| Inferno a întrebat:

Cuvantul "secret" este respingator, intr-o societate libera si deschisa. Iar noi ca popor, prin istoria si mostenirea noastra ne opunem societatilor secrete, juramintelor secrete si procedurilor secrete. Noi am stabilit cu mult timp in urma ca pericolele tainuirii excesive si neinstiintate a unor fapte partinente egaleaza pericolele ascunderii justificarii acestei tainuiri.
Chiar si in prezent se pune putin pret pe lupta impotriva amenintarii unei societati secrete limitandu-i restrictiile savolnice.
Chiar si in prezent se pune putin pret pe asigurarea supravietuirii natiunii noastre daca traditiile noastre nu supravietuiesc odata cu ea.
Si exista un mare pericol, asupra caruia trebuie sa veghem in avans mai mmult... "
J. F. Kennedy
Realizezi ca iti este pusa in pericol libertatea?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Ma uit la documentar si iti raspund in paralel.

Numai mie mi se pare ca Papa Benedict seamana al dracului de bine cu Darth Sidious/Cancelarul Palpatine din Star Wars? laughing

Cortina spectacolului devine factor major pentru unii,cum zice in documentar.E greu sa treci de niste bariere stabilite in divertisment si mass-media impletita cu spectacol, ca sa dai si de ceva mai bun.

Politica si mass-media cum au influente mari, e clar ca multi se vor lua dupa anumite personalitati aferente domeniilor de-a acolo.De aceea,consider eu ca e bine sa fii apolitic,si sa nu te uiti la TV,ca acolo e apocalipsa culturala, si sa-ti filtrezi stirile, citind si vizionand doar ce vrei tu pe internet sau alte mijloace.

A treia cortina-nimic nou.Stiu,cel putin eu, deja ca lumea sta sub auspiciul banului si al puterii si ca e cam imposibil sa iei labele FMI si ale bancilor de pe economiile tarilor si de pe libertatea relativa a oamenilor.

Illuminati nu cred ca venereaza nicio Satana, ca e putin probabil sa existe asa o entitate.Mai probabil mi se pare ca ei inventeaza aceasta adorare falsa,pentru a masca adevarata chestie la care ei se inchina si o doresc,puterea absoluta si banul.

La controlul mental sunt doar partial de acord.Ei nu controleaza ireversibil mintile oamenilor. Oamenii doar urmeaza turma,creata artificial de ei,astfel "ei" avand influenta indirecta asupra mintii multora,care vor face doar ceea ce e stabilit in anumite tipare.

La partea cu monstri nu sunt de acord. Dragonii,demonii,Bogeymanii,serpii gigantici si toate prostiile astea sunt doar mituri.E ilogic sa existe,in realitate, asemenea creaturi.

Ultimele doua cortine au cam aberat, in mare masura.Eu sunt un fel de panteist modern(da,stiu,mi-am inventat religie),si sustin ca tot ce sustine aceasta lume,este Lumea insasi,Natura, e auto-finantatoare, ca sa zic asa.Nu cred in Duhul Sfant,insa cred ca ii pot "ilumina" pe ceilalti daca adun suficienta putere de persuasiune, dar unii refuza sa faca asa cum zic eu, probabil pentru ca sunt prea prinsi in cortinele 1-3.

Iar la partea cu nebunii sunt perfect de acord.Multi,daca nu ii urmezi,zic ori ca esti invechit, ori ca esti nebun, ori zic astia mai tineri(implicit si mai retardati) ca nu esti cool.Eu cred ca ar trebui sa se nasca un nou-si adevarat Iisus,cineva care sa adune multi oameni la un loc,cateva zeci de milioane,si sa ii faca sa predice adevaruri generale celor ce nu pot sa deschida ochii,poate-poate ii scapa de prostie si orbire.Da' daca s-ar naste un asemenea om, si ar scoate suficient capul in lume, pun pariu ca l-ar aranja vreo organizatie oculta.

15 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cu cat realizez mai putin, cu atat sunt mai liber. Multumesc.

| harciog a răspuns:

Libertatea? Si atunci cind nu te-ai simtit cu adevarat liber niciodata ce mai au sa-ti puna in pericol?

nony
| nony a răspuns:

Pff, daca tu crezi ca ai fost vreodata LIBER, te inseli amarnic.Suntem condusi din fata si din umbra in fiecare secunda.Depindem de ceea ce ni se serveste si platim, platim, platim orice beneficiu adus.
Nu suntem liberi, suntem conditionati de legi facute pentru a ne tine pe linia turmei. Orice abatere de la normal se sanctioneaza cu eviscerarea cojonesului.Scurt pe doi.

| Inferno explică (pentru nony):

Asa este.
Singura diferenta intre cei din inchisori si noi, este ca cei din inchisori vad zidurile si spun ca sunt inchisi, in timp ce noi nu le vedem si spunem ca suntem liberi, desigur zidurile existand in ambele cazuri.

| Dumnezău a răspuns:

Mare om. Daca-mi aduc bine aminte, a spus asta ca o critica pentru CIA.Nu a fost lichidat degeaba JFK, era un pericol prea mare pentru societatile acelea mizerabile ce au impanzit USA, cum ar fi NSA-ul.Libertatea inca nu ne este foarte mult pusa in pericol,dar tainuirea unor fapte de catre un stat sau o organizatie afiliata statului intr-o asa-zisa democratie deja da cartile pe fata,prin asta intelegand de fapt,ca nu exista democratie pe lumea asta, ci doar in loc de totalitarism, un sistem bine-structurat si gandit de catre Napoleonii din realitate.Aici facand o paralela la Napoleon din Ferma Animalelor.Insa o intrebarea nu inceteaza sa ma macine...stim ca in democratiile false de astazi avem parte de foarte-foarte multi Napoleoni din astia. Unde dracu' sunt Snowball si Benjamin? Pentru ca oricum stim ca Boxer suntem noi.Secretele astea mereu vor exista, atat timp cat nu va exista in lume o democratie adevarata, bazata intr-adevar pe decizie populara.Nu va mai amagiti cu libertati imprumutate de pe la tot felul de primate,nu va amagiti cu democratii benefice,niciun sistem politic bazat pe niste baieti ce conduc,fie "democratic" sau totalitar,nu va avea efecte pozitive pentru cei ce sunt condusi.

"Niciun om inteligent si bine intentionat nu va dori sa ii conduca pe ceilalti."Habar nu mai am cine a zis-o, dar merita o bere, pentru un adevar pur.

| Inferno explică (pentru Dumnezău):

"Libertatea inca nu ne este foarte mult pusa in pericol"
Dar oare cat o sa mai dureze pana cand nu va mai exista deloc?
Stii cati oameni, considerati pericol, au fost inlaturati/omorati?
Este inadmisibil asa ceva.
Iar dobitocii astea de oameni nici nu realizeaza pericolele.

| Dumnezău a răspuns (pentru Inferno):

Nu foarte mult.Controlul total este dorit cu tot mai multa ardoare de anumiti indivizi, fie ei din umbra, fie conducatori directi.Libertatea colectiva va fi pusa in pericol,cand cei ce protesteaza vor incepe sa fie considerati bolnavi psihic, cand o sa se urmeze principiile comuniste cele mai josnice, cand agentiile secrete o sa capete tot mai multa putere.Chiar si JFK a fost eliminat ca voia libertate cu adevarat pentru oameni.Asa au vrut unii din NWO sa-i faca felul si lui Andrew Jackson prin 1830, cat inca mai era presedinte.Este inadmisibil pentru noi,cei ce ne amagim cu democratii,dar pentru "ei" este perfect normal,sa ne controleze,chiar si atunci cand spun ca ne reprezinta dorintele.

Unii,subliniez,oameni nu realizeaza pericolele, ca aia de le realizeaza sunt primii vizati de "ei", restul sunt lasati in pace in acceptarea lor bolnava.

| Inferno explică (pentru Dumnezău):

"Libertatea colectiva va fi pusa in pericol, cand cei ce protesteaza vor incepe sa fie considerati bolnavi psihic,..." Fii atent aici:http://www.lovendal.net/......n-ospicii/

| Dumnezău a răspuns (pentru Inferno):

Stiu articolul, de acolo am si luat partial ideea.Mai ales ca multi din aia 1%, considera ca cei 99% nu au dreptul sa protesteze, sau ii mai fac cum i-au facut pe cei ce au protestat in ianuarie.Nu mai e foarte mult pana o sa se instaureze un razboi total oameni vs. soparlele ce ne conduc.

| Inferno explică (pentru Dumnezău):

Probabil ai vazut multe filmulete legate de masonerie etc. Eu cel putin le-am vazut pe toate. Sunt curios ce parere ai de asta. Este interesant, dar cam... Nu stiu exact.
Uite aici:http://www.youtube.com/watch?v=hr5cO4hwd-Y

| Dumnezău a răspuns (pentru Inferno):

Ma uit la documentar si iti raspund in paralel.

Numai mie mi se pare ca Papa Benedict seamana al dracului de bine cu Darth Sidious/Cancelarul Palpatine din Star Wars? laughing

Cortina spectacolului devine factor major pentru unii,cum zice in documentar.E greu sa treci de niste bariere stabilite in divertisment si mass-media impletita cu spectacol, ca sa dai si de ceva mai bun.

Politica si mass-media cum au influente mari, e clar ca multi se vor lua dupa anumite personalitati aferente domeniilor de-a acolo.De aceea,consider eu ca e bine sa fii apolitic,si sa nu te uiti la TV,ca acolo e apocalipsa culturala, si sa-ti filtrezi stirile, citind si vizionand doar ce vrei tu pe internet sau alte mijloace.

A treia cortina-nimic nou.Stiu,cel putin eu, deja ca lumea sta sub auspiciul banului si al puterii si ca e cam imposibil sa iei labele FMI si ale bancilor de pe economiile tarilor si de pe libertatea relativa a oamenilor.

Illuminati nu cred ca venereaza nicio Satana, ca e putin probabil sa existe asa o entitate.Mai probabil mi se pare ca ei inventeaza aceasta adorare falsa,pentru a masca adevarata chestie la care ei se inchina si o doresc,puterea absoluta si banul.

La controlul mental sunt doar partial de acord.Ei nu controleaza ireversibil mintile oamenilor. Oamenii doar urmeaza turma,creata artificial de ei,astfel "ei" avand influenta indirecta asupra mintii multora,care vor face doar ceea ce e stabilit in anumite tipare.

La partea cu monstri nu sunt de acord. Dragonii,demonii,Bogeymanii,serpii gigantici si toate prostiile astea sunt doar mituri.E ilogic sa existe,in realitate, asemenea creaturi.

Ultimele doua cortine au cam aberat, in mare masura.Eu sunt un fel de panteist modern(da,stiu,mi-am inventat religie),si sustin ca tot ce sustine aceasta lume,este Lumea insasi,Natura, e auto-finantatoare, ca sa zic asa.Nu cred in Duhul Sfant,insa cred ca ii pot "ilumina" pe ceilalti daca adun suficienta putere de persuasiune, dar unii refuza sa faca asa cum zic eu, probabil pentru ca sunt prea prinsi in cortinele 1-3.

Iar la partea cu nebunii sunt perfect de acord.Multi,daca nu ii urmezi,zic ori ca esti invechit, ori ca esti nebun, ori zic astia mai tineri(implicit si mai retardati) ca nu esti cool.Eu cred ca ar trebui sa se nasca un nou-si adevarat Iisus,cineva care sa adune multi oameni la un loc,cateva zeci de milioane,si sa ii faca sa predice adevaruri generale celor ce nu pot sa deschida ochii,poate-poate ii scapa de prostie si orbire.Da' daca s-ar naste un asemenea om, si ar scoate suficient capul in lume, pun pariu ca l-ar aranja vreo organizatie oculta.

| Anonymus314 a răspuns:

Zi-mi ceva nou...

| emmyl a răspuns:

Da, chiar realizez. Ce putem noi face?
Nu este o întrebare retorică, chiar caut un răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ai scris 3 tone de text si n-am inteles nimic.
Nu, nu realizez. Eu traiesc clipa si-acum nu vad pericole.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau pentru tine atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Bine mai, hai sa-ti raspund ca vad ca-ti pare rau pentru mine big grin. apoi daca-ti pare rau cand ma simt bine, cum o sa-ti para dupa ce-ti dau raspunsul?!
nu conteaza. raspunsul meu este...pauza de publicitate big grin
da, deci nu am fost si nu vom fi niciodata liberi. scurt pe doi. sa vezi tu daca n-or sa ajunga sa-ti bage chipuri si sub piele si sa te si convinga ca e pentru siguranta ta. nu suntem liberi, ne pazesc si ne coordoneaza spre exact ce au ei chef si nevoie.
imi pare rau, asta este. ia mai da-i in puii mei ca iar m-au enervat!