| Tron a întrebat:

Daca Dumnezeu e bun, perfect si e atotstiuitor, cum de l-a creat pe Satan? Cum de Satan avea rautate in el si de unde a aparut aceasta rautate?

Răspuns Câştigător
| WeeD a răspuns:

Cine la creat pe satan? Dumnezeu desigur, pentru ca Dumnezeu a creat tot cea ce exista pe pamant.Acest satan(impotrivitor)este un heruvim(inger) creat de Dumnezeu cum de altfel a creat mai multi ingeri.Dar poate va intrebati cum a ajuns el un impotrivitor a lui Dumnezeu? Cand Dumnezeu a creat pe Adam si Eva si ia pus sa locuiasaca in Eden (paradis)a pus acest inger sa aiba grija de ei sa nu manance din pomul cunostintei binelui si al raului,vazand ca Adam si Eva se inchinau si il venerau numai pe Dumnezeu,acest inger si-a zis in sine lui,de ce sa ise inchine lui Dumnezeu si sa nu mi-se inchine si mie?, pentru ca el avea grija de ei, din acel moment el a devenit un impotrivitor al lui Dumnezeu un satan.El sa folosit de un sarpe (sa nu credeti ca serpii vorbesc)si a facut-o pe Eva sa manance din acel pom(acel pom nu era mar, nu este scrisa nicaieri aceasta varianta)astfel cazand in pacat.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satan era cel mai aproape de Dumnezeu.Isaia 14:12-13,,Cum ai cazut din cer,Luceafar stralucitor,fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu biruitorul neamurilor! Tu ziceai in inima ta :Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu.Ma voi sui pe varful norilor,voi fi ca Cel Prea Inalt.,,Pentru ca in el s-a nascut dorinta sa fie mai mare decat Dumnezeu, si a uitat ca Dumnezeu I-a dat stralucire si putere, de aceea Dumnezeu l-a izgonit din cer.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca anumti oameni merita sa fie pedepsiti! tu pari un ex bun!

Apache
| Apache a răspuns:

@dmesss ...copil ranit anal...

| mihaibrasov a răspuns:

1. Povestioara cu Lucifer este minunat descrisa la orele de religie dar greu gasibila in Biblie (de fapt avem doar un verset, dar intreaga poveste n-o gasesti nicaieri in Biblie)
2. Nu ai putea intelege notiunea de bine si bucurie daca nu ai intelege notiunea de rau si necaz
3. Satana nu exista ca o anume entitate, ci ca un anumit nivel de constiinta redusa, vibratie coborata a existentei, mai exact, raul din noi.

| DorelSudoru a răspuns:

Heheh...satan e ca fiecare din noi toti la figurat vorbind suntem unuii din slujitori lui(asta daca alegem sa credem)...e uite asa din prima zi s-a nascut invidia

| carpediem a răspuns:

E acelasi lucru inventat de oameni. Apropos... dupa chipul si asemanarea sa.

| Dmesss a răspuns:

@Tron, ai innebunit cu intrebarile astea care nu fac nimic decat sa aduca raspunsuri idioate? Incearca si tu sa incingi spiritele credinciosilor, nu sa ii faci sa isi expuna parerile lor infatile in legatura cu ce a vrut Dumnezeu de fapt. Fa-l pe @Wales sa nu mai stie la ce pagina sunt verseturile alea din Biblie, sa nu mai stie ce culoare are Biblia. Degeaba vii cu amaraciunile astea... Chiar si @Apache, care este cel mai mare interpret al vointelor Dumnezeiesti, poate gasi un raspuns pe care multi useri TPU il pot considera inteligent. @Tron, iti dau un sfat: bate-ti joc de religii, fa-i sa le fie scarba de tine, pune-le zeul in ipostaze jenante, fa-i sa strambe din bot, fa-i sa-si doreasca sa mori, fa-i sa vrea sa creada si mai tare, nu le deschide ochii, pentru ca religia tine prostii ocupati.

| Dmesss a răspuns:

@Tron, pentru ca seriozitatea este refugiul oamenilor cu o gandire mediocra. Deaia! laughing

| Andrei7520152 a răspuns:

Tu vorbesti serios? ce vroia sa faca dzo? sa NU-L creeze pe Lucifer? Pai se plictisea de moarte acum, probabil intra intr-o depresie clinica si isi zbura creierii!

laughing stiu. sunt absolut odios tongue nah!

| Annaid a răspuns:

Iarba, nu asa au stat lucrurile. Citeste in Tragedia Veacurilor si ai sa vezi. Lucifer nu a fost pus sa ii pazeasca pe Adam si pe Eva, el s-a rasculat impotriva lui Dumnezeu pe cand era inca un inger de lumina. Vroia sa fie mai presus decat El, dar cum poate o creatura sa fie mai presus decat creatorul?! Citeste si nu mai spune aberatii.winking

| Tron explică:

@Dmesss:
Why so serious? rolling on the floor

| TiMan a răspuns:

Satan e Lucifer, un fost inger. Cred ca toti stiu povestea cu ingerul care era gelos si asa a pacatuit si a fost alungat din Rai. Dar el era mai puternic ca altii si asa ca a creat Iadul. Pe parcurs a devenit mult mai puternic e masura ce si sufletele oamenilor au cazut in pacat. Gelozia a fost inca de la inceput cauza a decaderii cum inca mai este si azi. Dumnezeu nu l-a creat pe Satan, El l-a creat pe Lucifer, inegrul, care a ales calea asta. Dumnzeu ne da libertate si fiecare ne alegem drumul.

| DudaYeah a răspuns:

De fapt, satana a fost Lucifer, seful (daca se poate spune asa) ingerilor. dar din mandrie fiindca stia ca e mai mare decat toti ingerii, a vrut sa fie ca Dumnezeu. iar dupa acel gand, el a cazut din Rai, fiind viclean. dar nu numai el a cazut. ci si nu stiu cati ingeri care l-au ascultat. din rautate ei s-a transformat in diavoli, dusmanii oamenilor. iar Dumnezeu nu ii distruge pentru ca pana si pe ei ii iubeste. pana si pe diavoli. si ii asteapta sa se intoarca din pacat. de aceea nu ii distruge. pentru ca ii iubeste.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Dee_9331 a răspuns:

Satan este de fapt Lucifer care era un inger alb, dar din cauza mandriei Dumnezeu l-a transformat in cea mai urat creaturawinking. Mai mult de ata nu iti pot spune pentru ca nu mai stiu. Daca vrei sa aflii mai multe intreabati profesorul/profesoara de religie si ti-ar putea spune mai multe.

| killmesoftly a răspuns:

Satan a fost cel mai bun inger al lui Dumnezau de unde avea rautate si de ce nu stiu

| christine044 a răspuns:

La prima nu-ti pot raspunde, dar legat de rautatea lui Satan, ma gandesc ca poate isi dorea sa fie ca Dumnezeu. Poate admiratia sa ingereasca fata de cel ce e atotputernic s-a transformat in invidie, iar aceasta din urma duce la multe. Satan s-a ''razvratit'', crezand probabil ca asa va ajunge sa fie propriul sau stapan, perfect si atotstiutor, exact ca Domnul Dumnezeu.

| bony a răspuns:

Sincer toate aceste chestii ma cam sperie dar...cred ca l-a creeat deoarece trebuia sa vada cum este fiecare om care vor bine si care vor rau...astept raspuns inapoi.

| maryale a răspuns:

Satana a fost Lucifer. marele inger. Dumnezeu l-a creat ca inger. Dar Lucifer s-a crezut mai tare ca Dumnezeu si a incercat, aliindu-se cu alti ingeri, sa-l doboare si sa preia el "conducerea".si fiindca Lucifer nu ii era devotat lui Dumnezeu, El l-a trimis in Iad. Si nu stiu de ce acum i se zice Satana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BRAVO,frumoasa intrebare, nimeni nu a raspuns corect, nici cei ce ar trebui.Cititi,daca puteti, si intelegeti.Satana a fost creat de D-zeu.CORECT.D-zeu a facut lumea.Nu IL cunfundati cu ISUS.SATANA,este piatra de incercare a credintei umane.Nu ne-a parasit,ne incearca, important e sa nu cedam, sa nu mergem la satana.Ca sa poti intelege tot, trebuie sa VEZI si sa simti.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar nu ai citit biblia, si pui intrebari la plesneala, ca sa faci cuiva pe plac.nu rautate s-a gasit in el, ci mandrie.iar in rai domneste smerenia.si cine vrea sa fie mai mare, trebuie sa slujeasca nu sa porunceasca.da nu ai tu cum sa intelegi.

| annk_6204 a răspuns:

Imi pare rau ca te contrazic dar nu Dumnezeu l-a creat pe Satan! Dumnezeu a creat ingerii iar "ingerul" Lucifer a vrut sa fie ca Domnul maret.etc si s`a răzvrătit.Dar totusi...acest Satan exista deoarece Dumnezeu vrea si iti spun si de ce:ca sa ne puna pe noi la INCERCARE sa vada cat de mult il iubim cu adevarat. sper ca te-am convins intr-un fel :*

| Achile a răspuns:

La inceput nu avea rautatea in el.Aceasta a aparut din invidie.Sunt unele lucruri pe care oamenii nu le pot intelege pentru ca suntem limitati. Nu putem vedea o imagine a unei sfere daca noi suntem in ea la fel cum niste pesti nu pot percepe lumea din afara acvariului