| alexandru1234567890 a întrebat:

Dumnezeu e sfant si atotputernic, de ce l-a lasat pe diavol necurat si nu l-a transformat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu asa ai fi facut? si diavolul ce ar fi spus? pai nu v-am spus eu? este atotputernic si de asta a facut asa, deci eu am avut dreptate. Dumnezeu abuzeaza de puterea lui.este rau si tiran.ori adevarul este altul; DUmnezeu vrea dragoste, de buna voie nu cu dea sila.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Mda,Basescu e rau si tiran, l-a inchis pe Becali.
Buna asta Jorpalul. Dumnezeu e tiran cand pedepseste raul in persoana (lucifer), da nu mai e tiran cand pedepseste un copil nevinovat care arunca cu pietre in cuibul de randunele (vezi:manualul de religie)

| danay72 a răspuns:

Satan a fost la inceput un inger bun, dar el nu a vrut sa asculte de Dumnezeu si a vrut ca inchinarea sa ii fie adusa lui.

| Mădă0611 a răspuns:

Sa vada cine e vrednic de rai si bla bla bla, repede va sperie iadul sau va ia mintile raiul, ca dupa o vedenie sunteti alti oameni, ca aia care s-au lovit grav la cap.
Sunt curioasa, unii se nasc departe de crestinism si fara vreo sansa sa intalneasca vreun crestin ca diavolul le-a dus parintii acolo? Cum el e de vina pentru tot, necredinta celor izolati trebuie sa fie tot vina lui, asa e logic.

| Mădă0611 a răspuns:

" DUmnezeu vrea dragoste, de buna voie nu cu dea sila." asta e ca si cum ii dai cuiva sa manance numai mamaliga uscata de se scarbeste de ea si n-o mai mananca, ii dai cateva zile mamaliga cu viermi si alte chestii scarboase, o sa iubeasca mamaliga uscata. Cand permiti ca ceva sa-i faca rau cuiva si doar langa tine sa fie in siguranta, nu e iubire de buna voie.

| Miauti a răspuns:

E ca si cum ai transforma;
- negativ in pozitiv
- femeia in barbat
- antimaterie in materie
- negru in alb
- raul in bine
- stiinta in credinta
- ateism in teism

pe scurt e vorba de echilibru si mai ales din punctul de vedere raul este bun si bunul este rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma puiule? si daca CHIAR esti ateu, cum poti intreba ceva despre DUMNEZEU? daca tu nu crezi nici intr-o divinitate? nu crezi? deci nu exista.cum poti intreba ceva despre cineva inexistent? esti nebun? ori ce sa cred eu despre tine? ia mai vezi ce insamna ATEU.si mai vorovim mai apoi.

| alexandru1234567890 explică (pentru anonim_4396):

Mi-a raspuns mie mai demult intr-un mesaj ca nu stie ce sa creada, sincer nici eu nu prea am vreo certitudine.

| dana12848 a răspuns:

Pai daca nu exista si un personaj negativ intr-o poveste atunci numai e interesanta nu?laughing

| BlackAngel03092003 a răspuns:

Dumnezeu nu este vrăjitor. Sau a crezut ca se va schimba( diavolul fusese înainte un înger).

| Inferno a răspuns (pentru BlackAngel03092003):

Nue vrajitor dar poate sa faca tote chestile tari din Hary Potter.