| adrianpetrican a întrebat:

Daca este noapte timp de 6 luni la polul nord respectiv 6 luni polul sud stratul de ozon se va distruge complet pe terra in timp?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ozonul nu are treabă cu noaptea sau ziua, se distruge de pe urma abuzurilor omului.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Mai studiaza, gresesti. Ozonul apare doara acolo unde este lumina deci ozonul ala de sus, are foarte mare legatura cu lumina, fara lumina nu ai ozon.
Cum am zis cauta si informeaza-te, nu te lua dupa aia cu mediu, aia baga povesti sa suga oameni de bani, au salarii babane ii doare la palarie si nu fac absolut nimic, nici macar nu au cunostinte despre mediu laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| relian a răspuns:

Daca este nopate 6 luni, atunci stratul de ozon dispare acolo. Ozonul se formeaza numai in prezenta radiatiei solare, deci daca este intuneric, nu se mai intampla nimic in legatura cu ozonu.
Ozonul ala de sus, se formeaza atunci cand radiatia soarelui rupe molecula de oxigen (O2) astfel ca oxigenul ramas liber, singur se leaga de alta moleculade O2 formind O3, adica ozon, care la rindul lui se opune radiatiei, se rupe iar O3 si ramane iar O2, oxigen liber iar se ataseaza de O2 si tot asa intruna, de aia sintem aparati si de stratul asta de ozon.

Ce auzi ca dispare ca apare iar laughing inainte nu se cunoastea ce anume se intampla.
Acu se baga tare reclama la greu de catre cei cu mediu, organizatia aia care papa milioanele prostilor, sau vazut in pozitia in care joburile lor sunt in pericol, adica sa ramina someri, asa a trebuie sa faca orice sa se tina cu dintii de joburile lor de milioane pe spatele prostilor, a celor care doara asculta si nu is curiosi ce se intampla de fapt.

Cam asa sta treaba in mare.Startul de ozon o sa dispara atunci cand n-o sa mai fie oxigen molecular, dar in momentul ala diapare tot cei viu si foloaseste oxigen.