| Joker3134 a întrebat:

Daca constiinta nu e doar creierul? Atunci ce ar putea fi? Zic in termeni stiintifici. Fara suflet sau altceva, vreau doar raspunsuri stiintifice, dar care au logica si exista ceva dovezi.Adica logic vorbind ce ar da constiinta daca nu creierul? Doar nu inima gen...

Răspuns Câştigător
| Saicoth a răspuns:

Nici eu nu te oblig sa fi sceptic si rational, e dreptul si alegerea ta sa crezi ceea ce ti se pare tie plauzibil, nu toti suntem la fel, iar fiecare vede lumea diferit.

Tu ma faci "prost" cu alte cuvinte, iar eu te fac naiv.

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca calculatorul / telefonul tau nu are doar piesele (hardware), atunci cum ar functiona?
Are nevoie si de suflet (soft) sa functioneze si va putea face doar ce i s-a programat.
Exact ca si in cazul tau.

| doctorandus a răspuns:

Domnule, din punct de vedere logic sunt doua posibilitati: ca e asa sau ca nu e asa. Stiinta nu poate demonstra nici ca supranaturalul exista si nici ca nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Joker3134):

Da, corect, ai vazut tu articol stiintific care sa fi demonstrat ca nu exista zane?

| Saicoth a răspuns (pentru doctorandus):

Stiinta nu incearca sa demonstreze daca exista ceva sau nu.
Ea incearca sa afle cum exista acel ceva sau care este mecanismul anume care-i permite existenta si de ce.

Stiinta nu poate determina daca exista sau nu supranaturalul. Prima data ai nevoie de un fenomen supranatural, apoi sa-l studiezi. Nu poti studia exsistenta unui lucru daca doar se presupune sau se "crede" ca exista.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Suportul material al constiintei este creierul, mie mi se pare destul de clar.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

1. in viata materiala, pe tot parcursul vietii creierul proceseaza informatii din constientul inferior=experiente personale si alte lectii de viata. 2. starea vegetativa este sub directa coordonare a subconstientului profund. 3. in timpul somnului profund: "constiinta universala" colaboreaza cu al tau subconstient profund si genereaza acele vise care nu au nici macar franturi de legatura cu informatiile existente in ADN, sau in proprile-ti cunoasteri.

| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Astia fiind cine? Acceseaza articolul Human Brain din Wikipedia, din cadrul capitolului Function te intereseaza numai doua intrari succinte, Emotion si Cognition. Daca vorbim de constiinta ca o idee despre bine si rau care e cumva lezata cand facem rau constient, aceasta nu are nevoie de suport material direct, suportul ei sunt afecte si opinii care isi au suportul material in creier.

| RainmakerX a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Frumos raspuns. Putem sa vorbim mai mult candva?
Am citit The Secret, diverse carti de la N. Hill, Brian Tracy si chiar as vrea sa-ti vad parerea cu privire la anumite lucruri.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

@ dupa moartea corpului fizic: constiinta ta se "dizolva" in constinta universala.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Există "constiinţă universală"?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Da; cu acel amendament ca: a mea constiintase va dizolva in Constiinta care si tie iti da posibilitatea sa existi a entitate de sinestatatoare. Sau... daca esti adeptul hazardului: ai fost facut din greseala unui prezervativ chinezesc.winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sabin89):

Exista matricea informationala a orice este manifestat; pe scurt= constiinta universala. intrebare ajutatoare: ine guverneaza evolutia electronilor in jurul atomului? De aici pleaca inspre tot existentialismul universal si poate vei pricepe ce este constiinta

| ziftode a răspuns:

Unde ai auzit tu ca, constiinta e si in alta parte decat creierul
NU ca ar fi influentata, ci ca ar fi in alta parte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constiinta este asemanata cu o busola, asa cum intr-o calatorie lunga daca nu ai avea busola desigur te ratacesti, la fel si fara constiinta am fi complet pierduti. De ce zic asa? Deoarece spre deosebire de animale noi oamenii am fost inzestrati cu acest dar ca constiinta ceea inseamna cunoastere de sine. Cand este folosita corespunzator ea ne ajuta sa gasim drumul corect in viata si sa ramanem pe el. Este un judecator launtric ce ne examineaza actiunile, atitudinile si deciziile. Ne poate indemna sa luam o decizie buna sau ne avertizeaza cu privire la una rea. Apoi, ne face sa primim satisfactie de la o alegere buna sau ne mustra daca facem una rea. Probabil nu de putine ori cand ai facut ceva gresit sau ai incalcat ceva parca nu te simteai in largul tau sau parca ceva in tine iti spunea :"Ce-ai facut?", te mustra intr-un fel....pai asta era constiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Saicoth a răspuns:

In sfarsit o intrebare care imi place.

Nu poti spune ca constiinta este creierul, constiinta apare la un moment dat in viata, nu te nasti constient. Cam dupa doi ani, dupa ce ai acumulat destule informatii, apare constiinta de sine.

Normal ca nu exista constiinta fara creier, vice versa se poate.
Cand dormi, o mare parte din timp nu esti constient, daca se intampla sa devii constient (de obicei in timpul viselor), iti ramane in memorie acea parte din vis.

Exista animale care nu pot acumula destule informatii pentru a avea constiinta, iar daca au "constiinta" nu o pot folosi in felul in care omul o foloseste, nu pot gandi, au doar instincte si reflexe.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Saicoth):

Te rog, Coane Spirache: nu confunda Constiinta, cu constienta de sine; am pretentii de la tine!

| Saicoth a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mihai V, eu nu confund nimic, nu exista nici o constiinta daca nu exista constiinta de sine intai, constienta pe alta parte inseamna mai exact a fi lucid, a exista in "acest moment" si a realiza lucrul acesta.

Constiinta de sine fiind cea mai importanta, inseamna a realiza ca existi, a avea o gandire proprie, a avea o personalitate unica. Practic este acel lucru care te reprezinta ca individ plus capacitatea intelectuala de a realiza acest lucru.

Ceea ce spui tu despre constiinta universala tine mai mult de pseudostiinta si spiritualism.

In acel moment in care creierul uman nu mai are oxigen, celule mor si dispare toata informatia care te reprezinta. Practic dispare orice forma de constiinta, dispare tot ce te-a diferentiat de alte persoane si te-a facut pe tine "tu".

Nimeni nu se naste constient si nici cu constiinta de sine. Constiinta universala este nimic. Cum a spus si Joker3134 este ca si inainte sa te nasti, nimic. Exact asa va fi si dupa ce mori.

Este parerea mea, daca ai alta parere o respect si o discut dar nu accept sa-mi fie impusa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Saicoth):

Tu realizezi ce argumentezi? onstiinta de sine (A) ∈ constiinta universala (B)! tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Saicoth):

Ca sa poti intelege ce este Constiinta Universala: trebuie sa te duca mintea dincolo de varful nasului

| Saicoth a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cel care a pus intrebarea a scris doar "raspunsuri stiintifice".
Constiinta universala nu are nici o baza stiintifica, sunt concepte non-stiintifice, religioase intr-un sens.

Nu-mi spune mie ca trebuie sa te duca mintea, ce am gasit pe net despre aceasta "constiinta universala" sau "universal mind" sunt niste concepte si nimic mai mult. Nu exista nici o teorie stiintifica acceptata.
"Dumnezeu" ar fi considerat ca o costiinta universala, dar repet "raspunsuri stiintifice".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Saicoth):

Nu te retin; dar nici nu te oblig sa intelegi tot ce mintea ta nu poate cuprinde. :'( laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Mai studiaza, flacaule; mai studiaza, ca tmpul se scurge in defavoarea ta.winking laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

WOW! Poti ramane la ce ai reusit sa parcurgi si nu caut sa te conving de ce spun aceia care, medici fiind au studiar fenomenul

Răspuns utilizator avertizat
| Saicoth a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nici eu nu te oblig sa fi sceptic si rational, e dreptul si alegerea ta sa crezi ceea ce ti se pare tie plauzibil, nu toti suntem la fel, iar fiecare vede lumea diferit.

Tu ma faci "prost" cu alte cuvinte, iar eu te fac naiv.

| doctorRailgun a răspuns:

Raspunsuri adecvate la intrebarea ta oscilatorie l-ai gasi in carti de profil mult mai bine decat pe siteuri amatoricesti (fara sa jugnesc site-ul darnu suntem Kafka sau Nietzsche pe aici nicicare), insa daca totusi aici crezi sa gasesti raspunsuri pe masura ta, atunci asta ti-e masura -adica in acest caz nu as mai pune intrebari care ma depasesc. Ia mai bine de cata si tu dupa bobs si vegana.