| anonymus4106 a întrebat:

Dacă bei orice tip de alcool(organic - cu grupa OH) te poți îmbăta? De exemplu: oțetul(acid acetic).

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu orice produs ce conține gruparea OH are același efect în corpul uman cu alcoolul etilic. Gruparea din acizi e carbon dublu legat de oxigen și simplu legat de oxigen și hidrogen. Aceasta grupare e diferita fata de gruparea OH din alcooli (de exemplu, C din acizi nu poate fi secundar, cum poate fi în alcooli).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Otetul NU ESTE alcool, doar este un produs de fermentatie secundara.
De la alcoolul etilic te poti imbata, dar de la alcoolul metilic poti ramane orb sau chiar sa mori (fara sa te imbeti). Uneori, daca se face tuica la cazan gresit, cotinutul poate avea chiar cantitate periculoasa de alcool metilic, mai ales daca este facuta de persoane nepricepute.

| Bondarel99 a răspuns:

Intrebarea ta nu are niciun sens. Tu intrebi de alcool si dai exemplu acidul acetic?

| aXy99 a răspuns:

Nu.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Te poti intoxica, dar nu se mai numeste betie. Alcoolul metilic te omoara, iti pierzi vederea, astea nu sunt simptome de betie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar te poti imbolnavi de la orice tip de alcool. laughing