| harciog a întrebat:

De ce s-a spus in Biblie ca Dumnezeu are chipul si asemanarea noastra?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cuvantul,,chip" este figurat, stiind ca Dumnezeu nu are o infatisare sau un chip de om. Dumnezeu este Duh (Ioan 4:24). Atunci a fi facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu inseamna ca omul imparateste intr-o forma limitata si imperfecta atribute ale naturii Sale, mai precis, poseda acele insusiri supranumite,, comunicabile" (sau transmisibile, adica, acele atribute divine care la creare i-au fost transmise intr-o oarecare masura ). Adica, omul poseda viaţa, personalitate, conştienta de sine, intelepciune, etc. si se poate spune despre el ca-i seamana lui Dumnezeu doar in masura in care demonstreaza aceste calitati.Omul are vointa proprie.(Si Dumnezeu are vointa proprie). Creerea noastra ca fiinte spirituale, asemenea lui Dumnezeu.Suntem formati din trup, suflare de viata si Duh.O alta asemanare a omului cu Dumnezeu este ca avem un destin vesnic.Depinde unde alegem sa ne-o petrecem.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Atunci are par in fund!
Nu cred ca in rai exista saloane pentru asa ceva.

| sandra2012 a răspuns:

Nu s-a spus in Biblie ca Dumnezeu are chipul si asemanarea noastra. Scrie in Biblie ca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea Lui, deci noi semanam cu El si nu invers, deoarece El ne-a creat pe noi, nu noi pe El.

| harciog explică (pentru sandra2012):

Sandraaaaaa,deeee cceeeeeee?

| sandra2012 a răspuns:

Pai Iisus Hristos nu are chipul si asemanarea noastra?

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Pentru ca oamenii din perioada aceea nu erau prea inventivi.

| harciog explică:

Mai,mai,mai,lasati naibii forma si urmariti intrebarea.De ce? E simplu.

| harciog explică:

Este ciudat cit de mult m-am inselat.Eu am crezut ca, fiind in virful lantului trofic, ne-am asumat singuri rol de Dumnezeu in Biblia.

| Varahil a răspuns:

Dintr-o dragoste pe care azi putini o mai pot intelege.Vezi si explicatia lui Skorpio

Răspuns utilizator avertizat
April
| April a răspuns:

Fiindca Biblia a fost scrisa de oameni chiar daca inspirata de Dumnezeu; din acelasi motiv pentru care Muza fiecarui poet se identifica cu iubita sa, din acelasi motiv pentru care 99 la suta dintre extraterestii imaginati de mintea omeneasca sunt antropomorfi.E cea mai buna dovada ca in constiinta omului e sadita ideea superioritatii sate ca fiinta unica in Univers.El nu are totdeauna curajul s-o spuna, dar simte ca Dumnezeu salasluieste in inima sa.Omul Launtric, harciog, l-a simtit pe Dumnezeu ca pe sine insusi.Pana la urna "omul e masura tuturor lucrurilor", nu-i asa?

| Purgatoriu a răspuns:

Pai poate a vrut sa ne fie mai usor sa ni-l imaginamlaughing Mda...Nu m-am gandit la asta pana acum.E ciudat ca multi oameni ignora faptul asta si isi imagineaza ca Dumnezeu o fi nu stiu ce extraterestru.Ma gandesc ca are legatura cu Lucifer dar totusi...

| Ezyo a răspuns:

Mai exact: Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile ce se tarasc pe pamant si tot pamantul!"
27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.

| Ezyo a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om dupa asemanarea Lui ca sa traiasca in Rai impreuna cu El si impreuna cu ingerii sa-L slaveasca pe El, dar omul a cazut in pacat si a fost exilat pe Pamant...

| Jesye a răspuns:

Biblia a spus ca dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea luii laughing

| harciog explică (pentru Jesye):

Daca privesti problema logic ai sa vezi ca tot aia este.

| maria_9179 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui:-)