| Bozgi200 a întrebat:

Daca am alerga in sensul opus rotației planetei nu ar trebui sa mergem mai repede?
Daca Terra s-ar opri dintr-o data dar noi in acea fracțiune de secundă am sări ce se întâmplă? (știu principul inerției) dar e o curiozitate

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza este relativa (la ceva).
Daca mergi in tramvai, viteza ta este 0 fata de tramvai, dar te deplasezi cu viteza tramvaiului fata de imprejurimi.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu, pentru ca o data cu rotatia planetei se invarte si atmosfera si tu, ce zici tu s-ar aplica doar daca ai exista intr-un plan paralel si nu ai fi afectat de planeta pe care stai.

Din acelasi motiv ca mai sus, daca planeta s-ar opri (doar planeta) atunci in cateva secunde totul ar fi distrus pentru ca pamantul se invarte cu cam 1600 km/h deci ai avea niste vanturi care ar smulge tot din pamant. probabil am fi toti morti in urmatorul minut.

| sierra1 a răspuns:

Interesant ce propui!

- dacă gravitația ar deveni 0
- dacă atmosfera nu ți-ar frâna mișcarea
- dacă saltul tău ar dura - să zicem - 1 secundă
- dacă tu ai rămâne pe loc și pământul s-ar roti in continuare

atunci la revenire ai "cădea" la o distanță de vreo 400 m față de punctul de salt

| Frank51 a răspuns:

Nu știi principiul inerției dacă întrebi asta. Nu știi echivalența masă gravitație.

Dacă am alerga în sensul opus rotației pământului, în acest sistem de referință nu ar exista nicio diferență de viteză, accelerație sau schimbări.

Dacă am sării când pământul s-ar oprii, în acest sistem de referință, există o schimbare de direcție în sensul opus opririi, după cum știm de la inerție.

Dacă sari destul de mult încât să nu mai fi atras de gravitația pământului (35. 000km, într-o milisecunda), în acest sistem de referință nu mai ești supus inerției.

| cristimihailov a răspuns:

Daca alergi in sensul invers rotatiei planetei vei ajunge mai repede la destinatie.

Acest lucru este vizibil la calatoriile cu avionul. Daca mergi destul de mult vei observa ca ajungi mai devreme.

Daca pamantul s-ar opri brusc din rotatie si tu ai sari in sus cu o secunda inainte, atunci inertua te-ar face sa aterizezi mai departe de locul din care ai sarit, in directia de rotatie a pamantului.

Cat de departe, este discutabil de latitudinea la care esti, de inaltimea fata de nivelul marii si bineinteles ce obstacole sunt pe langa tine.

Insa trebuie sa intelegi ca daca pamantul se opreste brusc, apele vor navali pe uscat in acelasi principiu al inertiei.

| Goete a răspuns:

La viteza la care se deplaseza, lasand la o parte imposibilitatea fizica de a se opri dintr-o data, n-ar trebui sa sari in acea fractiune de secunda, ai fi catapultat. Depinzand de cate kg ai se poate calcula forta cu care ai "zbura" - probabil si pana unde, eu sincer nu o pot calcula

| 1234568807 a răspuns:

Nu stiu, funda?