| Inferno a întrebat:

Cuvantul "secret" este respingator, intr-o societate libera si deschisa. Iar noi ca popor, prin istoria si mostenirea noastra ne opunem societatilor secrete, juramintelor secrete si procedurilor secrete. Noi am stabilit cu mult timp in urma ca pericolele tainuirii excesive si neinstiintate a unor fapte partinente egaleaza pericolele ascunderii justificarii acestei tainuiri.
Chiar si in prezent se pune putin pret pe lupta impotriva amenintarii unei societati secrete limitandu-i restrictiile savolnice.
Chiar si in prezent se pune putin pret pe asigurarea supravietuirii natiunii noastre daca traditiile noastre nu supravietuiesc odata cu ea.
Si exista un mare pericol, asupra caruia trebuie sa veghem in avans mai mult... "
J. F. Kennedy
Realizezi ca iti este pusa in pericol libertatea?

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sistemul mondial de lucruri este extrem ce complicat si greu de inteles. Societatile secrete au ramificatii si tentacule in toata lumea si niciunul dintre noi nu poate sti exact ce face si ce urmareste fiecare din ele. Stie cineva totul despre masonerie? Nu. Sau despre grupul Bilderberg, sau mai stiu eu care alt grup? Stie cineva exact ce se ascunde in spatele planului A.C.T.A? Omul de rand nu a stiut nici 1 la suta din activitatile KGB-ukui sau ale Securitatii romane, sau altor Securitati. Si nu stim nici astazi ce pun la cale cei care trag sforile economiei mondiale. Putine putem face ca individ. Suntem in mare parte niste spectatori, niste manipulati. Doar asteptam sa vedem ce se mai intampla.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Dar nu stii cat de bine sunt aranjate lucrurile. Nici nu sti cat de bine planificate sunt.
Cum spuneai si tu aceste societati secrete sunt bine imprastiate si continua sa acumuleze cat mai multe resurse.
Deja a devenit o arma de neoprit ce pune in pericol libertatile noastre.
Iar metodele la care se recurge pentru a reduce la tacere oponentii sunt absolut barbare si grotesti.