| Lizzu a întrebat:

Cum vedeti voi o lume ideala?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

O lume fără boli, fără sărăcie, fără războaie şi conflicte.

O lume plină de iubire şi pace.

Cred că e exact opusul la ce-am zis eu aici.

| Lizzu explică (pentru Dariusuu):

Frumos raspunsul happy
Ai cuprins ce trebuia.

Din pacate, da, e opusul...

47 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Una apropiată de ideal pentru mine ar fi o lume bazată pe libertate, iubire, pace, armonie...

| Alphawolf a răspuns:

Cu mai multa dreptate, egalitate, adevar. Ma opresc aici pentru ca nu vreau ca idealul meu sa fie plictisitor, enervant sau poate chiar "iadul" pentru altul.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Nu e plictisitor..nu ar trebui sa fie.

| darrio2007 a răspuns:

Fara politicieni.

| Biggiesan a răspuns:

O lume in care oamenii sa nu se lupte sa faca bine. O lume in care sa fie suficient sa nu facem rau altora!

| wolder a răspuns:

O lume linistita, fara razboaie, fara rautate, fara prostie, o lume in care oamenii sa fie mai buni si sa stie ce inseamna cuvantul iubire

| RAY a răspuns:

Ieri am vazut un film in care se spunea ca insuti perfectiunea e anormala, ideala cred ca neo facem noi

| OnuOnulică a răspuns:

Fara scoala.

| zurick a răspuns:

Am inceput sa cred ca nu exista o lume ideala(a nu se face confuzie ca zic ca raiul nu exista)Noi ca oameni tot timpul ne-am dorit sa avem o viata tot mai buna si chiar daca ar exista o ast fel de lume noi tot am mai dori ceva.

| Lizzu explică (pentru zurick):

Da, tot am mai dori. Culmea.

| sublime89 a răspuns:

Cam cum vad crestinii raiul probabil. Tocmai de aia nici nu are cum sa existe.

| Exilee a răspuns:

O lume unde exista oameni care inceteaza in a se limita doar la defecte si care tind spre perfectiune.

AI de mine, viziunea umanistilor de acum 500-600 de ani despre om cum era, si daca ne-ar vedea in starea in care suntem si-ar gasi refugiul unde departe de aceasta planeta.
Revenind la acest joc de imaginatie, o lume ideala ar fi cu oameni onesti pe plan intelectua si cred ca este suficient. CU cat mai onesta intelectual este o persoana, cu atat mai mult va ajunge sa avanseze in gesturi de omenie. Cred ca acesta ar fi 1 prim-pas.

| Exilee a răspuns:

Am observat ca-ti plac filmuletele despre comportamentul oamenilor.
N-am inteles niciodata pe acele persoane care doresc sa-si exprime puterea, barbaritatea :

http://www.youtube.com/watch?v=dDMoofqgjOU

PS: de cand nu te-am (mai) vazut pe aici.Bine- ai revenit!

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Nu,cred ca ma confunzi... urasc situatiile ca asta pe care tocmai mi-ai dat. Crede-ma ca am dat click si cand am vazut titlul am inchis imediat. Nu suport pur si simplu sa vad asa ceva si nici sa aud.E ceva mult prea dur, nu pot sa gestionez asta si imi aprinde o ura infinita fata de acele bestii ingalate care se numesc oameni.
Te rog nu mai trimite.
Unde ai observat ca-mi place asa ceva?

P.S. Mersi mult, exile happy te pup

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

O spusesem la modul figurat ca "iubesti astfel de comportamente".

| Lizzu explică (pentru Exilee):

happy

| ErrorFound a răspuns:

Fara religie.
Fara politicieni.
Pe Terra sa fie o singura tara.
Restul vine de la sine.

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

"Terra sa fie o singura tara."
--cu asta ai dat lovitura happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Si Romania e o singura tara. laughing Scuze, nu m-am putut abtine. Sau Siria.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

N-o vad, pentru ca nu poate exista. Ideala e iubirea, linistea, fericirea, dreptatea, libertatea, toate astea pe care le amintim toti, dar de care uitam toti cand interesele noastre sunt la mijloc. O lume fara interese ar merge, dar atunci de ce ar mai munci oamenii? Fara munca ar fi vraiste. laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Mda...n-a iesit cum am vrut dar speram ca o sa intelegeti. big grin
Deci: Pe Terra sa fie o singura tara.

| ErrorFound a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar fara ura, tristete, incorectitudine si sclavie pot exista cele enumerate de tine? thinking

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

Pai am inteles deja happy voiam sa spun ca ai zis-o foarte frumos.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Doar daca nu exista interese, si ziceam ca fara interese nu se poate.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru mine a sunat ceva si mi-era ca ma iei de prost. big grin

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

Nuuu..."ai dat lovitura" adica asta e gandul suprem pe care-l am in cap.
happy

| Darkmagic a răspuns:

Nu va exista o lume ideala.
Niciodata.
Fiecare isi are "idealul" lui, diferit de al altuia.
Gandeste-te ca ti-au raspuns doar noua useri...si fiecare vede altfel lumea aia. happy
Unul nu vrea garduri, altul vrea computere, altul noroc, un altul, iubeală... laughing
Cam multe "idealuri", nu? Fiecare ar trebui sa aiba propria lume, ca sa fie ideala. big grin

| Lizzu explică (pentru Darkmagic):

Ai dreptate si tu... happy chiar ai, dar poate e posibila una in care toti sa fie multumiti

| dracu14 a răspuns:

Cam cum o vedea si Hitler...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lume ideala ar fi o lume unde dragostea triumfa. Unde nu ar fi atata rautate, unde toti vom fi egali de la mic la mare, unde nu sunt discriminari de nicun fel si unde putem trai ca vecini, fara gard intre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta. Doar ca decat sa ne mai plangem ca niste gaste, mai bine ne bucuram de ce avem.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Fara sentimentele care pot genera disconfort psihic.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Plictisitoare, fara farmec. Am fi niste roboti.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

O lume in care pesticidele nu sunt accizate.

| acinorev a răspuns:

O lume ideala ar fi o lume plina de lucrurui care iti plac (carti, telefoane, Pc-uri etc.) si deloc cu lucrurile care nu iti plac (medicii, dentistii happy politicienii, etc. )

| JucărieLEGO a răspuns:

O lume in care ai liniste deplina.

| Adryan17 a răspuns:

O lume ideala, ar fi o lume in care bolile nu ar exita, o lume in care toti oamenii ar fi in armonie, in care s-ar bucura si ca a rasarit iarba sau ca s-au adunat norii, o lume in care sa nu existe rautate.

| FabianelSHAF a răspuns:

O lume ideala in care nu exista RAU! Asta mi-as inchipui!

| alas a răspuns:

Toate fetele sa ma placa si sa am bani si noroc

| z0r3Ns3n a răspuns:

O lume ideala...thinking Ar fi ca in rai happy

| BlockBuster2013 a răspuns:

Eu de fel sunt patriot, pentru o lume mai buna in Europa ar trebui sa se opreasca coruptia din Romania. Am fi mai tari ca germanii daca asta o sa se intample.

| Nani_Mihai_1996 a răspuns:

O lume plina cu bani, si in marea majoritate pe la mine in buzunare big grin

| ellyty a răspuns:

Eu cred ca ar fi ca un amestec de povesti (deoarece, daca nu stiati, majoritatea povestilor se finiseaza cu bine).