| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dzeu e numai unul atunci de ce se spune in biblie `` sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este vorba despre trinitate. Dumnezeu in trei persoane coexistente si coeterne. Adica Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu -Duhul Sfant.Vedem in Ioan1:1,,La inceput era Cuvantul si Cuvantul era Dumnezeu si Cuvantul era cu Dumnezeu.,, In versetul 14 scrie ",,Cuvantul s-a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har si de adevar.Si noi am primit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal.,, Aici este vorba despre Domnul Isus.

| thealchemist a răspuns:

Daca n-ai fost odata la biserica in viata ta de ce trebuie sa ma plictisesti pe mine cu intrebari prostesti?

| KyraW a răspuns:

Inainte de oameni, au fost ingerii.Ingerii dirijau si ei mare parte din actiunile petrecute in Rai,de aici si povestea cu Lucifer,care a vrut sa fie mai important decat Dumnezeu, so a decazut...Dar Dumnezeu in general este si intreit :Tatal, Fiul si Sfantul Duh

| tsevaoth a răspuns:

Prietene la intrebarea ta tot Biblia raspunde.Citeste epistola lui Pavel catre COLOSENI capitolul 1 versetele 15, 16, 17 iar daca stai bine cu logica ai raspunsul corect.Succes!

| Gabriel892 a răspuns:

Se referea la ingeri probabil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa nu fie diferit de creatori, in multitudinea de religii si secte, adeptii se pot pierde in multime.E bine de stiut cand si cine trebuie sa cotizeze cu cate o jertfa sau o taiere de penis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca Dumnezeu a creat intai lumile nevazute.ingerii de pilda.de asemeni,Dumnezeu era cuvantul,si cuvantul era Dumnezeu,si duhul sfant era Dumnezeu in treimea cea de o fiinta.ia spune tu acum asemanarea este mai mult fizica? cum e dumnezeu? alb,negru,grena,galben? sau asemanarea e mai mult spirituala? dupa fizic am semana cu Dumnezeu intrupat,adica cu Iisus cuvantul,unicul fiu ce s-a nascut din tatal mai inainte de toti vecii.dar avem si suflare de viata,care vine de la Dumnezeu tatal.iar Duhul sfant trebuie sa fie cel ce ne calauzeste in viata, si ne salasluieste, corpul nostru fiind templu al duhului sfant. datoria noastra in viata este sa implinim in noi chipul creatorului nostru.ai- nteles acum de ce a spus; a noastra?

| Horia_8139 a răspuns:

Dumnezeu este sfanta treime(care cuprinde 3)-tatal, fiul si sfantul duh