| AvalohAlyn a întrebat:

Cum va explicati că o astroloaga britanică a prezis cu succes înainte cu un an ca Donald Trump nu va mai fi președinte în următorul mandat?

A mai zis și că ne vom lupta cu virusul mult și bine și că vaccinul nu va avea prea mare succes in tratarea covid19
Iată articolul, ea a zis de Trump că nu va mai fi ales cu un an înainte sau oricum înainte de de marți, 3 noiembrie
când au avut loc alegerile prezidențiale din America.

https://www.google.com/......225850/amp

Se pare că există paranormal și acest dar numit clarviziune sau darul previziunilor pentru viitor

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E simplu: scrii o relatare a executiei lui Ceausescu si semnezi Arsenie Boca.

| AvalohAlyn explică (pentru doctorandus):

Nu înțelegi că astroloaga aceasta britanică a prezis că Trump nu va mai fi ales președinte cu multe săptămâni înainte de a se afla rezultatul alegerilor? Eu cred în oameni care au har divin, oricum.Tu ești ateu sau agnostic prin definitie se pare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu a prezis. A analizat situatia.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si? Serialul de desene animate The Simpsons prezisese asta cu decenii inainte.

| SingleForOne a răspuns:

Nu a făcut magie sau ceva de genul... Ea a analizat situația, și a tras concluzii, la fel cum fac mulți alții. E ca și cum ai zice că episoadele Simpson sunt "profetice"! La fel cum lumea l-ar vota pe Dragnea, din motive prostești și dubioase, evident că nu l-ar mai vota a 2a oară. Dar, mai știi? La noi totul e posibil! happy

Nu e nici o previziune să spui așa ceva.
Legat de primul caz - avea 50% șanse să aibă dreptate.
Legat de al doilea caz - e de bun simț să crezi asta. Orice om cu cunoștințe minime de imunologie și microbiologie înțelege chestia asta. Cam ce înseamnă un vaccin antiviral eficace și cât durează să îl produci.

Dacă luai aleatoriu 100 de oameni de pe stradă dintr-o comună din România și le puneai astea 2 întrebări: O să mai ia Donald Trump al doilea mandat? Și vaccinul împotriva SARS-CoV-2 va pune capăt pandemiei?

Te las pe tine să calculezi care sunt șansele ca cel puțin o persoană să nimerească răspunsurile corecte, oricare ar fi acelea.