| NewFolder a întrebat:

Se stie viteza luminii; dar care o fi cea a intunericului?big grinbig grinbig grinthinking

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Pai gandind logic viteza intunericului este egala cu viteza luminii. pentru ca in momentul in care tu ai oprit lumina intunericul ii ia locul cu aceeasi viteza cu care lumina s-a impus. Deci daca tu intri intr-o camera intunecata si aprinzi lumina ea se propaga intr-un anumit timp si tu cand stingi lumina intunericul se va propaga la fel de repede ca si lumina. sper ca ma intelegi.

23 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce nu cauti tot pe Google, unde ai gasit si intrebarea?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eu cred ca viteza intunericului este mult mai mare. Nici nu il vezi frate cand vine! Eu am alta dilema: daca lumina miroase a ars (cand e foarte puternica...) intunericul a ce miroase? a crud sau a stricat?

| oz a răspuns:

Lol...nu stii ce a spus einstein?
"nu exista intuneric...doar lipsa luminii"
"nu exista rece...doar lipsa caldurii"
Intunericul nu are viteza... pur si simplu este lumina sau nu este...
viteza luminii in vid este app 300. 000km /s deci se face intuneric cu 300. 000km /s happy

| Puiutz a răspuns:

Heybig grin. nu se stie exact. dar aproximativ 299. 792. 458 m/s [metri/secunda]. iti dai seama ce viteza.pfffbig grin.
Si mie imi plac chestiile de genul... lumina. fenomene optice. etctongue
Pupici:*.

| Puiutz a răspuns:

M / s. era. dar a aparut semnul.laughing.scuze.

| adrianhasde a răspuns:

De 200. 000 de km/s

| covexrobu a răspuns:

Ete-si-eu vezi ca m-ai botezat trebuie sa dai un miel sau purcel laughing rolling on the floor

| covexrobu a răspuns:

laughing mi-a stalcit de tot numele din covex_robu am ajuns convexobu laughing stai linistit ca mai gresim cu totii.

| covexrobu a răspuns:

@cristacheceliute miroase a ars din cauza calduri degajate de catre sursa care produce lumina. in cazul nostru becul cu incandescenta. din aceasta cauza miroase a ars pentru ca temperatura filamentului de wolfram este foarte mare.

| zemantex a răspuns:

Incomensurabila happy

| eek a răspuns:

Eu cred ca e viteza luminii. da cu minus in fatalaughing

Răspuns utilizator avertizat
| cristinela a răspuns:

Ete/si/tu

| adi a răspuns:

Viteza intunericului este egala cu viteza cu care dispare lumina.

| NewFolder explică:

@convexobu mamaaa ce le ai...)

| NewFolder explică:

@covexrobu ooo scuze chiar nu am vazut acel ¨r¨big grinbig grinbig grin

| Shhht ! - ( Nony ) a răspuns:

Pai ce sa spun. urcate pe bloc(sau pe casa). da drumu la conometru .si ai sa vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu rezervorul plin cred ca e mai mica, atirna rezervoru' si incetineste miscarea. Este? rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nob covexrobu nu aia este viteza luminii... viteza luminii este cea a soarelui mai cauta si u pe google laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca viteza luminii e 2 km\s sa zicem... atuncea si daca stingem becu tot atata o sa fie numa ca o sa fie intuneric big grin (cat o fi ea ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intunericul nici macar nu exista... el este doar o senzatie pe cornee cauzata de lipsa lumini,,, Einstein a spus ``LUMINA SE POATE STUDIA INSA INTUNERICUL NU``. DECE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, intunericul nici nu exista, intunericul este "nimic" sau intunericul este absenta luminii! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare, daca intuneric nu exista dc exista cuvantul intuneric?