| Lenuta73 a întrebat:

Cum se face un portret moral al personajului?

6 răspunsuri:
| sonyaminia a răspuns:

Un portret moral:cum este el bun rau,invidios,rautacios, nesi, cutare este bun deoarece i-a oferit lui cutare un manual, dar este invidios deoarece el vroia totul. ceva de genu trebuie sa si argumentezi

| costelnichita a răspuns:

Descrii aspectul moral, de ex: daca era indraznet, ambitios, optimist, curajos, etc.

| MâţulMov a răspuns:

Cand te referi la portretul moral al personajului, te referi la insusirile lui; calitati si defecte. Poti sa scrii cum era: bun, rau, frumos, urat, ii placea sa ajute etc. Poti sa folosesti si expresii frumoase, sau chiar comparatii.
Baftta la portret.

| Lithium a răspuns:

Incepe cu caracterul lui din perspectiva altor personaje, apoi gasesti anumite scene de unde sa reiasa anumite trasaturi de caracter si nu uita de citate.

| RoxyBoxyy a răspuns:

1.Introducerea imprejurarilor in care se afla personajul/persoana
2.Cuprins:a)-calitati
-defecte
b) conduita
c)prezent; are personajului asupra carora isi manifesta influenta
3.Incheiere:-sentimente transmise prin intermediul descrierii
concluzia
Sper sa iti fie de ajutor big grin