| vivalavida a întrebat:

Sunteti impotriva societatilor secrete? cuvantul secret este inadmisibil intr-o societate libera si deschisa iar noi ca popor, intrisec, cat si din punct de vedere istoric SUNTEM IMPOTRIVA SOCIETATILOR SECRETE, a juramintelor secrete si a procedurilor secrete noi ca popor roman suntem impotriva masonilor si impotriva oamenilor care lucreaza cu lucifer. OMUL VA FI DESTINAT CE A FOST SA FIE: liber si independent.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

În primul rând un secret pe care îl ştiu doi nu mai e secret. În al doilea rând lupta dintre bine şi rău nu se va sfârşi prea devreme şi tocmai pentru că e liber şi independent omul are libertatea să aleagă între bine şi rău.
Din alt punct de vedere există un singur conducător adevărat şi Acela este Dumnezeu, iar Acesta nu are nevoie de societăţi secrete pentru a conduce.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De ce nu? Tot ce e secret, rau, interzis fascineaza.Si nimeni nu stie asta mai bine ca Dan Brownhee heePoti sa juri ca macar 70% din ce scrie acolo e real.Asta inseamna sa stii sa profiti de mistere imaginate sau cat de cat dovedite. Daca te referi strict la Romania, subiectele astea sunt tabu. Daca te referi in general, statistica nu arata prea bine.Sunt milioane de secte de genul sau si mai rele.De ce crezi ca se zice ca urmatorul Hitler se va ridica din SUA

| liviu00 a răspuns:

Dar totusi, cat de secrete pot sa fie daca stiti voi de ele?

| Cryssbest a răspuns:

Societatile secrete exista din cele mai vechi timpuri. Si inca ceva - libertatea este o iluzie!

| Cryssbest a răspuns:

@liviu 00 - Cea mai buna ascunzatoare e la vedere, in caz ca nu stiai!
@Arthur, nu e vb neaparat de secret, ci de intentia reala a acestor societati. Te-ai gandit la asta? Felicitari pentru fundita, apropos!
P. S. "Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul", ca sa-l citez pe Einstein, dar omul o face! Gandeste-te numai la razboaiele religioase sau la Inchizitia Spaniola. Sau la Jihad...
@Goofy77, nu trebuie sa avem un super-IQ ca sa ne dam seama de anumite lucruri. Imi place opinia ta - corecta, scurta si la subiect.
@onutzu - SUA e o putere mondiala. Poate singura.

| Goofy77 a răspuns:

Indiferent ce credem noi aceste societati exista de pe vremea curtilor regale si vor exista mult si bine de altfel parerea mae personala este ca masoneria conduce lumea