| Măcrin a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic, bun si ne vrea binele atunci de ce nu-l distruge pe diavol?

Răspuns Câştigător
| costin46 a răspuns:

Nu stiu daca chiar exista dumnezeu thinking sincer probabil noi am aparut pe pamant prin o reactie chimica sau ceva si de atunci suntem lasati sa facem ce vrem, iar cand ne ducem pai nu ducem si nu se mai intampla nimic, multe intrebari sunt fara raspuns in religie cum si ca regele constantin a facut regulile religiei cu niste alti oamnei la o masa, religia care o stim se mai schimba cu gasirea altor evanghelii prin pamant sau altceva. Daca chiar exista cineva sus care sa ne iubeasca pe fiecare crezi ca se mai intamplau atatea nenorocirii? eu nu cred, si mai zic ca daca exista dumnezeu in atatea mii de ani trebuia sa se arate pe pamant ca lumea sa nu isi piarda credinta, dar asa mergem numai pe banuieli din legende in legende si tot asa! nu va spun eu sa nu credeti in dumnezeu, asta e doar o impresie a mea

50 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Scepticul pune astfel de întrebări. Dumnezeu poate, desigur, să elimine tot răul '' inclusiv pe satan care este generatorul răului în acest univers '' într-o clipă, dar o astfel de alegere ar avea implicații decisive și fatale pentru fiecare dintre noi. Dacă Dumnezeu ar elimina răul astăzi, ar face o lucrare completă. Ar trebui să elimine minciunile și impuritățile noastre, lipsa noastră de dragoste și eșecul nostru de a face bine. Să zicem că Dumnezeu ar declara ca la miezul nopții tot răul va fi eliminat din lume – care dintre noi ar trece de miezul nopții? Tu ești pregătit pentru a îndeplinii voia Lui Dumnezeu sau dispari odată cu tot răul?
Să avem încredere în Dumnezeu. Soluția Lui finală despre satan și tot răul generat de el se află în viitorul apropiat.

| Nspc a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om cu vointa libera, il lasa sa isi hotarasca soarta. Daca l-ar distruge pe diavol, nu am fi mai mult decat niste roboti, care asculta mereu doar spusele lui Dumnezeu. Da, Dumnezeu ne vrea binele, ca un parinte. Dar nici noi, copiii, nu ne ascultam mereu parintii, din cauza vointei libere.

| oOsSySsHoOr a răspuns:

Costin tu ai citit bibliaaaaa Dumnezeu are putere asupra tuturor dar el vrea sa vada daca noi suntem credinciosi asa ca mai bine citeste biblia si iti vei dea seamna

| Luori a răspuns:

Unde este bine, este si rau.

| andreisim a răspuns:

Una dintre cele mai vechi intrebari de pseudo filozofie. In primul rand raspunsul se afla in intrebare. Dumnezeu este atotputernic deci insasi aparitia diavolului a fost permisa de dumnezeu. Asadar de ce ar distrunge ceva ce a lasat sa apara ( pentru ca si oameni sunt rai ar trebui sa fim si noi distrusi? ); Apoi, daca este bun? de ce ar distrunge ceva, chiar si rau? a fi bun inseamna a omori? Si apoi, la faza cu a ne vrea binele...da, ne vrea binele dar pentru ca ne iubeste si ne vrea binele nu poate sa ne ia libera vointa, care a fost un dar. Libera vointa inseamna desigur si responsabilitate si inseamna rau si bine, inseamna alegeri, inseamna intuneric si lumina, viata si moarte, iar daca nu ar mai fi un diavol, nu prea am avea libera alegere, nu?

| fuckU a răspuns:

Deoarece noi suntem lasatzi pe pamant sa facem ce vrem dar cei ce aleg sa faca rele trebuie sa fie pedepsitzi (de cel cu cornitze) dar fiindca dumnezeu ne iubeste ne-a dat posibilitatea sa le indreptam prin SPOVEDANIE si atunci cand va fi sa fie vom ajunge la el nu la cel rau...PS ala la care i-ai dat funda e cel mai mare prost si o sa plateasca pentru ce a scris...

| bogdan01_8998 a răspuns:

Diavol? Cum nu exista intuneric, ci doar lipsa luminii. Cum nu exista frig, ci doar lipsa caldurii. Asa nu exista nici rau ci doar lipsa binelui.

| elenutza27 a răspuns:

In toata lumea exista oameni buni si oameni rai. Cei buni, sunt cu Dumenzeu, iar cei rai, cu Diavolul. Dumnezeu ne lasa pe noi sa ne alegem cu cine vrem sa fim.De aceea nu il distruge pe Diavol. Iar Diavolul, nu face nimic fara voia lui Dumnezeu. El nu are voie sa se atinga de sufletul nostru. Nu inteleg de ce costin46 a spus ca Dumnezeu nu exista. Sper ca te-am ajutat. Pa, pa.

| CevaSimplu a răspuns:

Pentru ca in lume chiar daca nu pare trebuie sa existe un echilibru

| Maela a răspuns:

Pentru ca dumnezeu ne da libertatea de a alege intre bine si rau

| andy_3120 a răspuns:

Nu il distruge pentru ca este tot creat de el, asa ca D-zeu a lasat pe diavol pentru ca omul sa aleaga intre bine sau rau.

| JustForMe a răspuns:

Cristiancristir cum poti sa crezi ca nu exista Dumnezeu? Necredinciosule! Ai sa vezi tu unde o sa ajungi la sfarsitul vietii si-ti va parea rau! Cum? Adica tu crezi ca noi suntem doar niste corpuri? GRESIT! Noi suntem mai mult decat niste corpuri! In interiorul nostru exista si un suflet! tine cont de ce ti-am zis!

| natalya27 a răspuns:

GoldRoger... sa stii ca nu e o legenda, studiaza mai mult si o sa afli

| natalya27 a răspuns:

Diavolul era un inger de lumina, stralucitor, cel mai mare dintre ingeri. In el s-a aprins o ura, invidie si mandrie(fiindca era cel mai frumos intre ingeri) cand planul de mantuire a fost intocmit intre D-zeu si Isus. Diavolul a vrut sa fie mai presus de D-zeu si nu era multumit de faptul ca ingerii aveau legi. D-zeu care stie tot, a stiut chiar si gandul lui de ura si l-a aruncat jos din cer, impreuna cu o treime din ingeri pe care i'a atras dupa sine. _ D-zeu ca sa'si dovedeasca dragostea si iubirea nu la nimicit pe diavol ci i'a permis sa traiasca pentru ca sa vada diferenta dintre bine(Dumnezeu) si rau(diavolul). Ps. cititi cartea -Strabatand veacurile- Ellen White... si Biblia cel mai bine. happy ma bucur daca te'am ajutat

costin46 mai bine punete si u si studiaza. Sa sti ca D-zeu exista. Daca nu ar exista cum crezi ca ai aparut tu? dintr'o reactie chimica? hai punete si imbina toate substantele. si o sa vezi ca si daca te chinui toata viata nu vei reusi sa faci o fiinta vie... cum esti tu. Uite'te la ceea ce fac oameni si ceea ce spui tu ca e -la intamplare- tot ce face omul e o mizerie, se poate arde, fura, etc. Dar sus in cer este o comoara care nu o mananca nici moliile, nici focul nu o poate distruge, si nici hotul sa o fure. Citeste, crede in D-zeu si o sa ajungi acolo unde totul e minunat creat de mana lui D-zeu.
Sper sa nu supar pe nimeni

| CevaSimplu a răspuns:

Pentru ca vrea sa vada cata credinta avem noi in el... si apoi daca il distruge toti oameni si rai si buni ajungeau in rai si era un haos total

| Lucian_1182 a răspuns:

Nu exista dumnezeu, exista bine si rau! (cald-rece; alb-negru; murdar-curat etc) un fara cealalta nu se poate

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Pt ca doar puterea noastra a oamenilor laolalta il poate distruge pe diavol.Dar daca in noi nu exista fratie si nu exista dragoste nu ne unim niciodata asta nu se va intampla...sad

| Atudose a răspuns:

Dumnezeu ne vrea binele, dar nu ne da totul pe tava.
Dumnezeu ne testeaza, sa vada daca avem cu adevarat credinta.
Gandeste-te ca si parintii fac la fel, nu iti interzic sa faci anumite lucruri, dar iti spun ce e mai bine sa faci. Daca faci ce e bine, atunci vei ramane alaturi de ei si te vei bucura de dragostea lor, iar daca nu, te vei indeparta de ei. Dumnezeu a lasat omul stapan pe Pamant si, in concluzie, i-a lasat puterea de a alege cum vrea sa traiasca, aproape sau departe de El.

| smile20000 a răspuns:

@Coatin46 vorbesti numai prostii! Daca nu ar fi existat Dumnezeu nici tu nai fi existat nici maica-ta! si marog cum stii tu ca nu exista rai si iad? cumva ai murit si ai inviat de stii cum e?

| GuardianAngel_1273 a răspuns:

In rai ajung cei ce sunt buni, fac fapte bune si nu INSULTA alte pers, iar in iad cei ce fac opusul( cum ai fii tu de exemplu):p