| anonim_4396 a întrebat:

Cum va imaginati ca ar arata "creatura suprema", ce va imaginati ca va fi pe ultima treapta a evolutiei?

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/t1gOf.png

| EmaS a răspuns:

Noi cei ce Ii slujim lui Dumnezeu vom fi ca El. Vom primi un trup de slava nesupus timpului, spatiului, materiei.happy

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Incearca sa-ti pastrezi raspunsurile religioase pentru categoria respectiva. Tu trebuie sa-mi raspunzi la cateva intrebari extrem de simple la categoria "religie", intrebari pe care vad ca le tot eviti.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum stiu omul este pe cea mai inalta treapta a evolutiei.Ce doreai sa iti spun ca in viitorul apropiat ne vor creste aripi si vom zbura?
Cat despre intrebarile care mi le-ai pus pentru mine sunt extrem de simple, dar tu le complici faci un talmos-balmos!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Atunci mergi la comentariul respectiv si raspunde la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Cred ca "viata" nu ar mai fi biologica ci mecanica.
Sau in cel mai bun caz o combinatie intre acestea doua.

| Inferno a răspuns:

Dar nu poate sa existe ocreatura suprema, pentru ca fiecare specie evolueaza in functie de mediul in care se afla. Un peste de exemplu poate sa devina o "creatura suprema" dar in mediul acvatic, pe cel terestru nu.
Deci nu poate sa existe o fiinta care sa fie adaptata la toate mediile, la toate conditiile.

| unknownn a răspuns:

Nu exista si nu va exista.

| Purec a răspuns:

Nu putem spune asa ceva. Este inutil sa ne imaginam oamenii ca fiind pe "ultima treapta de evolutie". aca ar fi sa imi imaginez creatura suprema, nu as paria nici 1 cent ca aceasta va fi omul. Creatura suprema o vad ca fiind o creatura care sa fi gasit o sursa de energie inepuizabila, care sa nu mai fie atat de sensibila la boli, foame, frig, sa depaseasca barierele biologice si sa isi prelungeasca viata cat mai mult. O fiinta care sa nu mai aibe ura fata de nimeni si nimic. Cam asa vad eu fiinta suprema, desii sunt sigur ca este departe de adevar. Gandeste-te unde era lumea acum 2000 de ani si unde este acum. Acum gandeste-te unde va fi peste 1.000.000 de ani? Dar peste 1 miliard de ani? Partea interesanta e ca ar putea exista civilizatii mult mai avansate ca noi in univers.

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

Spune si despre abilitatile fizice si intelectuale. Lasa-ti imaginatia libera laughing

| Delicacy a răspuns:

Va exista o creatură supremă? Şi eu care credeam că procesul evoluţiei se opreşte la om...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca oricare dintre noi

| Zeflemitoarea a răspuns:

Creatura supremă sunt eu.
Sunt în zona crepusculară, la un pas de mediocritate. Sunt alţii mai buni ca mine, dar şi mai răi.
Şi citez:
,, Mă consolează adesea în nopți gri și fără sfârșit gândul că lumea asta e atât de împuțită, diformă și imbecilă încât, oricât de adânc m-aș afunda în mizerie, oricât aș slăbi strânsoarea și aș ceda iubitei mele, vrăjitoarea neagră care îmi smulge carnea, îmi sângerează organele și îmi ucide încet, perfid și cu precizie neuronii, voi fi oricum, întotdeauna când îmi voi privi reflexia în apă sau oglindă, cea mai minunată ființă care a existat vreodată pe pământ."

| AliveOne a răspuns:

Creatura suprema... sa ma gandesc parerea mea creatura suprema care exista si acum si nu se poate defini e universul adica tot ce vedem si nu vedem e intro continua! miscare! nu stim cel misca rezulta ca e viu... noi poate stam in stomacul lui poate mai rau. oricum tot ce vedem si nu vedem deoarece suntem limitati este creatura suprema infinitu spatiu

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Un om superevoluat.
Nu ştiu de ce am impresia că rasa umană nu o să lase pe nimeni să fie peste intelectul nostru.
Unii dintre noi o să operscă evoluţia(nu mă întreba cum pentru că n-am nici-o idee). Suntem oameni avem orgoliu.

Acum despre cum o să arate.O să fie ceva de genul un om normal la prima vedere, dar nu o să aibă doar părţi biologice.O să fie foarte puţine aceste părţi. Encefalul cu siguranţă nu o să fie biologic.O să aibă şi părţi ...nu ştiu cum să mă exprim laughing Ţi-ai dat seama oh go on

O zi bună! happy

| IlyncaFio a răspuns:

V-aţi gindit vreodată ce-ar fi dacă n-ar exista albastrul cerului sau verdele copacilor?
Sau daca n-ar exista străveziul apelor mărilor, oceanelor sau belşugul Pămîntului? Dacă încă nu v-aţi pus aceste întrebări,înseamnă că înca nu aţi reuşit să vedeţi adevarata lume.
Lumea, care aşteaptă să fie descoprită, lumea care e plină de miracole, dar care
n-am văzut-o înca, pentru că sîntem prea ocupaţi s-o observăm.Trăim în secolul XXI,şi ştiu,e cam greu să te mire ceva,însă încearcă să laşi toată viaţa ta modernă şi să fugi spre cel,mai apropiat parc. Îţi jur,dacă vei privi mai atent,dacă-ţi vei rupe panglica neagră de pe ochi, vei reuşi să observi şi să percepi o altă lume, lumea care te aşteaptă cu braţele deschise, lumea care te va primi cu mare căldură, şi unde te vei simţi deosebit de comfortabil.Primul pas este să recunoşti că faci parte din Univers,că eşti creatura supremă,că deţii întîietate asupra întregului Pămînt.Tu eşti centrul Universului,tu poţi primi orice-ţi doreşti de la viaţă,doar cu o singură condiţie:fii tu însuţi indirefent de orice!
Natura,centrul vital al tuturor vieţilor pămînteşti,a fost creată pentru noi şi în favoarea noastră.
Trebuie să primim ceea ce ne oferă,cu multă consideraţie şi respect.Ea ne este nu doar hrană fizică,dar şi spirituală. Atunci cind ai impresia că emoţiile te copleşesc sau ai impresia că cedezi nervos, natura iti devine un refugiu.
S-au făcut chiar studii şi experimente şi s-a constatat că după o oră la aer liber, presiunea sîngelui se ameliorează, starea de apatie dispare, iar creierul lurează cu o capacitate mai mare.Nu v-aţi întrebat niciodata de ce dupa citva timp aflat în sînul naturii ţi se trezeşte o pofta,încit şi pîinea goală devine un"delicates".Iar dupa cîtva timp aflat la aer liber,nu reuşeşti mai repede să gaseşti o pernă,iar după ce o găseşti,adormi pe dată,ca un bebeluş. Ăsta e magicul naturii,ăsta e miracolul! Şi mai sînt multe altele...
Înţelepţii spun că dacă vrei să-ţi cunoşti mai bine personalitatea,studiază vietaţile inferioare ţie...Aşa o fi,pentru că nu degeaba ne ciocnim cu expresii de genul:devotat ca un cîine,fricos ca un iepure,rapid ca un ghepard,învingător ca un leu,graţios ca o lebădă,...ş.a.
Tot ce ne înconjoară,copaci,flori, vietăţi, ne bucură ochii. Daca vrei sa ai ochi frumosi, trebuie sa privesti doar frumosul!, spune un proverb tibetan.Asa e...
Cu toate că sîntem în secolul XXI, unde tehnica triumfă, totuşi nu este în zadar să preţuim impactul acestei lumi minunate asupra vieţii noastre, care ne-o întruchipează natura. Cîteva clipe petrecute zilnic în sînul ei, este secretul fericirii.Este lumea care-o aşteptăm, neştiind că există deja...este lumea minunată, care trebuie doar s-o primim şi s-o acceptăm în minţile şi în sufletele noastre

| lolly2 a răspuns:

Ultima treapta a evolutie va fi atunci cand omani nu vor mai avea nimic uman in ei vor fi niste robotei spalati pe creier facand totul perfect.