| DANNY1004 a întrebat:

Daca ascult mesaje subliminale in alta limba sunt aceleasi sanse sa aiba efect sau mai mici decat daca ar fi fost in limba romana, chiar daca inteleg acele cuvinte? A incercat cineva de aici? Daca da, as vrea sa vorbim daca se poate.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ar fi în limba polineziană, cu voce tare, ai înțelege ceva?
Kokawa ero, kokawa tua, te igo te itu te akuaku erua. ALoha, wa mate wahine, hula.
Ai înțelege ceva? Ar avea efect ca la pisica care se uită în calendar să vadă când pică paștele cailor.
În subliminal are același efect.

| DANNY1004 explică (pentru sadrian46):

Tu citesti pe sarite poate, dar eu am spus ''chiar daca inteleg acele cuvinte''.

| sadrian46 a răspuns (pentru DANNY1004):

Scuze.
Ca să te lămuresc mai mult.
Ca să aibă același efect sau mai mic.
Ce inseamnă să aibă efect?
Să producă schimbări în creierul tău, cu ce efecte? Să intre în memorie ca informație? Să producă efect o schimbare de comportament?
Orice mesaj nu este niciodată singular este într-un context interpretativ.
Când dta spui -ascult mesaje subliminale - folosești cuvântul ascult. A asculta este un proces activ, dta auzi dar și interpretezi ceea de auzi. Interpretezi cu un aparat de evaluare complex cu care analizezi semnalele auditive însoțite de sens, care sunt cuvintele în stare de veghe. Un semnal subliminal nu îl recepționezi cu același aparat. Nu ai conștiința sunetului, nu îl auzi la modul obișnuit, de aceea se numește subliminal. Intră în creierul tău prin ureche, fără să fii conștientă că au intrat, aceleași cuvinte.
Astfel efectul nu poate fi același.
Un mesaj subliminal intră în creier fără să faci o evaluare, fără discernământ, fără să poți aplica aparatul critic.

| RainmakerX a răspuns:

Daca cunosti acele cuvinte atunci o sa aiba efect.
Daca vrei sa functioneze atunci sa nu citesti lista cu mesajele pe care le contine si sa te asiguri ca nu poti sa distingi cuvintele care ti se spun.

In cazul in care le poti distinge atunci acela nu mai este un subliminal, ci o afirmatie.
Cand cunosti mesajele pe care le contine o sa ai tendinta sa le respingi. Mintea ta o sa analizeze toate afirmatiile pe care le cunoaste *ex Am multi bani* si o sa contracareze mesajul *De fapt nu am bani, doar imi repet asta prosteste.*

Bafta! Subliminalele te ajuta doar sa realizezi anumite oportunitati si sa nu-ti mai pui piedici singur. Restul tine de tine! Daca nu iei anumite actiuni atunci sa nu te astepti la schimbari.

Totul exista, oportunitatile sunt chiar aici.