| Măcrin a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic, bun si ne vrea binele atunci de ce nu-l distruge pe diavol?

Răspuns Câştigător
| costin46 a răspuns:

Nu stiu daca chiar exista dumnezeu thinking sincer probabil noi am aparut pe pamant prin o reactie chimica sau ceva si de atunci suntem lasati sa facem ce vrem, iar cand ne ducem pai nu ducem si nu se mai intampla nimic, multe intrebari sunt fara raspuns in religie cum si ca regele constantin a facut regulile religiei cu niste alti oamnei la o masa, religia care o stim se mai schimba cu gasirea altor evanghelii prin pamant sau altceva. Daca chiar exista cineva sus care sa ne iubeasca pe fiecare crezi ca se mai intamplau atatea nenorocirii? eu nu cred, si mai zic ca daca exista dumnezeu in atatea mii de ani trebuia sa se arate pe pamant ca lumea sa nu isi piarda credinta, dar asa mergem numai pe banuieli din legende in legende si tot asa! nu va spun eu sa nu credeti in dumnezeu, asta e doar o impresie a mea

50 răspunsuri:
| Claudiuu a răspuns:

Daca n-ar fi diavolul viata asta nu ar mai fi un test pentru a ajunge in rai. Asa cred eu.

| Pişcoţel_8877 a răspuns:

Probabil ca si Diavolul e atotputernic.
Nu se stie laughing

| CrysisMD a răspuns:

Ar disparea echilibru in univers intre bine si rau.

| deea_2048 a răspuns:

Scuza-ma dar ai pus o intrebre forte prosteasca.
de ce l-r distruge pe diavol.crezi ca in lumea asta toti oamenii sunt facuti sa faca doar bine? eu nu cred. Dumnezeu nu poate dect sa ne ajute daca ne rugam ne ajuta.dar daca il vorbim de rau sa stii ca nu.El te-a creat pe tine asa cum L-a creat si pe diavol.pe diavol ca sa-i ia pe cei rai si pe noi ca sa traim. alaturi de Dumnezeu. daca nu o sa fi laturi de El si El alaturi de tine.viata ta nu o sa fie asa cum ti-ai dorit tu.tot ce faci sau ce ai facut o faci din prostia ta. Dumnezeu nu e de vina ca diavolul e in fiecare din noi.si mie mi se mi intampla ca diavolul sa vina asupra mea si sa ma puna sa fac lucruri de care nu esti capabil.dar incerci sa te controlezi.ai putere mai mre decat el.doar incearca! si atata!

| Annett a răspuns:

Pentru ca ne lasa pe noi s-a alegem de partea cui s-a fim. poate ca mai sunt multe alte motive intemeiate.

| MenInShadow a răspuns:

Diavolu e pus sa ne incerce pe noi, si dupa legenda, e un inger care a vrut sa devina Dumnezeu, iar El l-a pedepsit, facandu-l diavol, izgonindu-l din rai pe Lucifer, daca asa il chema... Asa zisul diavol, ne incearca pe noi, dupa voia Lui Dumnezeu, daca o sa cadem prada lui sau o sa ramanem credinciosi big grin
Dumnezeu il poate elimina imediat, de asta sa nu de indoiesti

| Gabitzooo a răspuns:

NU PUTEM! ptc diavolul, rivalul lui Dumnezeu este la fel ca El un spirit, dar putem noi prin fiinta noastra sa ne luptam cu el fara a mai calca in ispitele lui fara a mai fi rai fara a mai disytruce oportunitatile pe care Dumnezeu lea creat, oricum si asa nu toti oameni se vor schimba... nu toti oamnei cred in Dumnezeu... uni zic ca le e bine si asa dar vor vedea pe lumea de apoi, tu incearca sa cred cu tarie si sa fi credincios ptc fiecarae are o alegere de facut daca ei refuza calea binelui, atunci ei for fi trasi la raspundere, si de aceea nu putem sa distrugem pe Cel Rau P.S. sa stii ca chiar si diavolul trebuie sa ceara permisiunea de la Dumnezeu pentru a le face rau doare ce El vrea sa vada daca noi cadem ispiteror lui si daca suntem cu adevarat buni.

| Cookieh a răspuns:

Imagineaza-ti ca aceasta relatie antagonica dintre Dumnezeu si cel necurat e un echilibru ce nu ar putea fi distrus. Dumnezeu creeaza, nu distruge. Si inca ceva, Dumnezeu nu vrea sa ne influenteze in niciun fel in deciziile noastre, noi trebuie sa distigem singuri intre ce e bine si ce e rau. happy

| Hombre a răspuns:

Care diavol!?

| Dyana_3851 a răspuns:

Pt. ca nu e momentul potrivit.

| Klepto a răspuns:

Ying si Yang, doua jumatati ale unui intreg, vesnica batalie fara sfarsit intre bine si rau?
Chiar daca nu intelegi asta, tu chiar ai citit undeva ca Dumnezeu omoara ca si Lapusneanu boierii?
Dumnezeu i-a viata, nu omoara, chiar este o diferenta.
Nu crezi in echilibru? cum ti-ai mai da seama ce este bun daca n-ar exista raul? Binele nu poate functiona fara rau, raul nu poate functiona fara bine.
N-am incredere in Biblie si cum este zugravit portretul Lui, ba pedepseste, ba este bun, ba omoara pe Onan.
Dumnezeu traieste in fiecare om, ca si diavolul.

Asta ar spune un crestin, ce bine ca oasele mele de ateu mi-au reamintit cine sunt.

| dustru a răspuns:

Dumnezeu si Diavolul sint niste scorneli care s-au inradacinat adinc in mintea lumii ...PAre rau de asta crying(((((((((

| PrecioussGirl a răspuns:

Mie mi s-a spus la ora de religie ca diavolul face rau atat cat ii permite Dumnezeu. Iar Dumnezeu ne da atat cat putem sa suportam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il va distruge atunci cand va veni timpul.

| cristiancristir a răspuns:

Nu exista dumnezeul ala de care zici tu mai Macrine. Te inchini la pietre. Trezeste-te.

| nekovivie a răspuns:

Deoarece nu vrea... daca iti amintesti el e omul care este curat.El nu a pacatuit.Iti vei da tu seama.Si daca chiar nici un user nu te multumeste cu raspunsul apucate si citeste bibliawinking.si vei descoperi.

| alexandrul_3444 a răspuns:

Dar ti-ai pus intrebarea, daca exista Dumnezeu?

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca e nevoie de diavol pe lumea asta. cum ai putea face altfel diferenta intre cei buni si cei rai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macrin,poti sa imi spui ce virsta ai? Stii de cite ori am intrebat si m-am intrebat pina am gasit raspunsul? pina l-am inteles? Tu stii raspunsul, dar nu il poti vedea.cine pune intrebarea asta din inima, are un dar divin.Macrin,deschide-ti mintea si sufletul si vei vedea ce nu poti crede,intelege, etc.Te asigur ca poti vedea ADEVARUL, si vei pute explica si altora.Mult succes.

| Hombre a răspuns:

@vancea spune-mi si mie "ADEVARUL", il aud mereu dar nimeni nu-l defineste, hai incearca poate ma lamuresti.Insa, inainte de asta spune-mi care e minciuna, sigur ti-ar fi mai usor sa lamuresti chestiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu distruge! Diavolul face parte din creatia Lui, chiar daca, prin propria sa vointa, a picat din lumina catre intuneric. Si diavolul n-ar avea nici cea mai mica putere pe pamant daca noi, oamenii, nu i-am permite. Dumnezeu l-a lasat pe om liber sa aleaga, asa cum si ingerii au fost liberi si a treia parte dintre ei a cazut. DOar noi, prin post si rugaciune multa si doar cu ajutorul Domnului il putem invinge pe diavol si astfel putem dobandi viata vesnica. N-o sa faca Dumnezeu lucrul asta in locul nostru happy

| MMihai a răspuns:

Pentru că diavolul, a post inventat de popi!

| miradoniz a răspuns:

hee hee eu as merge chiar ceva mai departe decât @Efrumusetihee hee Domnul l-a distrus deja pe diavolhee hee Prea Curata Fecioara Maria a călcat deja capul șarpeluihee hee acum e rândul tău?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Paradoxul lui Epicur. Continuarea la ce spui tu vine cam aşa:
Dacă poate şi nu vrea, atunci zeul iudeo-creştin nu este omnibenevolent. Dacă vrea şi nu poate, atunci nu este atotputernic. Dacă vrea şi poate dar nu ştie cum, atunci nu este omniscient.

Salam alekum.

| FOCUS a răspuns:

nu il v-a distruge deloc, deoarece multa lume este credincioasa iar la marea judecata diavoul o sa vada ca lucrarea lui a fost in zadar si o sa se pocaiasca la rindul sau, daca nu stii si lucifer a fost un sfint

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

deoarece in noul cod al muncii distrugerea este interzisa si sanctionata conform legii, ar fi culmea sa se amendeze singur laughing

| NoChanceForUs a răspuns:

Deoarece dzo e ocupat să citească stupizeniile astea de răspunsuri.

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că-i place să-i vadă pe oameni chinuiți de diavol. Îi place să vadă oamenii cum se îmbolnăvesc, mor în atacuri teroriste, războaie etc. Poate Dumnezeu e ăla rău în toată povestea( subliniind cuvântul poveste)?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu il distruge, se duc amandoi la sala sa faca brate si dupa aia fac skanderberg, sa vezi ce cutremur o sa fie cand Pamantul o sa fie masa de sustinere.

| miradoniz a răspuns:

@FucktheSystem da, este ideea principalahee hee cine vrea îl găsește pe Domnulhee hee cine nu, găsește motivehee hee