| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

● Daca Dumnezeu il distruge pe diavol omenirea va fi distrusa si ea?

Răspuns Câştigător
| ateuNEGATIV a răspuns:

Ai dreptate

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,cei care L-au slujit pe Dumnezeu vor merge in rai, iar cei care nu au facut voia Lui vor merge in iad.

| Shaoran a răspuns:

Nu.

| danay72 a răspuns:

Apocalipsa20:1-3 arata ca dupa distrugerea lui Satan oamenii drepti vor trai pe un pamant transformat in paradis.Psalmi37:9-11. Proverbe2:21,22,Isaia65:20-25

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informeazate! Diavolul nu va fi distrus nici in momentu Armaghedonului. El va fi doar inchis timp de 1000 de ani cand va fi eliberat si de abia mai tarziu de atunci va fi distrus. Oamenii atunci vor fin in rai cand Diavolul va fi distrus deci nu va fi distrusa nici o omenire.

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru anonim_4396):

● Cred ca totul e facut sa se schimbe si nimic nu e batut in cuie.

● Oameni depind de rau si de accea Dumnezeu nu a intervenit cu toate ca poate vroia.

● Raul i face fericitii pe oameni in un anumit fel ia gandeste bine.

● Cand injuram sau zicem anumite lucruri pe moment simtim o furie combinata cu rau dar in adancul nostru simtim ca e bine!

● Vreau sa zic ca raul face parte din dragoste!

● O relatie fara certuri nu e o relatie.

● Deci pana la urma Satan are rolul lui.

● Indirect sa facem rau si sa vedem mai bine unele lucruri, si cel mai important e sa il vedem pe Dumnezeu daca nu vedem raul nu avem cum sa il vedem pe Dumnezeu!

● Deoarece daca nu stim de existenta raului nu vad cum am putea sa stim de existenta binelui.

● E ca si cum am incerca sa ne uitam prin un pahar cu apa ar fi transparent dar daca adaugam o culoare de exemplu incepem sa vedem diferenta.

● Si deci pana la urma Satan e inca un servitor al lui Dumnezeu.

● Asta e parerea mea si asa vad eu lucrurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

Satan ne-a creat o lume imposibila fara rau. El conduce actualul sistem de aceea raul pentru unii dintre noi este ceva normal. Dumnezeu scrie clar in Bilbie ca va interveni dar nimeni nu stie cand. Oricum sunt timpurile sfarsitului. Oamenii sunt imperfecti ei pacatuiec foate mult. Nimeni nu este perfect, doar Dumnezeu si restul celor din Imparatia Sa. Satan stie ca va fi inlaturat de aceea el este manios si vrea sa aduca cat mai multi oameni spre pieire. In sistemul asta aparent fara rau nu se poate este total adevarat. Dar al carui nume va fi scris in Cartea Vietii acela va deveni perfect si va rai vesnic aparent.

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru anonim_4396):

● Mersi pentru implicare si pentru raspunsuri.

● Maine o sa revin cu o alta intrebare care mi-a reiesit din acesta intrebare.

● Aveam o presimtire ca regulile jocului se vor schimba.

● Poate ca sa fie distrus ar fi nevoie ca initial sa castige el.

● Ca sa fie din distrus din alt unghi.

● Odata ce castiga nu stiu ce se intampla pe urma nu cred ca cineva s-a gandit ca o sa castige dar sa vedem situatia si din cadrul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

Dar de ce scrii in buline? doar o curiozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defineste-mi binele daca nu ar exista raul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ar naste un copil cu scopul de al ucide?

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru anonim_4396):

● Cineva care era curios sa vada cat timp va supravietui copilul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

Atunci hotaraste-te:este diferenta intre "distrucere"(asa cum intrebi si "supravietuire", asa cum comentezi aici.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Citeste vechiul testament sa vezi ca satana il ajuta pe dumnezeu mereu, ce rau a facut ea spus lui isus va din pietre painii asta e ceva rau?

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru ateuNEGATIV):

● Deci teoretic il ajuta indirect.

● Deci e vorba de un tron si omenirea trebuie sa decida ce vrea inseamna ca diavolul nu va castiga decat cand ultimul om va fi al lui.

● Partea a doua e ca oamenii depinde de rau!

● Vreau sa zic ca daca Satan se retrage acum profetia nu se va mai implini! De accea il ajuta in mod indirect.

● E total fara non-sens.● Dar teoretic ce are sens in viata asta.

● Nimic.

● Deci daca oameni nu ar depinde de rau lucrurile poate ar sta altfel.

● Si da teoretic daca il distruge va distruge tot e o alegere daca omenirea trebuie sa o fac dar intrebarea finala este asa.

● De ce oamenii nu s-au decis inca ce vreau Binele sau Raul?

● Pentru ca depind in totalitate de amandoua?

● Vreau sa zic ca pana la urma il ajuta indirect ca daca nu l-ar ajuta si s-ar retrage acum profetia nu s-ar mai implini.

● E cu non-sens dar ce are sens in viata asta.

● Nimic.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

In biblie apare versete cand dumnezeu i spune la satana sa-l ajute intelegi, raul si binele nu exista noi il cream inca nu ai realizat? raiul, iadul nici nu apar in biblia

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru ateuNEGATIV):

● Pai da normal daca raul nu exista acum nu puneam eu intrebarea asta si nu exista categoria religie.

● De ce sa existe religie daca nu exista rau.

● Doar de motivatie nu cred.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

Esti de acord ca biblia e binele versus rau ca in orice carte de povesti?

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru ateuNEGATIV):

● Mersi si tie de implicare.

● Buna intrebare.

● Nu cred ca se poate compara cu o carte de povesti dar biblia detine cateva monstre din ce s-a intamplat atunci dar pur si simplu oameni nu sunt mai buni ca si atunci.

● Suntem tot la accelasi nivel, ia zi ce s-a schimbat eventual ca avem mai multe biserici si mai multi bani de dat plus toate sectele astea noi care storc bani de pe saracii oameni.

● Biserica e ca al doilea club pentru multi se duc acolo doar de dragul sa fie prezenti.

● Daca nu era asa cum ziceam aveam doar sfinti printre noi.

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Aratami ray versetele cand Dumnezeu ii cere diavolului sa fie ajutat. iar faci ca atunci cand ai spus ca nu exista in biblie dovezi ca Iisus e Dumnezeu, dovezi ca exista rai iad, dovezi ale Trinitatii etc si ti-am dat doldora de paragrafe?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

1 Timotei 1:20 spune: "I-am dat pe mâna Satanei [pe Imeneu şi Alexandru], ca să fie învăţaţi prin disciplină să nu hulească". În ce mod ar putea darea cuiva pe mâna răului întruchipat să-l dezveţe de blasfemie? Satan face lucrarea lui Dumnezeu? Pe de altă parte, dacă Pavel i-a expediat pe cei doi departe de corpul de credincioşi, ei au fost daţi adversarului - necredincioşilor - şi astfel au învăţat că numai comportându-se corect puteau fi admişi înapoi.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

Ai dreptate

| AMihai a răspuns:

începusem să mă gândesc că exageram când spuneam că site-ul ăsta e plin cu idioţi....acum m-am convins.

| EstiFericitaSauTrista explică (pentru AMihai):

● Asa si banuiesc ca credeai ca daca scrii aici va vedea cineva si se va rezolva.

● Daca nu iti place site-ul trimitei la Cristina un mesaj pentru dezactivarea contului permanenta.

| roxanagabriella a răspuns:

Păi crezi că omenirea e toată de partea diavolului? Omenirea a fost creată de Dumnezeu. Cine rămâne cu El, clar nu va pieri, dar dacă X-ulescu trece de partea lui sarsailă...mda.Poate va pieri.Mai depinde şi de rugăciunile semenilor şi de faptele lui... Înţelegi?

| anutzarock4u a răspuns:

Omenirea nu va disparea.se va transforma...din rau in bine.sau cel putin asa sper