| Seutiuț_Ionuț_1991 a întrebat:

De ce exista oameni negri daca Adam și Eva erau albi?

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu

| SG1995 a răspuns:

Cică Ham s-a-negrit la propriu după ce tacs-o la blesteme, sau cel puțin așa spune tradiția religioasă, iar cei puțin mai deștepți accept o formă de existență a selecției naturale care a permis omului să-și schimbe culoarea pieli.

| Clorox a răspuns:

Intrebarile astea ma lasa fara cuvinte laughing

| xerxes1 a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni.

| Nilsson a răspuns:

Arata-mi unde scrie ca Adam si Eva erau albi.
Si apoi, evolutionismul spune ca negrii, albii si asiaticii au aparut din maimute.
Din Biblie, deducem ca negrii, albii si asiaticii au aparut din alti oameni. Care varianta ti se pare mai plauzibila?

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

La biologie ești varză, ia o carte și citește numai depita tâmpeni.

| NGheorghe a răspuns:

"Oameni negri" le zici tu la bronzați? De unde știi ca Adam si Evă au fost albi? Ai văzut filmul? sau din desene animate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că n-au existat Adam și Eva.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru ca la inceput era un singur continent: Pangaea, daca luam asta din punct de vedere stiintific. Nu am auzit de culoarea tenului a primilor oameni. Fiecare om se adapteaza la mediul de viata in care traieste. Exista oameni negri datorita caldurii puternice a Soarelui, mongoloizii au ochii asa din cauza vanturilor, etc.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Atunci de ce albi din africa au ramas albi si australieni din Australia?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Probabil e o chestie care se transmite genetic.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cum a aparut asta ca sa se transmite genetic? eu evrei negri n-am vazut

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg de ce nu vreti sa pricepeti! La inceput nu existau tari, erai numai doi oameni care s-au inmultit pentru a umple pamanturile. Restul se invata la geografie despre adaptarea oamenilor la conditiile climatice si despre rase.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

In 6000 mii de ani au aparut toate rasele? zi-mi mie cum au plecat evrei astia in america de nord /sud? sau Australia?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Tu, care esti in varsta de peste 25 de ani, imi ceri mie, care am 13 ani sa iti explic asa chestii? Nu sunt atotstiutoare, sa stii! Nu stiu de ce ii crezi evrei. Fiecare om e diferit in felul sau, nu au de unde sa fie la fel.
1)Daca au putut pleca inseamna ca au avut ei mijloace. Citeam pe net ca recent s-a descoperit o harta facuta cu mult timp in urma a Terrei. Acolo era pictata Antarctida ca fiind un continent fara gheata, un continent cu gheata. Era foarte diferit. Ai auzit de Pangaea, Laurasia si Gondvana? Pangaea era primul continent si singurul de atunci(in fine, este doar o ipoteza care mi-a venit mie chestia cu existenta acestui continent tocmai atunci). Deci, era simplu sa calatoreasca.
2) La fel, la geografie se invata si despre faptul ca continentele se indeparteaza unul de altul cu aprox. 1 cm/an. Calculand cei 7-8mii de aniani, aflam ca continentele erau mult mai apropiate unele de altele si nu era atat de greu sa ajunga pe alt continent. Hai sa gandim si din punct de vere geografic!

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu de unde sa stiu ca ai 13 ani?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

De as minti?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Am spus eu ca minti? nu stiam ca ai 13 ani, eu cunosc o fata de 11 ani cu care discut despre chesti foarte inteligente, varsta nu inseamna ca esti prost sau inteligent

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Ai fost candva crestin. Am dreptate?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da la 6 saptamanii, crezi ca aveam habar de asta?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu cred, dar mai tarziu cred ca ai avut idee de ceea ce faci. Atata doar ca nu inteleg, de ce ai devenit ateu?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Din cauza stiintei, din cauza faptului ca credeam intr-un univers care nu are nevoie de un creator si care poate evolua de la simplu spre complex, ceea ce si s-a dovedit ca asa e, mai departe am inteles de ce crede omul in dumnezeu apoi biblia si uite asa am devenit ateu

| Idris a răspuns:

Profetul Muhammad - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască - a zis: „Allah l-a creat pe Adam dintr-o mână de pământ pe care a strâns-o de pe întreaga suprafaţă a pământului. De aceea urmaşii lui Adam s-au născut după firea (culoarea şi natura) pământului. Şi printre ei sunt cu tenul alb, precum şi cu el roşiatic şi negru, dar şi combinaţii
între acestea. Şi printre ei se găsesc firi rele şi firi bune şi blânde, dar şi aspre."

| Cris888 a răspuns:

Conform religiei nici eu nu am inteles de ce asa-zisul Dzeu nu l-a facut pe fiu-sau cu Eva inca de la asa-zisul inceput, si cum poate Dzeu sa puna la cale un plan de uciderea a asa-zisului fiu-Iisus (din cate am inteles din media este grasut si brunet - nu asa cum il prezinta-n filme) - in sfarsit Dzeul religiilor are limitarile imaginativ structurale ale rabinilor.

| Cris888 a răspuns:

Religia ortodoxa ca si alte religii - nu este perfecta si nici nu se perfectioneaza.