| benny7 a întrebat:

Dacă evoluția este adevărată de ce nu apar alte specii care evoluează?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai rabdare, in 50.000 ani poate o sa fie un animal mai evoluat. Cine zice ca s-a oprit evolutia la oameni?

69 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Evolunia nu s-a oprit. Acum multe specii difera de cum erau acum 100 de ani. Pasari, reptile, pesti, chiar si caninii sunt diferiti de acum 100 de ani. Evolutia se observa in timp. De exemplu romanii acum 2000 de ani aveau o medie de inaltime de 1.5m. Acum oamenii sunt mai inalti. Evolutia se petrece in zeci de mii de ani, nu peste noapte.

| benny7 explică (pentru GdX):

Dovedeşe ce afirmi? 2000 de ani aveau o medie de inaltime de 1.5m. Acum oamenii sunt mai inalti!

| benny7 explică (pentru GdX):

Acum 2000 romanii erau si mai buni si mai frumosi da chiar si trăiau mai mult! evolutia...

| GdX a răspuns (pentru benny7):

Ce vrei sa iti dovedesc. Du-te la muzeu si vezi schelete. Vorbeste cu arheologi. Mie arhelogii mi-au spus ca in bazinul marii negre oamenii erau mai scunzi. Daca ei m-au mintit, asta e, te mint si eu pe tine.

| benny7 explică (pentru GdX):

Daca ei au mintit, asta e...*

| RAY a răspuns:

Prima oara trebuie sa intelegi micro evolutia apoi vezi de macro evolutie, trebuie intelese ambele,vezi tu o specie noua nu e chiar un termen bun,practic speciile evolueaza permanent,mici trasaturi,mutati etc
duc in timp la ceva nou, dar repet cimpanzeu nu devine om, gorila nu devine cimpanzeu, nu exista transformari de astea, asa cum un caine nu naste pui de pisica, aia nu e evolutie

| benny7 explică (pentru RAY):

Aceasta teorie a schimbat reprezentarile vietii si ale cosmosului. Azi nu mai discutam daca Darwin a avut dreptate sau nu?

| benny7 explică (pentru RAY):

Dar trebuie sa avem in vedere, ca "originea intregii vieti dintr-o celula primordiala nu e tot una cu teoria potrivit careia fiinta umana provine din maimuta" fiindca nimeni nu stie daca speciile se trag una din alta, asa cum socoteste Darwin. thanks man'

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Benny ce ti am spus eu? ca maimutele reprezinta mai multe specii

| benny7 explică (pentru RAY):

Cu alte cuvinte, Darwin nu afirmă că omul se trage din maimuţă, ci că omul şi maimuţa au strămoşi comuni / e la fel.

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Care maimuta benny?

| benny7 explică (pentru RAY):

Probabil maimuţa Darwiniană!

| benny7 explică (pentru RAY):

Atunci- de ce atâtea naţionalităţi?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Tu faci misto?

| benny7 explică (pentru RAY):

Nu nicidecum. caut doar!
adică caut explicaţi nu convingeri sau păreri!

| benny7 explică (pentru RAY):

ŞTIINŢA caută merge, iar cei fără NU AU CE CĂUTA!

| doctorandus a răspuns (pentru benny7):

Nu se intelege nimic din ce ai scris mai sus. Esti baut?

| benny7 explică (pentru doctorandus):

Nu- ţi dai seama că nu ai cum.ok
IAR eu nu am timp să-ţi explic oricum tu nu poţi să înţelegi --ok*

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa apara stai linistit. Doar nu crezi ca apar de azi pe maine nu?

| benny7 explică (pentru suntserios):

Adica om cu 3 piciore?

| benny7 explică (pentru suntserios):

De ce nu apar alte specii care evoluează, mai presus de specia umană? CUM DE S-A OPRIT DIN INTÂMPLARE LA NOI OAMENII?

| Miksha a răspuns (pentru benny7):

Si alte specii evolueaza, doar ca nu putem sa comparam animalele cu oamenii.

Cateva exemple ar fi unele specii de pesti care au invatat sa se reproduca in alte perioade ale anului pentru a evita pescuitul oamenilor, unii sobolani devin imuni la anumite otravuri, pana si bacteriile si agentii patogeni care evoluaza si devin imuni la unele antibiotice.

Si oamenii evolueaza intr-o anumita masura - Inca mai avem apendice, chiar daca nu ne este foarte folositor (il foloseam pentru digestia celulozei din dieta pe care o aveam acum mii de ani).

Coccisul este o mica parte din ceea ce a fost probabil un fel de coada a omului.

| benny7 explică (pentru Miksha):

De ce putem sa comparam animalele cu oamenii cine ne dă dreptul sau cine ne opreşte?

| benny7 explică (pentru Miksha):

Ok-De ce oamenii nu au 4 ochii si patru urechii cum de s-a oprit?

| benny7 explică (pentru suntserios):

Corect asa este. Cine zice ca s-a oprit evolutia la oameni?- nimeni*

| benny7 explică (pentru suntserios):

Pentru ce s-ar opri evolutia la noi o specie de nimic. oricum timpul nu există. nu am existat nici noi***

| suntserios a răspuns (pentru benny7):

Ai rabdare, in 50.000 ani poate o sa fie un animal mai evoluat. Cine zice ca s-a oprit evolutia la oameni?

| relian a răspuns:

Pentru ca nu pot,nu au spatiu si nici libertate, cineva domina planeta, iar atunci cand cineva domina planeta totu este sub papuc, nimeni nu misca in front laughing.Ce raspuns ti-a dat sunt serios si tu i-ai dat si castigator, de parca exact asa si este laughing. Bine ca e si vina ta, dai asa fara sa gandesti.Ai rabdare zice cineva, rabdare sa ce anume? Pai ce acu un milioan de ani acu 2 milioane, acu 10 mii, acum 100 de mii de ani in fiecare zi o specie ar fi trebuie sa apara si noi sa o vedem, dar se pare ca nu e deloc asa.Tocmai pentru ca evolutia nu este inteleasa de toti asa cum trebuie, sau poate ca nu i se cunoaste bine mecanismele, cum actioneaza si cand, in ce conditii si etc.
Deci daca acum 100 de mii de ani sau na 1 mil de ani o specia o lua intr-o directie,astazi trebuie sa fi vazut aparand acea specie,dar d e cand se monitorizeaza nu s-a vazut nimic nou din ce se stie,din ce se vede,ba dimpotriva se vede clar ca multe specii dispar laughing deci daca dispar,ar trebuie sa apara o alta,o specie dispare atunci cand se transforma intr'o alta specie,dar noi vedem doara lipsa unei specii,asta inseamna ca odata disparuta cruce laughing asa cum au disparut si mamutii,aia au disparut nu au evoluat in altceva,daca evoluau am fi vazut un alt animal,doara nu s-a transformat un mamut intr'un soarece laughing sa zici nu se vede,sau nu s-a vazut atunci,gabaritu nu coboara asa de tare de la gigant sa ajunga soarece,hamster. Speciile or sa evolueze cand o disparea omu laughing asta pentru ca noi suntem specia dominanta pe planeta,nimeni nu misca,daca misca le dam la cap laughing asa cum au fost si dinozaurii,erau dominanti pe planeta,au fost milioane de ani timp in care nici o specie nu a evoluat atunci,acele milioane de ani, apoi dupa doispariatia lor brusc apapru o explozie de noi specii, au avut loc, locul lasat gol de dinozauri si de disparitia altor specii, cele ramase, alea mici in general au ocupat toate nisele disponibile sau adapatat si au evoluat in ce vedem acum.Cam asa sta treaba zic eu. Daca voi ziceti altfel asa o fi, dar nici dupa 2 sau 3 sute de mii de ani daca noi oamenii vom fi tot aici nu o sa vedem nici o alta specie, asta garantat.

| minrest a răspuns:

Apar alte specii, cum sa nu apara. Toti ursii polari se trag dintr-o ursoaica bruna de acum cca 7000 de ani, din Pamir. Si omul evolueaza, de exemplu noi, europenii, putem digera lactoza si la varsta adulta, dar multe alte populatii nu o pot digera decat in copilarie. Asta e o adptare care permite foloseirea unor produse secundare ale cresterii animalelor, derivate din lapte. Crestera animalelor a aparut in cadrul Neoliticului, acum cca 10000 de ani, si acest timp scurt s-a impus apropae complet aceasta adaptare esentiala, desi multi europeni dupa o varsta pierd capacitatea de a digera lactoza.

| SG1995 a răspuns:

Din întrebare se vede că nu pricepi ce e evoluția. Evoluția e adaptarea viețățiilor la condițiile aferente Terrei. Pe scurt "scopul" evoluției este ca speciile să supraviețuiască pe măsură ce apar schimbări de mediu.

Toate speciile evoluază constant, dar foarte încet cu schimbări mici și imprevizibils, asta se datoareazâ în primul rând la faptul că condițiile de viață sunt relativ aceleași deci nu aunt necesare îmbunătățiri majore. Iar mai apoi nu toate speciile se dezvoltă la fel, noi suntem o specie mică care independenti nu făcem față prădătoriilor mari totuși odată ce ne-am strâns în grupuri tot mai mari șansele să supraviețuim ca specie au crescut, iar spre deosebire de alte specii sociabile noi am dezvoltat (în timp) un limbaj complex articulat care în prima faza nu exprima multe, decât mai târziu. Dar acest lucru ne-a ajutat să ne dezvoltăm inteligența. Și totuși nu eram unica specie umană de pe Terra, noi dovezi scoate la iveală că mai mult specii de oamenii (precum homo neaderthal, homo de cro mango, etc.,) au fost contemporani cu noi (homo sapiens). Ce s-a întâmplat cu celelalte specii umane care nici ele nu erau proaste de fel?
Ei bine fie au fost asimilate de noi, fie au fost masacrate tot de noi, fie unele specii au fost prădate sau au murit în condiții vitrege.
Noi nu eram singura specie inteligentă și nici acum nu suntem, anumite specii precum delfini, cimpanzei sau corbii au inteligență extraordinară.
Cum am zis toate speciile evoluază dar nu toate la fel, noi am avut avantajul că nu eram cea mai puternică specia dar cea mai socială, alte speci pot zbura, înota, și trăi în condiții care nou ni se par imposibile, sunt abili vânători, sau pur și simplu au longevitate de sute de ani precum testoasele și copaci.

| benny7 explică (pentru SG1995):

Evoluția este fenomenul prin care o populație de organisme vii!
Darwin nu afirmă că omul se trage din maimuţă, ci că omul şi maimuţa au strămoşi comuni!
Descrie evoluția existenței Darwin)._?

| SG1995 a răspuns (pentru benny7):

Evoluția existenței lui Darwin?

| benny7 explică (pentru SG1995):

Omul şi maimuţa au strămoşi comuni?

| SG1995 a răspuns (pentru benny7):

Într-o formă mai generală omul e o maimuță. Termenul specific e primată.

| benny7 explică (pentru SG1995):

Într-o formă e o posibilitate dar e greu şă trăieşti cu aşa ceva!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Într-o formă e o posibilitate dar e greu şă trăieşti cu aşa ceva!

serios? eu detest omul nu alte animale

| benny7 explică (pentru RAY):

Adică Când mă analizez, mă detest?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Nu stiu man, de unde sa stiu eu asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Speciile evoluează în timp (nu este de ajuns 1000 de ani pentru a observa transformările din natură). Cu toate acestea, se evidențiază adaptarea la mediu în cazul unor animale care tind să „evolueze" și să fie diferite față de speciile din trecut.
Pentru speciile care au evoluat în trecut a fost nevoie de sute de mii de ani pentru a se întâmpla acest lucru, poate milioane de ani, iar oamenii nu au avut dintotdeauna capacitatea de a observa acest lucru (vezi? Nu înseamnă că până și omul a evoluat, s-a dezvoltat, s-a adaptat la mediul în care trăiește?) Evoluția nu înseamnă întotdeauna ceva spectaculos, ci lucruri care fac speciile respective mai bune în comparație cu cele precedente.

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

Evoluția umană de ce s-a oprit dacă totu a inceput dintr-o celulă?

| benny7 explică (pentru benny7):

De ce oanenii nu au 4 ochii si patru urechii cum de s-a oprit?

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru MePsd):

Da, asa e, te susţin!"
CUM DE S-A OPRIT DIN INTÂMPLARE LA NOI OAMENII? ceva mai presus de specia umană? e?

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

Asta este cea mai frecventă întrebare pe care o pun oamenii care nu cred în evoluție, și în același timp este întrebarea care dovedește cel mai clar că acești oameni nu înțeleg cum funcționează evoluția.

Cine spune că în cazul oamenilor evoluția s-a oprit? Faptul că nu se observă cu ochiul liber modificări în curs de o generație, zece generații sau chiar o mie de generații nu înseamnă că evoluția s-a oprit.

Evoluția are nevoie de milioane de ani pentru a realiza o tranziție de la o specie la alta. Iar modificările de la o generație la alta sunt atât de infinitezimale încât nu pot fi observate "cu ochiul liber"

Evoluția nu susține că un cimpanzeu naște un om, așa cum cred toți neaveniții. Evoluția înseamnă modificări de genul "în decurs de 40 000 de ani, diametrul firului de păr a scăzut cu 1%".

Să spui că evoluția nu există pentru că nu o poți observa în decursul unei vieți este ca și cum te-ai uita la Marele Canion și ai spune "mie nu mi se pare că se mai modifică, arată la fel cum arăta și acum 5 de ani, deci eroziunea nu există".

| benny7 explică (pentru MePsd):

De ce oamenii nu au 4 ochii si patru urechii cum de s-a oprit?

| benny7 explică (pentru MePsd):

E mult mai greu de pus Întrebarea, decât. o simplă părere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-ai răspuns singur: teoria evoluției este o prostie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrii tampeni

| benny7 explică:

E absurd să trăieşti dintr-o TEORIE, adică munca lui DARWIN? De ce oamenii nu au 4 ochii si patru urchii cum de s-a oprit?

| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

1. O precizare pentru cultura ta generală:
În domeniul științei, termenul de "Teorie" NU înseamnă "supoziție" sau "presupunere nedovedită".

Teoria evoluției (la fel ca teoria gravitației, teoria relativității sau teoria heliocentrică) nu este o supoziție, ci un adevăr științific riguros demonstrat prin milioane de dovezi care-l susțin.

2. Continui să pui aceeași întrebare, deși ți-am explicat exact în ce punct greșești.

În primul rând evoluția se manifestă imperceptibil de lent, așa că ea nu poate fi observată nici măcar în decursul întregii istorii înregistrate a umanității.
În al doilea rând, întrebarea "de ce ne-am oprit la doi ochi și nu avem patru" este complet aberantă. Dacă am fi avut 12 ochi, ai fi întrebat de ce ne-am oprit la 12 ochi și nu avem 14 ochi. Am avut la dispoziție un timp finit de a evolua, și nu scrie nicăieri că evoluția trebuie să însemne multiplicarea la nesfârșit a numărului de organe.

| benny7 explică (pentru johnnny123):

E teoria lui DARWIN MUNCA LUI, nimic mai mult!

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Am avut la dispoziție un timp fint. de unde ai avut?

| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

Și legile atracției gravitaționale erau munca lui Newton. Iar 331 de ani mai târziu le folosim în continuare pentru a calcula cu precizie milimetrică traiectoriile sondelor spațiale.

Deci care este argumentul tău? Dacă a fost descoperită de un om nu are cum să fie adevărată?

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Cine apus ordin evolutiei? DARWIN. E ABSURD trăiesc dintr-o teorie!

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Nu e descoperire e teorie e diferenţă mare!

| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

Ai citit cu atenție ce ți-am scris mai sus referitor la sensul cuvântului "teorie"?

O teorie științifică înseamnă un adevăr demonstrat științific, nu o "supoziție"

Te tot legi de cuvântul "teorie", căruia în mintea ta i-ai asociat un sens greșit. Până când nu vei accepta sensul real al cuvântului, nu vei putea înțelege nimic.

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Astia puteam fi noi?
Adevăratul sens al cuvantului da sunt doar teorii usor de înţeles. da greu de crezut, după evoluţie puteam fi creaţi şi fără degete? cine a pus ordin evoluţiei? cu siguranţă nu am fi scris aici. sau putem usor printr-un accident sa ne pierdem degetele chiar si viaţa. evoluţia ne reface inapoi? asta e evolutia a creat moartea, nu nemurirea, cea mai reală teorie!

| benny7 explică (pentru johnnny123):

DARWIN a demonstrat științific? cu mobilu poate...

| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

Știi de ce această discuție este fără sens? Din același motiv pentru care nu are niciun sens sa duci un copil de clasa întâi la un curs de anul IV la facultate. Acesta va fi depășit atât de mult de discuție, încât nu poți spera să plece cu vreo informație de acolo.

Ca să clarific, în analogia de mai sus tu ești copilul de clasa întâi.

| benny7 explică (pentru johnnny123):

E părera ta te gandesti la cursuri la clase la facultate platită! OMULE VEZI REALITATEA VIEŢII. gandeşte logic.
da cum vrei tu eşti liber.
nu ai nevoie de teorii! simplu fi tu. da existi...ok**

| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

Eu sunt liber. Și fiind liber, aleg să fiu articulat atât în raționament cât și în exprimare. Aleg să-mi susțin afirmațiile cu argumente și să consider ceva adevărat numai atunci când acel ceva este susținut de dovezi.

Tu ai ales exact opusul. Și cel mai grav este că nici măcar nu pari să realizezi asta.

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Asta e lgiile evolutiei ...trebuie ca omul să fie supus legiilor adică politica!

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Nu ai cum sa fi liber ok
realitatea te supune ori vrei ori nu din evolutie mergem in politcă si esti deja pierdut, nu referitor la tine la dreptul omului ok!

| johnnny123 a răspuns (pentru benny7):

Mulțumesc pentru încă o confirmare (a câta, oare?) a faptului că ești incapabil să fii articulat în raționament și în exprimare.

Dar asta nu pare să te împiedice să discuți chestiuni pe care nu ești în absolut niciun fel calificat să le discuți.

Parcă era și un proverb pe tema asta, ceva cu "fudul" și "destul".

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Cand dai sa vezi realitatea te retragi.ok

| benny7 explică (pentru johnnny123):

Asta e fatul de dresura omului cum evolutia umana te manipulează, oricum nu ai cum să scapi de supunerete convingi singur in drumul vieţii!
„și eu îți mulțumesc!"... ok*

| FaraNume1245 a răspuns (pentru benny7):

Nu-mi dau seama dacă ești un troll foarte bun sau doar agramat și analfabet.

| benny7 explică (pentru FaraNume1245):

Da adevărat!
nu- ţi dai seama că nu ai cum.ok
IAR eu nu am timp să-ţi explic oricum tu nu poţi să înţelegi --ok*

| Alex229x a răspuns:

Este adevarata evolutia, dar nu apar alte specii care evolueaza pe azi, pe maine, totul are nevoie de timp, nu-i asa?