| Romanul86 a întrebat:

Dacă toate animalele și plantele evoluează și se adaptează la mediul înconjurător atunci de ce unele specii dispar sau au dispărut?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din moment ce evolueaza este evident ca anumite specii dispar.
Intrebarea nu are niciun sens.
Intrebarile care au forma generala:
Daca X atunci de ce Y?
pleaca de la premisa ca afirmatia X contrazice intr-o oarecare masura afirmatia Y.
La tine afirmatia X (toate animalele evolueaza) sustine afirmatia Y (anumite specii dispar). Drept urmare structura intrebarii este gresita.
E ca si cand ai intreba:
Daca prajiturile contin zahar atunci de ce ele sunt dulci?

| Steregoi a răspuns (pentru Inferno):

Ce ii spune bacteriei ca trebuie sa supravietuiasca? Cum a aparut legea supravietuirii? Legea supravietuirii e o lege biologica.

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu toate sau adaptat asa bine la mediu, plus catastrofe naturale, microbi, virusi etc
nu toate speciile se adapteaza foarte bine si unele, cele care se reproduc in numar mare si care reusesc sa supravietuiasca
selectie naturala
selectie sexuala

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Animalele sunt în conflict unele cu altele?

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

In conflict? tu asa intelegi evolutia conflicte, incredibil, ce conflicte omule visezi, lupta pentru supravietuire, reproducere, si la noi oamenii e acelasi

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Deci nu suntem în conflict ci în luptă pentru supraviețuire! Ok.
Și noi când luptăm evoluăm?

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Sincer tu gandesti cand scrii

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Nici nu știu ce e aia gândire!

| Mircea08 a răspuns:

Suntem intr-un loc in care se discuta despre religie. Tinand cont de asta pot spune ca Dumnezeu a lasat ca omul sa stapaneasca peste animale. Daca ele o duc rau sau dispar este din cauza stapanului.

| NGheorghe a răspuns:

Dacă cele mai inteligente ființe se împușca între ele ...atunci tu te aștepți ca animalele sa aibă o șansă.
Dacă producția de armament si muniție este un sport, vânătoare este o necesitate! (Necesitatea de a consuma gloanțe.)
Animalele nu se "luptă" pentru nicio supraviețuire. Iar cele care cunosc vreun mod de sinucidere, când natura este prea poluată, chiar o fac. (Cum este cazul balenelor ce parchează pe câte o plajă.)