| bteodor a întrebat:

Daca compozitia chimica a apei este formata din doua molecule de hidrogen si una de oxigen, de ce nu facem si noi aceeasi compozitie ca sa putem crea apa?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Pentru ca hidrogenul nu se gaseste prea liber in atmosfera iar combinatia intre cele doua este puternic exoterma iar tehnologia actuala nu limiteaza pericolul sificient de mult.

Costul obtinerii hidrogenului precum si costul tehnologiei la un loc este mai mare decat costul desalinizarii apei.

In plus apa se mai beq si cu alte minerale in ea. Apa distilata nu e sanatoasa.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apa se obtine foarte usor din arderea hidrocarburilor, ceea ce insa nu este de dorit, deoarece contribuie la formarea acidului carbonic, ceea ce duce la corodarea tevilor de esapamant, cosurilor de fum, tevilor de condens de la centralele in condensatie, etc.
CmHn + (2m + n/2)/2 O2 = mCO2 + n/2H2O.

| Narcis2007 a răspuns:

E foarte costisitor sa creezi apa + ca apa se gaseste usor

| express11 a răspuns:

Ar fi prea multa bataie de cap, cu tehnologie, pe cand apa se gaseste peste tot.nu-mi spune de desert.acolo costurile ar fi prea mari.mai bine cara cu cisternele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca hidrogenul este extrem de inflamabil, iar oxigenul ajuta explozia, va necesita multe pentru a creea acest proces. Cam tot ce avem nevoie este o scanteie si boom, avem apa. Explozia poate fi chiar colosala.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o ajuta, o creaza.Adaugarea a prea mult combustibil sau prea putin o sa duca la o ardere "normala" sau deflagratie.Problema rezolvata, nu mai explodeaza.

| Teardrop a răspuns:

Costurile obţinerii materialelor sunt prea mari. Ca să obţii Hidrogen pur, te costă. Mult.
În plus. Nu are sens. De ce să creezi apă?

| Vlach a răspuns:

Ar fi prea mare bataie de cap de la oamenii de stiinta, mai bine fac o masinarie ceva care sa separe apa de sare si asa vom avea resurse aproape nelimitate de apa