| Măcrin a întrebat:

Daca am avea toţi o situaţie materiala bună ar fi intelegere intre noi?

daca am avea aproape tot ce ne dorim dpdv material(casă, maşină, bani...), ar dispărea individia dintre noi, ura, egoismul, lăcomia, sarcasmul?

Răspuns Câştigător
| bamse a răspuns:

Eu cred ca tot s-ar trezi unul care ar vrea sa aiba el tot happy, din pacate. Uite, sora-mea locuieste in Luxemburg. Acolo nu prea exista cersetori, toti oamenii au un nivel bun de trai, insa la serviciu sunt niste mancatorii crunte. Tocmai pentru ca au timp si de 'plictiseala' se apuca sa se muste unii pe altii.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Doar intr-o mica masura. In rest, tot ar ramane multe diferente (gradul de inteligenta, educatie, varsta, sexul, culoarea pielii, religia, s.a.m.d.), care ar da nastere urii, invidiei, neintelegerilor, rautatilor...
Insa da, lumea ar deveni ceva mai buna. Perfecta nu, dar mai buna...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hei, dar ce-ai cu sarcasmul că nu pricep?!?!
Poate lăcomia s-ar mai tempera, într-o oarecare măsură.
Însă ura, egoismul şi invidia nu ar avea deloc de suferit.
În fond, dacă-l urăsc pe vecinul de la 3, îl urăsc indiferent dacă locuim amândoi într-un bloc imens de 10 etaje sau în două vile uriaşe cu piscină.
În plus, în ciuda efectelor negative ale invidiei, aceasta a adus o parte din progresul omenirii.
Faptul că alte naţiuni aveau şi o naţiune nu avea, i-a împins să muncească mai mult (din invidie şi din considerentul "da' ce... noi suntem proşti?").
Cât priveşte egoismul... zi-i asta unui nazist sau unui homofob! Dacă ăla e de părere că doar creştinii albi, blonzi cu ochii albaştri, înalţi şi heterosexuali trebuie să aibă drepturi... va avea aceiaşi părere egoistă şi iraţională indiferent dacă stă într-o garsonieră de 25 de metri pătraţi la periferie sau într-o vilă cu piscină.
Aşa că... vezi tu, de multe ori avem noi senzaţia că partea materială ne defineşte foarte mult dar de fapt e doar o parte (importantă dar totuşi doar o parte) dintr-un întreg mai mare numit personalitate.

| Vizitiul a răspuns:

Pune 10 oameni intr-o camera, la aceeasi masa, cu aceleasi feluri de mancare in fata. O sa vezi cum cauta nod in papura. Si de la prea mult bine te saturi, la nu moment dat. Toate caracteristicile enumerate de tine exista in om, atat doar ca unii nu si le manifesta si altii da. Orice ai face, omul nu-l poti multumi pe deplin, el tot timpul aspira la mai mult.

| carpediem a răspuns:

Nicidecum. S-ar diminua putin, dar ar urma stagiul urmator, eu vreau Porche nu Dacie ca vecinul. Oricum banii si restul doar premediteaza comportamentul, restul vine din caracter. Oricum ar fi mai relaxant, pentru toti, cred eu.

| ELLSSA a răspuns:

Am o colega la munca care e tare invidioasa pe kilogramele mele(50 la numar)laughing
Asa ca tot ar fi unul care ar inventa un motiv de ura/invidie/lacomie.

| Filozoful a răspuns:

Nu cred, deoarece daca avem toti ce ne dorim, dupa catva timp vom dori ceva mai presus de bani, si iar o sa fie neintelegere.

| TheLastDancer15 a răspuns:

Asta depinde evident si de comportamentul fiecaruia...
si de fapt chiar daca banii sunt totul pentru om, ei nu inseamna nimic si nu ajuta cu absolut nimic pentru realizarea scopului nostru pamantesc [mama ce expresii dau si eu laughing]
bafta!

| micutadhampir a răspuns:

Nu. Cu cat ai mai multe, cu atat iti doresti mai multem ravnesti, invidiezi, etc. Singura modalitate prin care ar disparea ura si egoismul ar fi sa fim toti egali...nu putem fi egal de bogati, dar putem fi egal de saraci. daca ne-am intoarce in pesteri, am fi din nou egali intre noi si nu am mai avea pe ce sa ne invidiem.

| biancatwt7 a răspuns:

Daca am fi toti la fel (dpdv material) nu cred ca s-ar schimba ceva. Lumea e rea si invidioasa oricum nu doar dpdv material. Eu cred ca intodeauna noi, oamenii vom gasi ceva pe care sa fim invidiosi, lacomi, ceva care sa ne faca "rai". sti vorba aia: nu poti schimba lumea dar de poti schimba pe tine (daca e cazul)! pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, fiindca nu putem avea toti masinile vopsite in bleu sidef.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o parere total gresita despre fericire si viata in general.eu nu am ce ai insirat tu si sant fericit.nu invidiez pe cei ce au.