| SunShine_3102 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista atunci de ce se incearca sa se arate ca nu e asa?

Răspuns Câştigător
| Alex_7297 a răspuns:

Pentru că religia a fost întotdeauna o tehnică de îndoctrinare în masă şi o sursă de venit pentru unii...

25 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cand intervine anosteala, omul face tot ce-i sta-n putina pentru a o da la o parte! Logic, se antreneaza in abordarea unor subiecte pe tema religioasa, economica, etc. Dumnezeu exista, dar noi nu-I putem intelege doar cateva atribute! Oricum, este prezent in fiecare dintre noi!
"Numai infinitul poate intelege infinitul!"
"Numai Dumnezeu poate intelege pe Dumnezeu!"
Am mai spus chestia asta, dar o repet de cate ori simt nevoia!

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca ti-e mai usor in viata sa stii ca nu exista, caci astfel poti face tot ce vrei si cum vrei, insa daca sti ca exista, sti totodata ca nu mai poti sa iti traiesti viata cum vrei, ca trebuie sa fii dupa standardul lui. De aceea unii incearca sa Il dea la o parte. Insa realitatea ramine. Oricit as incerca sa zic eu si sa-mi imaginez ca Casa Poporului nu exista, chiar daca voi reusi acest lucru, ea tot acolo este si ramine. La fel e si cu Dumnezeu.

| syme a răspuns:

Nccmn,
Ce spui sa incepem cu tine si sa eliminam nedreptatea din lume? Asta ar fi unul din cele mai usoare lucruri. Ori de ce sa nu incepem cu parintii nostri care iau si dau mita? (cei mai multi, nu toti).
Si acum urmeaza sa ma intrebi cand n-ai fost drept si de unde stiu eu. happy

| Flav a răspuns:

Daca ai nick-ul sunshine, atunci de ce nu incerci sa fii si tu stralucitoare precum o raza de soare?

| Razvan a răspuns:

Pentru ca ne intriga enigmele.Chiar si cele a caror rezolvare nu depinde de noiwinking

| georgesur a răspuns:

Un raspuns pentru DaNy :"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Si nu sunt sigur in legatura cu primul." Albert Einstein

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Dacă Dumnezeu există va trebui să răspundă mai multor întrebări, printre care:
- Dacă este atotputernic, de ce mai există diavolul?
- De ce există atâta nedreptate în lume?
- De ce oamenii nu se nasc cu şanse egale? (adică unii fie au anumite handicapuri, fie provin din familii sărace).

Răspunsuri de tipul ''doar infinitul înţelege infinitul'' sunt simple lozinci spălătoare de creier.

| daddy a răspuns:

Dar cine vrea sa demonstreze ca nu exista? straight face
eu ca si ateu sunt de parere ca ar trebui sa se demonstreze tocmai existenta lui, nu inexistenta

caz inchis

| BeT a răspuns:

Omul dorind sa isi creeze o viata asa cum si-o doreste el incearca sa inlature unele legi care il limiteaza intr-o oarecare masura. Ex:Nu fura, nu insela, nu dori bunul altuia, etc.Acum anulind existenta Lui Dumnezeu, se anuleaza si Judecata si asa fiecare poate sa faca ce il duce mintea.Asta a fost si idea lui Adolf Hitler, cel mai puternic trebuie sa supravietuiasca iar cei saraci trebuiesc sa moara.

| Himura a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu exista, de aia.

| siegfried182005 a răspuns:

Exista o oarecare intelegere cu privire la faptul cum organismele au luat nastere si au evoluat pana in prezent. Nu e necesara interventie divina. In plus, se cunoaste cum anume Universul nostru a luat nastere. Mai ramane intrebarea "Ce anume a cauzat inflatia Universului" si gata, s-a cam zis cu zeul!
Iar raspunsul scurt si la obiect la intrebarea ta: Daca cineva ti-ar spune o mare tampenie si ar sustine ca e adevarul absolut, tu nu te-ai lupta sa demonstrezi ca nu e asa?

| 334499 a răspuns:

Important e tu ce crezi

| dyddyyyx18 a răspuns:

Exista Dumnezeu.winking

| vlad93fcv a răspuns:

Dc? Pentru ca si ce mai indarjiti atei(cei ce nu cred in Dumnezeu) au totusi o teama... nu vor sa demostreze pentru ca le e frica de insusi reactia lor, adica nici ei nu sunt 100% siguri ca nu exista Dumnezeu. Lumea incearca sa demonstreze ca exista Dumnezeu? Nu. asa cum nu incearca sa demonstreze ca nu exista. nu stiu daca ai inteles. pe scurt vreau sa spun ca Dumnezeu EXISTA, este in fiecare dintre noi si ne poarta de grija. Toti credem in DUMNEZEU. fiecare in felul lui si ii cerem ajutorul din pacate doar atunci cand avem nevoie.

| Barbie a răspuns:

Dumnezeu chiar exista, si se incearca sa se arate oamenilor cate a cerat Dumnezeu si a facut pentru noi si noi nu apreciem, nu ii multumim indeajuns, si unii din noi chiar nu cerd in El. foarterau din partea voasta si partea ta Sunshine, cine crezi ca te-a creat? Extraterestrii?

| Eclectica a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta, cum ca nu exista?

| johnny_1840 a răspuns:

Pai cine a zis ca nu exista? jajajajaj exista bine si rau, oamenii sunt fiinte superioare inzestrate cu, constinta si ramane la latitudinea lor sa creada in ce vor!

| kaya a răspuns:

Pai cine ti-a zis tie ca Dumnezeu nu exista? Cine zice ca nu exista o face din rautate sau ciuda ca nu a fost ajutat sau poate ii merge rau si se simte singur de asta majoritatea spun ca Dumnezeu nu exista

| ioanabanana a răspuns:

Asa, si daca vorbiti voi nimicuri aici inseamna ca el exista mai mult sau mai putin?!
in dumnezeu ori crezi ori nu crezi. nu conteaza ce zice ala sau celalalt. e alegerea ta!
cu siguranta sunteti ortodoxi(nu de alta da s eu sunt)
e important sa fii spiritual nu religios
e important sa crezi in ce iti e tie bine sa crezi si sunt convinsa ca dumnezeu ar fi mai fericit daca ai crede intr-o sticla de bere si ai face numai lucruri bune decat daca ai crede in el si ai viola fetite iar apoi te-ai pocai.
jeezhypnotized

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi tu te gandesti inainte sa pui o intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicatia religioasa ar fi ca dupa ce Dumnezeu a creat toate aceste lucruri, nu s-a retras intr-un loc si a ignorat-o, ia legatura cu el si il vegheaza in nestire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca exista.

| wanda a răspuns:

Cine a zis ca Dumnezeu nu exista?raised eyebrows

| ------------------ a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista". Cine ti-a spus ca nu exista? Exista si este foarte greu de inteles cine este Dumnezeu : "Eu sunt Cel ce sunt". Am o curiozitate, diavolii crezi ca exista?(nu vreau sa te supar, este o simpla intrebare)

| pinkky a răspuns:

Aloo fetita ne auzi? suntem aici jos, pe terra.draga...eu am o intrebare pentru tine.asa din curiozitate, daca nu crezi in Dumnezeu atunci de ce in poza ta apare un pestisor[semnul crestinilor]? Eu stii, nu ma am cu psihologia, dar tu sigur ai nevoie de un tratament.Eu cred ca tu suferi de boala "numabaganimeniinseama" si vrei sa te devii Subiectul Principal.Asa-i? Putea-i sa te faci auzita si prin alte metode mai..."placute" sa zic asa.