| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Daca Adam si Eva erau albi, de ce exista asiatici cu ochii oblici si africani negri? Nu mai zic de tigani...

19 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Unde scrie ca erau albi?

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Pai sa analizam variantele. Daca specia umana a aparut undeva in vestul Africii, cu sustine teoria evolutionista, inseamna ca din primate a aparut rasa neagra, iar din acesta au evoluat si celelalte rase: caucaziana, asiatica s-a. De remarcat e ca e destul de rasista acesta teorie, caci presupune ca rasa neagra e oarecum inferioara.
Teoria biblica pleaca de la premiza ca un grup de oameni cu trasaturi nespecificate au populat o anumita arie din zona orientului mijlociu, apoi s-au raspandit pe tot globul (Geneza 11, 8), si deducem ca s-au adaptat conditiilor de mediu, capatand trasaturi distincte (piele inchisa, ochi oblici).
Dovezi sunt in favoarea teoriei biblice, caci populatiile din sudul Indiei, de exemplu, au trasaturi ariene ale fetei, dat pielea este neagra. La fel si in Filipine, oamenii au trasaturi asiatice dar piele inchisa sau chiar neagra).
Si expertii lingvisti sustin ca marile familli lingvistice au aparut dintr-o anume protolimba.
Si genetica are numeroase dovezi ca ADN-ul tuturor oamenilor de pe pamant provine dintr-un genom comun.
Nu mai zic de existenta piramidelor din Egipt, Extremul Orient sau America Centrala, care la fel indica existenta unei civilizatii primordiale.
Acum, fiecare e liber sa creada ce vrea.

| GlowingShadow a răspuns (pentru Nilsson):

Evolutia nu e o teorie, e un fapt dovedit stiintific, si nu e un subiect de a crede sau nu crede. Cuvantul "teorie" a ramas in expresie din obisnuinta. Azi in stiinta nu se mai foloseste expresia "teoria evolutiei" doar evolutie.
Apoi prostia pe care o spui cum ca "teoria" evolutiei ar fi rasista e colosala. Evolutia spune ca oamenii provin din Africa. Acolo avand in vedere clima (multa soare) culoarea mai inchisa la piele era mult mai eficienta pentru oameni. Niciunde nu se pune problema unei rase inferioare.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Din contra negri se pot mandri ca toti suntem de fapt negri, evolutia este dovedita de adn care a dovedit faptul ca omul face parte din regnul animal, testul adn este recunoscut in justitie

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Faza e ca multi nu inteleg ce inseamna teoria evolutiei din aceasta cauzaapar tot felul de porcari scrise, omul este o primata care nu a aparut asa din senin si pur simplu o specie de primate a dat nastere la doua specii noua si cimpanzeilor, noi am evoluat pe un drum ei pe alt drum, selectia naturala este hotarata de indivizi cei mai capabili sa se reproduca acei chinezi care aveau ochii asa aveau un avantaj care lea permis sa duca mutatia mai departe prin selectie naturala, culoarea pieli s-a schimbat din cauza ca am venit in europa unde era mai putin soare si mai rece, rasele umane au evoluat si evolueaza

| Nilsson a răspuns (pentru GlowingShadow):

Doar fanaticii atei folosesc expresia ``Evolutia``, orice om de stiinta care se respecta stie ca aceasta teorie nu e deplin probata, altfel nu ar fi aparut teorii alternative, cum e evolutia in salturi de exemplu.
Faptul ca e comun acceptata e cu totul altceva, si asta doar pentru ca nu prea exista o alta explicatie ``stiintifica``.
Si teoria evolutiei e rasista, fie ca iti convine sau nu, pe baza ei s-a incercat cu pretul multor vieti crearea unei rase superioare in timpul Germaniei naziste.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Adaptarea la mediu nu inseamna evolutie, cam toate speciile au acesta abilitate. Insa in aproape 150 de ani de stiinta moderna, din milioanele de specii care exista pe glob, nu a fost observata niciuna care sa manifeste o tendinta de evolutie.
Daca noi, chipurile, am evoluat din negri, inseamna ca ei sunt oarecum inferiori din punct de vedere al ADN-ului, si ar trebui sa apara incompatibilitati in reproducere.
Dar chiar realitatea contrazice acest fapt, o persoana din tarile nordice e perfect compatibila din punct de vedere genetic cu o persoana din Africa de Sud, de exemplu.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Evolutia nu este ceea ce isi imaginezi degeaba explic, negri nu sunt inferiori asa cum lupi nu sunt inferiori cainilor, voi nu intelegi ce inseamna evolutia

| GlowingShadow a răspuns (pentru Nilsson):

Orice om de stiinta care respecta stie ca Evolutia e pe deplin probata (dovezi genetice, antropologice, anatomice etc.) si acceptata ca fapt stiintific de necontestat. Chiar si biserica Catolica a acceptat ca Evolutia nu se mai poate pune la indoiala. Restul sunt CanCan. Arata-mi un singur om de stiinta respectat care pune la indoiala Evolutia.
Evolutia e un fapt stiintific, un proces biologic, n-are legatura cu Germania nazista si alte aiureli de doi lei.

| Nilsson a răspuns (pentru GlowingShadow):

Sa stii ca sunt destul de multi oameni de stiinta care pun la indoiala evolutionismul. E si dificil sa ii pui pe toti in aceeasi categorie, sunt unii care inclina spre evolutionismul teist, ghidat de Dumnezeu, cum este cazul lui Francis Collins, directorul Proiectului Genomului Uman, care se declara crestin fara nicio jena. O parte insa se declara chiar creationisti, si in multe cazuri sunt exclusi din mediul academic. De aceea si numarul lor e mai restrans, datorita presiunii care se exercita in acesta privinta.
Oamenii acestia cu siguranta au un orizont de cunoastere mult mai larg si totusi au gasit motive sa se indoiasca de evolutionism.
Chiar si revistele de specialitate recunosc ca teoria trebuie regandita, poti sa citesti articolul de mai jos:
http://www.nature.com/news/does-evolutionary-theory-need-a-rethink-1.16080
Mai pot fi date numeroase exemple. Plus de asta, cum se explica aparitia vietii? Cred ca stii si tu cat de complex este un simplu organism unicelular, ce contine mii de tipuri de proteine, fiecare cu un rol bine determinat. Ca sa treaca de la teorie la fapt dovedit, evolutia trebuie sa explice si acest lucru, pe langa multe alte aspecte.
Iar parerea Bisericii Catolice e un zero barat, asta a facut de cand a a aparut, a incercat sa imbine crestinismul cu credintele la moda din acea vreme pentru a castiga influenta. De asta a imbinat si elemente pagane din primele secole. Mai ziceau si ca soarele se invarte in jurul pamantului.
Iar referirea la Germania nazista nu e o aiureala, elita din acea vreme credea in evolutionism, de aceea au incercat sa ii extermine pe evrei si alte popoare considerate inferioare, pentru a creea o rasa pura, ariana. Nu mai zic de experimentele oribile ale doctorului Mengele.
Scuze ca am raspuns cu intarziere, nu am mai intrat pe site zilele acestea. Daca vrei mai putem schimba opinii.

| GlowingShadow a răspuns (pentru Nilsson):

Faptul ca unii oeameni de stiinta sunt crestini nu e ceva nou. Asta insa nu va face sa dispara dovezile care fac din evolutie un fapt stiintific de necontestat. Marea majoritate a oamenilor de stiinta sunt atei, sau cel mult agnostici.
In legatura cu articolul din Nature, sper ca ai citit si ultimul capitol, rezumatul "Genes are central".
Cum se explica aparitia vietii? E o intrebare la care stiinta inca nu stie raspunsul cu exactitate, dar asta nu inseamna ca a fost magie.
Catolicii adaugand noi elemente in legendele, miturile religioase n-au gresit cu nimic. Ortodoxia si majoritatea Musulmanilor fiind blocati din punct de vedere intelectual in evul mediu, e o greseala mare.

| Nilsson a răspuns (pentru GlowingShadow):

Argumente se pot aduce in favoarea evolutionismului, asta nu contest, dar totusi raman mute intrebari fara raspuns: cum poate o materie sterila sa codeze informatie in gene, de ce simt moleculele nevoia sa se dezvolte in forme mai complexe, care e explicatia instinctelor, cum a aparut constiinta s-a.
Daca legile fizice vor putea explica intr-o zi aceste lucruri, e un lucru bun, altfel imi rezerv dreptul de a crede ca viata, in toata diversitatea si complexitatea ei este un miracol, iar existenta ei nu se poate explica decat acceptand sunt unele lucruri dincolo de ratiunea umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este doar o poveste.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu mai zic de evrei... singura natie care nu seamana cu nici o rasa. Apropo, daca vei cauta bine, vei gasi si vei citi ca au ceva ce la analizele de sange ar spune ca sufera de leucemie. Si totusi, sunt sanatosi. Asta e in adn-ul lor.

| ambicio a răspuns:

Aceste diferente dintre noi sunt datorate adaptarii noastre la conditiile meteo. (Pentru culoarea pielii exista un pigment special care determina acest lucru)

| WangLouis a răspuns:

Pentru ca nu depinde doar de ei ci si de alte imprejurari, de exemplu asiaticii au ochii oblici din cauza unor vanturi care in prezent nu mai exista deci aceasta...nu stiu cum sa o numesc...forma ochilor se va pierde in urmatoarele generatii.

| xCeline a răspuns:

S-au iubit cu lumina stinsa de asta au iesit astia mai negriilaughing

| 8mmppp a răspuns:

Pentru ca Adam si Eva e o poveste, nu e ceva adevarat, noi ne tragem din altceva