| Inferno a întrebat:

Daca determinismul e corect atunci notiunea de probabilitate mai are sens?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt doua chestii diferite.

determinismul zice ca orice actiune e determinata de o serie de alte actiuni anterioare.

Probabilitatea ne spune daca se va intampla sau nu un eveniment in viitor. Probabilitatea nu inseamna ca respectivul eveniment nu va fi determinat de evenimente anterioare

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai o ecuatie, unde stii toate datele, nu poti zice ca ai o probabilitate. De exemplu: 2+a=5, deja stii raspunsul. Nu poti zice ca ai 30% sanse ca a sa fie 9.

Deci daca determinismul este real, SI daca cunosti toate datele, nu poti avea probabilitati.

| Radu284 a răspuns:

Normal ca are sens, pentru ca tu nu cunosti toate variabilele, legile, etc. Mai mult, esti si tu parte din sistem, deci nu poti calcula ce se va intampla.

Doar cei din afara spatiului si timpului vad tot viitorul deodata.