| Sp3ciaL0pS a întrebat:

Cum de populatia Europei este asa putina chiar si Continentul African ne-au intrecut nu mai este mult si America de S ne intrec cum sa ajuns la asta? Europa imbatraneste pe zi ce trece. Daca europa ar fi unita cum ar fi acum? Unde au aparut primi oameni? Este adevarat ca Europa este pe cale de disparitie? Funda pentru cele mai bune raspunsuri big grin.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Europa este si cel mai mic continent ca si suprafata, este oarecum logic sa aiba si populatie mai putina. In europa natalitatea este controlata prin educatia oamenilor, prin folosirea metodelor de contraceptie spre deosebire de America de Sud, Asia sau Africa. Si oricum America de Sud are cam jumatate din populatia Europei asa ca stai linistit nu ne ajunge nimeni.

Europa e deja unita, de aia s-a format Uniunea Europeana.

Primii oameni au aparut in Africa

Nu stiu ce inseamna pentru tine ca va disparea un continent.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu prea eşti informat.
800 de milioane de locuitori în Africa,
355.070.540 în America de Sud.
529 de milioane în America de Nord,
4, 299 miliarde în Asia.
Europa este unită.
În Africa.
Nu dispare Europa că doar nu e Atlantida.
Pa!

| Alcyon a răspuns:

Populatia europeana e imbatranita, fiindca natalitatea a scazut foarte mult aici. In Africa inca n-a patruns contraceptia si din cauza asta, negrii se inmultesc necontrolat, pana or sa ajunga sa se manance intre ei de foame.

| Danzell a răspuns:

Da maine o sa murim cu totii. o sa vina un tsunami si-o sa ne scufunde pe toti.

populatia africii e in crestere datorita natalitatii crescute. dar si mortalitatea infantila e la fel de mare.

nu se pot proteja ca noi cu prezervative sau mai stiu eu ce.
e vorba de nivelul de trai scazut.

primii oameni cica cau aparut pron africa.

daca ar fi unita cum? adminitrativ-teritorial? am fi cea mai lipsita de identitate natie.este ceva idealist.
rusia, china, india au ele suprafata mare dar au suprafete care sunt greu de locuit.

rusia are o pondere mare a populatiei in partea vestica, china in partea de vale, la ocean,
india in partea de nord si estica, de=a lungul gangelui, pana in delta brahmaputrei.