| fagvasgvb a întrebat:

Hei TPU

In filme si chiar in desenele animate se regasesc nenumarate mesaje subliminale legate de sex!

De ce au legatura cu sexul aceste mesaje subliminale?
Nu mi se pare logic si nu inteleg... Cei ce fac acele mesaje subliminale vor ca noi sa fim perversi sau care e faza >))?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Pai, daca nu ai pus un exemplu concret, trebuie sa vorbesc la modul general. O s-o fac desi nu sunt adepta generalizarilor, de obicei treburile sunt cu mult mai nuantate.

Mesajul subliminal se afla dincolo de nivelul constient, da? El e folosit pentru a produce o impresie puternica la nivelul emotiei, pentru a trezi niveluri diferite in cel ce vede sau aude, pentru a excita( si nu ma refer aici la dorinta de a excita sexual).
Daca sunt facute cum trebuie, mesajele subliminale elibereaza, fac mintea celui care asista sa refuleze, sa-si concentreze atentia altcumva.
Eu nu as fi atat de tendentioasa spunand ca mesajele subliminale legate de sex canalizeaza privitorul spre perversitate. As spune ca mesajul de tipul asta este mai usor de receptat, pentru ca oamenii au instincte puternice cand vine vorba de sexualitate si se trezesc din monotonie, din banalul cu care sunt serviti la teve.
Nu zic ca-i rau, nu zic nici ca-i bine, constat.
Sa spunem ca e o frectie de vandut in farmacii, careia i se face reclama. Firma de publicitate a ales sa faca reclama la frectie simuland un act sexual, pentru ca stie ca in felul asta oamenii vor fi atrasi. Firma de publicitate isi cunoaste limitele, stie ca imagine buna nu prea are, idei originale nu prea are, actori cu personalitate nu prea are, atunci foloseste sexul ca sa convinga. In felul asta cei raciti care vad reclama nu devin mai perversi, nu sar in secunda 2 pe parteneri, nu, dar vor fi atrasi sa se uite.
In cazul desenelor animate, la care se presupune ca se uita copiii, mesajul subliminal cu tenta sexuala n-o sa-i maturizeze pe micuti, n-o sa-i transforme in kinderi perversi, dar vor fi cu mult mai curiosi, mai alerti si vor urmari eventual si celelalte episoade.
Asta clar nu-i o metoda corecta, in loc sa atragi omul prin povestea propriu-zisa, prin montajul destept, prin tehnica desenului, prin coloana sonora, te fofilezi prinzandu-l cu schema sexului care pare oarecum tabu la varsta pe care se presupune c-o au copiii. Si totusi, se foloseste cu varf si indesat.
Pana la urma, mesajele legate de sex se folosesc si pentru ca sexul are legatura cu viata, de ce n-ar baga producatorii si ingredientul asta?
Si uite asa s-a inventat o Comisie de clasificare a filmelor la Centrul National al Cinematografiei, ei recomanda ce film pot vedea, in functie de varsta, unii-altii dar mesajele subliminale tot vor scapa printre degete, si nu neaparat ca sa ne transforme in acesti perversi ai Universului.

3 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Nuuuu neaparat. Pur si simplu, daca au sansa sa faca o gluma "murdara", o fac pentru ca pot. Oricum copiii care se uita la desene nu le inteleg. Vor intelege cand vor creste. laughing Nu mi se pare cine stie ce... oricum sexul nu prea mai e un subiect atat de evitat in zilele noastre, si nici nu ar trebui sa fie.

| aumih16 a răspuns:

Exista desene imagini sexuale dar si video si aici ma refer la laboratorul lui dexter johnny bravo fetitele powerpuff

| GeorgieWii a răspuns:

Pentru ca lor li se pare ca au o slujba plictisitoare, si in felul asta se mai amuza si ei laughing