Anna
| Anna a întrebat:

Daca am calatori in timp si ne-am intoarce in timp, am putea schimba prezentul?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Prezentul nu poate fi schimbat pentru ca asa a fost scris de Dumnezeu in Cartea Vietii...
Ce este prezentul? Nu este altceva decat suma destinelor si vietilor oamenilor si a celorlante vietuitoare care il formeaza...
Or destinele si vietile nu pot fi schimbate deoarece asa au fost "stabilite" de sus, Si daca cineva spune "eu mi-am schimbat viata" se inseala, acest lucru a fost facut tot cu "aprobare" de la cel Atotputernic.
Deci chiar daca ne-am putea intoarce sau calatori in timp, si daca am schimba ceva in evolutia prezentului, am putea face acest lucru doar pentru ca Dumnezeu ne-a permis sa-l facem, altfel nu.

31 răspunsuri:
Anna
| Anna explică:

Eu sunt de parere ca nu.Linia noastra temporala este dreapta, o linie de decizii-cauza si efecte.Deciziile pe care le luam se vor rasfrange asupra noastra. Oricum am intoarce timpul inapoi, tot vom ajunge intr-un punct final.Nu putem schimba nici prezentul si nici viitorul.

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca da. Prezentul pe care il traim acum e rezultatul unui trecut. Daca cea mai mica chestie ar fi fost altfel, poate ca si prezentul ar fi fost altfel. Nu avem cum sa stim sigur pana cand nu am incerca, dar mie mi se pare logic. Ca atunci cand faci un chec. Il faci, iese intr-un fel, daca repeti aceeasi reteta, checul va fi altul.

regis
| regis a răspuns:

Daca... daca... da. Dar atentie, nu e suficient sa ne intoarcem in timp, ci si in spatiu, altfel ne-am trezi intr-un alt loc, cel mai probabil in vidul cosmic.

eileen
| eileen a răspuns:

Fiecare actiune din trecut are un efect in viitor, eu cred ca iti poti schimba prezentul daca poti calatori in prezent, dar nu poti stii niciodata daca ce schimbi va afecta intr-un mod mai bun... poate faci mai mult rau, eu regret multe lucruri din trecut dar nu le-as schimba, am invatat sa le accept.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai vazut Efectul Butterfly? Este posibil ca si fara sa vrei sa schimbi lumea - nu doar propriul prezent sau viitor facand calatorii in trecut. Filmul se bazeaza pe teoria haosului a lui Edward Lorenz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect
Pana la urma se va descoperi calatoria in timp. Necazul e ca nu stim ce anume schimbam. Poate ca vom schimba totul... in mod cu totul nedorit.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Calatoria in timp este fascinanta, dar este doar un subiect pentru filme si carti Sf deocamdata...nu cred ca se poate realiza cu adevarat... Daca oamenii ar putea calatori in trecut, atunci n-ar mai exista acel trecut...nu se poate schimba ceva ce nu s-a intamplat inca...(calatoria in viitor)... dar prezentul si trecutul vor deveni trecut, dar trecutul nu mai poate deveni prezent sau viitor, deci nu poate fi schimbat! Milioane de oameni sunt interesati de a calatori in timp fascinati sau intrigati fiind de o intrebare generala: daca trecutul mai exista, atunci viitorul exista deja... daca, da,,, este viitorul nostru deja predeterminat?
Marina Americana a incercat sa calatoreasca in timp folosind tehnologia secreta a lui Tesla pe una din navele sale...Au fost doua experimente la interval de 40 de ani (august 1943-august 1983)...In primul experiment nava US Eldridge a disparut complet timp de 20 min...multi crezand ca US Navy a reusit sa trimita nava in viitor. Interesant este ca in jurul navei a fost semnalata o intensa activitate OZN in saptamana premergatoare experimentului. Dupa 40 de ani experimentul s-a reluat pentru a corecta ceea ce fusese gresit in experimentul Philadelphia din 1943.
Timpul este definit ca fiind a patra dimensiune a Universului, celelalte fiind spatiale. Timpul nu poate exista fara spatiu si nici spatiu fara timp...asa ca... daca va fi posibil vreodata... vor exista calatorii spatio-temporale.

| joy a răspuns:

Nu cred ca-l puteam schimba radical. Odata si odata tot murim.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu cred pentru ca destinul fiecaruia este dictat de "sus"

| claw_4117 a răspuns:

Nu, pentru ca dorinta umana de a avea o viata mai buna se va ciocni mereu cu dorinta de a ajuta. Astfel incat cele 2 elemente nu pot coexista.

| kh1ss a răspuns:

Pai daca ne-am intoarce in timp cu gandirea de astazi normal ca am schimba prezentul si chiar viitorul tongue

| andi a răspuns:

Da, normal, k ai stii, si ar fi destul sa scrii 6 numere corecte la 6/49 si ai si schimbat viitorul

| petitdreamer a răspuns:

Daca am face ceva, am putea schimba... spre exemplu, daca azi s-au dat numerele la loto si eu ma duc in trecut cu o zi, stiind ce numere sunt trase, as putea pune numerele care le stiu de maine...as schima ceva, intrand in istoria loteriei romane...si ar fi miliardar tipu/a, care se intoarce...

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Ana, daca gasesti modalitate de a te intoarce in timp, zi-mi mie primul, am multe lucruri de schimbat din trecutul meu tongue

| sleepersev a răspuns:

Daca am modifica trecutul, atunci instantaneu s-ar modifica corespunzator prezentul din care am plecat si toate informatiile pe care le aveam, astfel incat nu am avea de un de sa stim ce am modificat. De exemplu: in anul 2000 a avut loc un accident de masina in care a murit cainele familiei. Din anul 2020 pleaca cineva in trecut ca sa impiedice accidentul; ajunge in trecut, impiedica accidentul, si in viitor cainele va trai. In momentul asta a disparut ideea care l-a facut pe omul ala sa calatoreasca in timp, deci el va fi in timpul lui, cu cainele lui, fara sa stie ca s-a deplasat in timp pentru a opri moartea cainelui lui, pentru ca.animalul nu a murit. Clar.nu? :-D

| eumi a răspuns:

Absolut, nu.Cine conduce universul a prevazut asta.

Răspuns utilizator avertizat
| d0i0n0 a răspuns:

Nu pentru ca o mica ruptura distruge opera lui dumnezeu daca accepta aa ceva sigur lasa omului stiinta de a crea o masina a timpului dar asa ceva ce nu permiteDumnezeu a fi creat inseamna ca nu este de ajutor si nici bun pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezentul nu cred ca se poate schimba, poate viitorul :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ofantezie. Tu crezi ca ai schimba ceva? Iti zic eu ca nu pentru. ca prin schimbarea ta ai putea face rau altora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calatoria in trecut, "fizic" este imposibila. Pentru ca o schimbare marunta, poate reprezenta o catastrofa in prezent. Si cu cit intoarcerea in timp este mai mare, cu atit modificarea prezentului va fi mai dramatica. Daca o actiune a ta ar duce la moartea unui stramos pe linie dreapta, existenta ta ar fi imposibila si cu toate astea tu existi si ai facut calatoria in care ti-ai anulat existenta hypnotized

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform ipotezei universurilor paralele, am ajunge in trecut intr-un univers paralel cu al nostru si acolo, cel putin teoretic, am putea schimba ceva generand astfel un curs diferit al evenimentelor care s-ar aplica insa doar pentru acolo.Aici nu s-ar putea schimba nimic.Ar trebui insa pusa la punct tehnica pentru calatorii dus-intors deoarece altfel exista riscul ca aceia care calatoresc sa se piarda intr-un univers paralel si sa nu mai poata reveni acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu inca in ce masura, dar se poate. Cel mai usor ar fi nu sa schimbi faptele, ci sa schimbi felul in care ai trait faptele. Dintr-o perspectiva acea traire este cea care iti dicteaza reactiile si in prezent, si astfel ai fi un om mai liber. Teoretic este ca in filmul Butterfly Effect, schimbi faptele trecutului, schimbi prezentul, dar nu e chiar asa. Nu poti actiona acolo decat prin fiinta care ai fost tu atunci si trebuie sa treci peste cunostintele si conceptele ei personale si nu ale tale de acum, iar ea nu va intelege si se va opune. Iar orice schimbare presupune asumarea consecintelor de orice natura, mai ales karmica. Ce este important in toata povestea, este de fapt ce te trage inapoi, ce greseli repeti mereu si mereu si ce ai de fapt de invatat. Restul probabil ca nici nu conteaza. Suntem consecinta trecutului nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da Anna cred ca da, dar nu incerca deoarece lumea are 3 universuri : "Trecutul, Prezentul si Viitorul. Daca iti omori tatal in trecut, tu nu mai existi, asa ca se va produce o gaura in timp, si tu ai intra in ea, fara scapare intrand intr-un univers paralel, fara viata, m-ai precis pustietate. Astronautii romani printre care si eu am fost in acest univers, dar din fericire pentru noi, asta a fost timp de doar 6 minute, timp in care noi am salvat un canadian care a cumparat o masina, si a vrut sa isi omoare bunica in trecut, dupa care vroia sa se intoarca in prezent, dar cand nu se astepta aceea gaura s-a format si la luat in UNIVERSUL NEGRU. El a stat circa o zi. Noroc cu parinti lui care trebuiau sa nu fie impreuna, care au descoperit ca lipseste fiul lui. Hans ( baiatul ) isi dorea sa moara bunica lui pentru ca aceasta era o povara pentru el, o URA. Asta a fost, a reusit sa supravituiasca unei operatii grele de inima, dar cu norocul medicilor buni din L. A a reusit sa supravietuiasca. Familia ne-a multumit, dar povestea tragica a fost ca bunica lui a murit datorita grijii fata de nepotul sau. Eu am coordonat ceva din operatiune, nu am fost in UNIVERSUL NEGRU si a fost doar Michael Trum, Matei Marius si Buzz O'neill. Acum ma gandeam sa fac o masinarie pentru romanii de pretutindeni, in curand o sa plec in America, L. A sa iau o piesa pe care nu o gasesti in Europa. Masina va merge pe lichidul pe care il scot lianele de pe o insula din Indonezia. Multumesc ca m-ati citit. Cine vrea sa ma ajute... contact id scorpion_s56@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, dar mi-asi dori sa schimb trecutul fiindca vreau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce crezi? Ai gasit o modalitate? Astept raspuns! Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate da si se pare cu niste consecinte incalculabile

| Cristi_6252 a răspuns:

Experimentul din Philadelphia a reusit sa faca o nava invizibila care a disparut complet si a fost teleportata in afara terrei. Daca am merge in spatiu la varsta de 20 de ani acolo ne-am serba ziua de nastere de 5 ori, iar atunci cand ajungi pe pamant, prietenii sau rudele vor fii mai batrane cu 50 de ani decat tine.

| albc12 a răspuns:

Poate dar in nici un caz numai tu...