| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi ramas obligatoriu sa te inrolezi in armata, s-ar fi redus numarul barbatilor inutili pe plaiul mioritic?

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Din tangibile motive, nu! Astia, care n-au nimic in cap, se pot inrola si-n legiunea straina, ca tot nu se aleg cu patanii pozitive la nivel de ramura mentala. Cu ce ai cap devii util, nu cu forta. Oricine isi poate spala o haina, o incaltare sau sa-si dea sculare de urgenta dupa miezul noptii. De arma nu mai vorbesc. Da prostului arma in mana si se va crede Rambo. Nu doar ca se crede; omul chiar trece la material greu. Da glontele afara de pe teava ma!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Dupa anii '90- cand era obligatoriu stagiul militar- erau numeroase cazurile de la TV in care isi zburau creierii. La asta te refereai? Cati s-ar sinucide?

| Dumnezău a răspuns:

Probabil ca da.Acum gasesti foarte multe personaje ce isi zic barbati dar poarta coafuri de hipsteri,asculta muzica indie,si au pantalonasi vernil, pe deasupra, se mai comporta si ca niste poponari.Armata baga nitel de disciplina, desi unii cedau psihic, sau picau in depresii.(ca in "Armata" de la Vama Veche)

| OctoberandApril a răspuns (pentru Dumnezău):

Eu cred ca nu
vezi tu am descoperit ca majoritatea oamenilor care fac umbra pamantului degeaba provin din familii cu foarte multi bani. evident in timpul comunismului n-ar fi contat asta dar in prezent pot paria ca daca ar fi armata obligatorii retarzii cu bani si cu "coafuri de hipsteri" ar scapa de armata foaaarte usor.intr-adevar armata i-ar potoli findca i-ar invata in primul rand ce e aia umilinta apoi supunere apoi disciplina si asa mai departe.dar armata vremurilor apuse nu cea din prezent...

"unde esti tu tepes doamne?!"

| Dumnezău a răspuns (pentru OctoberandApril):

Nu neaparat majoritatea,sunt o multime de oameni ce nu au un rost bine-definit si o ard ca mint-rubberi generici,si multi sunt din familii sarace,dar sunt si din familii bogate destui care nu doar ca traiesc degeaba,dar ii mai si sfideaza pe altii, total nefondat.

Nu ar scapa usor, zic eu.Prin '95, dupa comunism,armata era mai draconica,ca in UM-uri au capatat multa putere si influenta locotenentii si coloneii,si faceau disciplina spartana cu toti aia de ajungeau acolo,indiferent de ce era ma-sa sau ta-su.Cei cu coafuri si caracter de hipster,cred ca se impuscau, de obicei sunt papusei penali si plapanzi, si nu rezistau la un regim cazon facut ca la carte.Armata nu invata umilinta si supunere,te invata sa te comporti ca atare,sa nu fii un lache flausat,te invata viata, daca pot spune asa, desi aveam vreo 9 ani cand armata a devenit facultativa, pe langa disciplina aia de fier, stereotipica.Si,ca,fapt divers,mie mi-ar place sa fiu Tepes,ca avem acelasi nume,si atitudini la fel, pironite pe chestia cu "Fiat justitia, pereat mundus". Doar da-mi munitie si C4. big grin

| shadovv a răspuns:

Armata ca sistem educational din cate stiu se afla intr o stare degenerata la ora actuala... dar putina disciplina chiar ar fi utila.

| ChioruL14 a răspuns:

Mie mi-au spus tovarasii mai mari in varsta, cu armata, ca ciclul 1 este bataie de joc, nu e armata. eu m-am inscris la facultate ca sa scap de armata si intr-un final au facut-o optionala... evident am scapat laughing
armata nu mai e ce era, deci nu, nu s-ar fi redus.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu chiar aş vrea să fac armată, dar cu o singură condiţie. Să nu-mi afecteze lungimea părului.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Woodenpints91):

Se da o proba inainte sa intri in armata...
la baieti se da proba cu taria scuipatului pe tabla, stii tu.
la fete, se da proba cu squirtul, deci antreneaza-te inainte.

| 220V a răspuns:

Si eu am vrut sa fac armata, dar nu se mai face armata obisnuita, ori eti voluntar, ceea ce e de ****, ori la o scoala de ofiteri, sau subofiteri. Oricum cum nimic in Romania nu e luat in serios, bineinteles ca nici armata nu e luata in serios, conditiile in armata sunt mizerabile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da de s-ar intampla asa happy... glumesc, daca tot te-am prins ca te-ai trezit cu cu*rul la cearceaf macar sa profit big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Profita! Este la reducerewinking
Serios, eu unul cred ca ar prinde bine tuturor juniorilor care cred ca tot ce zboara este zmeul inaltat de vecin big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu cred la fel. se pare ca nu-si mai primesc acasa eductia necesara, sau poate gresesc si-o fi scoala de vina... oricum, armata ar ajuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca da...chiar foarte mult.

| hkr a răspuns:

Bineinteles.

| aragon90 a răspuns:

Daca vrei sa faci armata te trimite in alta tara sa te antrenezi si acum armata lupta pentru bani nu cum era inainte pentru Romania