloniilor de negri un nou inceput(omitand sa le spuna ca vor face tot un fel de sclavie legala). Docilitatea negrilor a facut din ei sclavi, daca acelasi lucru s-ar fi intamplat si cu amerindienii acum Statele Unite era o super putere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Dunnamite, ori esti prost, ori cauti sa te bagi in seama, fiindca esti singur si trist. Citeste in plua mea intrebarea ca lumea, apoi da cu presupusul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NUMANERVACAMANERVEZI, ai dreptate in ceea ce spui, dar esti cam "off topic". Eu am nevoie sa aflu de ce mama dracu' nu au evoluat africanii mai repede decat europenii, dpdv tehnologic, mancati-as big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ce ma intereseaza pe mine ce e in curtea vecinului? de asta mor eu de oftica, de drumul lung si omul curios?

| Helioot a răspuns:

NU... Ei nu au resurse! Adica acolo e cald tot timpu', animale salbatice, nu au fast-fooduri sau altceva. Asta mai este si din cauza americanilor care cred ca lumea e a lor straight face