| Bin_Husein_Ahmed_1997 a întrebat:

Dumnezeu este extraterestru
sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra
Sa facem (sunt mai multi) chipul și asemănarea NOASTRA (MAI MULȚI ZEII ADICĂ EXTRATERESTRI)
Ce părere aveți am mai multe dovezi ca dzeu este extraterestru o sa le dau pe parcursul a estei poștari
Credeți ca dumnezeu este extraterestru?

26 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Revelaţia divina cuprinsa în Sfanta Scriptură prezintă clar în egală măsură şi "trinitatea" dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine: un singur Dumnezeu. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Firea divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură "Natură" sau Fire divină...

| milan9 a răspuns:

Geneza cuprinde zeci de situatii in care subiectul este la plural ("trinitatea") in timp ce predicatul are forma de singular (o singura " Fire", sau "Natura" divina)...

| MskDesign a răspuns:

Nu este nici extraterestru si nici divinitate. Dumnezeu este o nascocire a unor "baieti destepti", daca le putem spune asa, din antichitate.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru MskDesign):

Cineva care gândește corect dzeu este imaginația oamenilor

| 23Suiram a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Cineva care gandeste corect trebuie sa gandesca la fel ca tine, altfel e prost?

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Oau, si tu esti la fel, doar o "nascocire" dar nu din antichitate ci de la pe la noi de "aici".

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Ma bucur sa fiu o "nascocire" ca mine decat un "religios" ca tine.In primul rand, in Biblia voastra scrie, prin una din cele 10 porunci,ca nu ai voie sa te inchini la chip cioplit sau la vreo alta asemanare.Voi,credinciosii,ca niste intoxicati de religie ce sunteti,nu doar ca va rugati la icoane,mai si dati bani pe ele laughing,ceea ce conform religiei voastre, va este interzis de Dumnezeul vostru.
In al doilea rand, lumea a fost creata de Dumnezeu, tot conform Bibliei voastre, acum 6 mii de ani.Cum va explicati ca stiinta moderna a demonstrat ca Specia umana exista de 600000 - 400000 de ani?
Dar dupa cum ai spus, sunt o "nascocire"!

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Eu sunt unul dintre aia care respecta la litera porunca a doua, aici nu prea mai "prins", mai "trage o data". Inca ceva Dumnezeul meu nu ma obliga sa fac ceva, daca fac, o fac pentru ca imi respect Creatorul. In rest comentarfile tale sunt doar parerile tale pe care ti le respect dar nu le iau in consideratie

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Inca astept raspunsul la puncutl 2.Respect.

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Conform Bibliei noastre, pamantul nu scrie cand a fost creat ci viata pe pamant, atmosfera, plantele, animalele, oamenii. Oamenii pot spune orice aiureli, NIMENI in afara de Dumnezeu nu a participat la creerea vietii asa ca parerile lor se loveste in primul rand de LIPSA LA timpul respectiv a celor ce au diverse "idei" trasnite.

| amorezul17 a răspuns (pentru MskDesign):

Icoanele nu sunt chip cioplit copile

| Alphawolf a răspuns:

"Dumnezeu" nu este nicicum. Religia crestina banuiesc ca se trage din una politeista. Inainte era plin de zei in convingerea oamenilor.
Nu e vorba de extraterestri, e vorba de imaginatie si vise. Fiind ignoranti si superstitiosi au facut din vise intamplari reale...

| suffarstar a răspuns:

Geneza a fost cenzurată de Biserică. În Geneza spune că la început Elohim a creat... Elohim este la plural, se mai traduce prin cei 7 Dumnezeu ai naturii sau cele 7 duhuri ale lui Dumnezeu. La fel în pasajul cu Turnul Babel zice "să ne pogorâm...". Oricum, Geneza e compusă din multe povești inițiatice ce probabil nu au avut loc niciodată, contează înțelesul ezoteric al lor. Dacă le-ai înțeles pe deplin te poți numi maestru.

| Dorugar a răspuns:

Nu credem ci STIM!
Dumnezeu locuieste in ceruri si nu pe pamant ca sa poata fi pamantean, asa ca tot ce locuieste in ceruri nu poate fi decat extraterestru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cu a zis Alphawolf, nu este vorba de fiinta extraterestre, ci precedesoare religiei crestine, a fost politeista, cateva dintre mituri avand origine sumeriano-babiloleana. Iti sugerez sa vezi aceste documentare:https://www.youtube.com/watch?v=eJ5I1EgasgQ
www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu tot iei Biblia vei vedea ca Dumnezeu a creat tot ce exista. Deci nu, nu e extraterestru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.duhul lui dumnezeu se plimba pe deasupra apelor; si cuvantul era cu Dumnezeu, si cuvantul ERA Dumnezeu.deci cand a zis A Noastra,s-a referit la om,ca trup, care seamana cu cuvantul intrupat, adica Iisus Hristos, care a spus; cine m-a vazut pe mine, a vazut pe tatal.Si Duhul sfant care de la tatal purcede, urmand sa locuiasca in acest templu al lui, trupul, si sa-l indrume, si sufletul adica ceia cel anima pe om.dar mai terioristule de ce stau eu la barfe cu toti tatarii?

| amorezul17 a răspuns:

Ce raspunsuri, demne de cei ce raspund."sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" Dumnezeu Tatal, poarta un dialog cu Dumnezeu Fiul, care exista de la inceputul timpului, nu doar de cand s-a nascut din Fecioara. Deci pe scurt Sfanta Treime a creeat lumea, capish?

| 23Suiram a răspuns (pentru amorezul17):

Corect. Cand Fiul s-a nascut din Fecioara, el doar s-a intrupat ca om, pentru ca oamenii sa il vada si sa creada. Se pare ca este mult mai usor sa credem in OZN-uri. Ele ne ajuta sa speram atunci cand avem nevoie. Credem in noroc si sansa, in vraji si tot felul de energii pozitive sau negative care ne influenteaza starea de sanatate, sau in alinierea planetelor si zodiac, iar cand ajungem la necaz punem vina pe Dumnezeu ca nu ne ajuta, deci nu exista. Nu conteaza, bine ca avem logica.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru amorezul17):

I sus cristos a fost creat mai târziu
Ăaaaaa parcă sfântă treime este un dumnezeu o persoana Cum dracu sa poarte o conversație cu isus dacă isus e dzeu?
Sfânta treime? Sunt 3 dzeii după Cum zici tu dacă ar fi unu nu ar vorbi singur cu el patetic mai esti

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică:

Geneza 3, 22.
Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!"
6, 2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.
(e oare unul sau mai multi dumnezei?)

Iezechiel 1, 4
Eu priveam şi iată venea dinspre miazănoapte un vânt vijelios, un nor mare şi un val de foc, care răspândea în toate părţile raze strălucitoare; iar în mijlocul focului strălucea ca un metal în văpaie.
5. Şi în mijloc am văzut ceva ca patru fiare, a căror înfăţişare semăna cu chipul omenesc.
6. Fiecare din ele avea patru feţe şi fiecare din ele avea patru aripi.
7. Picioarele lor erau drepte, iar copitele picioarelor lor erau cum sunt copitele picioarelor de viţel şi scânteiau ca arama strălucitoare, iar aripile lor erau sprintene.
(descriere biblica a unui OZN?)

Matei 2, 9
Iar magii, ascultând pe rege, au plecat şi iată, steaua pe care o văzuseră în Răsărit mergea înaintea lor, până ce a venit şi a stat deasupra, unde era Pruncul.
(o stea nu putea veni si sta deasupra)

Tesaloniceni 4:17
După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, şi aşa pururea vom fi cu Domnul.
(oare cum vom fi rapiti?)

Dumnezeu este un astronaut venit din cer iar Satana ne suprimă prin religie si capitalism şi ne face să ne autodistrugem prin poluare, iar mai nou ne-a convins să ne închinăm lui prin Biserici. Iar noi suntem niste dumnezei muritori...

Cine sunt fii lui dumnezeu de sau inperechat cu fiicele oamenilor? Aștept răspuns nu abureli

| danut a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Fii lui Dumnezeu sunt cei care cred si fac cele spuse de Acesta, in cazul respectiv este vorba despre fii lui Set. Daca vei stdia Biblia vei descoperi ca Dumnezeu ii numeste pe cei ce il asculta, fii.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru danut):

Fii lui dumnezeu nu sunt oameni dacă ar fi nu ar mai zice după ficele oamenilor ei nu sunt oameni ai mai mult de un neuron sa gândești unpic logic?

| danut a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Ai doua versiuni, ori citesti ce scrie in Biblie, adica o lasi pe ea singura sa explice ceea ce a vrut sa spuna ori o ei dupa "logica" ta care este "versiunea" ta la ceea ce scrie in Biblie. Care crezi tu ca este versiunea cea buna, a Bibliei sau aceea ce-ti imaginezi tu?

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru danut):

Versiunea cea buna este ceea ce scrie în biblie
Așa scrie în biblie

| 23Suiram a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Fii lui Dumnezeu sunt cei care cred si fac cele spuse de Acesta, (un fel de elita), iar ficele oamenilor sunt fetele celor care nu cred in Dumnezeu. Seamana a diferenta de clasa sociala.