| RAY a întrebat:

Daca Hitler isi ducea planul la sfarsit cu eliminarea tuturor indivizilor care nu prezinta gene bune nu ar fi fost mai bine? poate numai existau persoane cu complexe,frustrari,persoane handicapate care sufera, nebune care nici nu stiu ca exista, care e diferenta intre cea a vrut hitler sa faca vs teoria evolutiei? nu ambele inseamna eliminarea indivizilor persoanelor cu gene slabe?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu ar fi fost mai bine și este un mod de a gândi absolut înfiorător.
Diferența dintre modul în care a acționat Hitler și modul în care acționează evoluția este uriașă. Mai exact, nu au nimic în comun. Evoluția este un mod natural de a spori șansele ca viața să continue și să prospere. Hitler a fost un dezaxat care a decis că 99% din populația planetei ar trebui fie să dispară, fie să fie sclava celor 1% aleși.

Lăsând la o parte profunda imoralitate și faptul că niciun om nu are dreptul să decidă ce rasă trăiește și ce rasă moare, cum ar fi putut Hitler să determine cu precizie cine prezintă gene bune și cine nu? Care ar fi putut fi setul de criterii și cum s-ar fi putut efectua testele?

Cel mai rapid om de pe pământ la ora actuală este o persoană de culoare. Unul dintre cei mai inteligenți oameni de pe pământ este complet imobilizat într-un scaun cu rotile. Unul dintre cei mai mari compozitori care au trăit vreodată era surd. Țara cu cea mai lungă speranță de viață este Japonia.

În ce punct rasa așa zis "ariană" era cea mai bună?

35 răspunsuri:
| MrJoker30 a răspuns:

Hitler ar fi trebuit sa aiba mai multa "grija" de homosexuali si tigani.

| SG1995 a răspuns:

Nu. Hitler a vrut ce-au vrut si comunisti desi nazisti si comunisti au avut un scop comun ei vedeau cauzele in moduri diferite. Comunisti au implementat eugenia sociala, iar nazisti eugenia rasiala, in ambele cazuri scopul fiind creearea unei lumii utopice egalitariste prin eliminarea diversitati sociale/rasiale. Daca ma intrebi pe mine daca ar fi sa aleg sa traiesc intr-o lume perfecta in care nimeni nu are nicio opinie si toti au aceleasi idei si lumea aceasta imperfecta dar cu o multime de omeni care nu sunt o masa de oi omogene frecate bine cu clor pe creier, categoric o sa aleg lumea in care gandesc eu insumi nu una in care alti gandesc pentru mine.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt teoria evolutie e despre supravietuirea celui mai adaptat nu a celui mai puternic, in acest sens anumite specii care nu se pot adapta la mediu dispsr pur si simplu. Ideea e ca evolutia nu se "concentreaza" pe crearea speciei perfecte precum cred creationisti ci e vorba doar de supravietuire, iar speciile nu dispar pur simplu, ci lasa in urma urmasi cu un numar cat mai vast de caratere contrar cu ceea ce dorea Hitler, acesta dorea uniformizarea raselor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Practic selectia naturala are la baza sansele inegale ale indivizilor la reproducerea cu succes sau la propagarea genelor.Intr-adevar,supravietuieste specia care se adapteaza cel mai usor, dar in timpul selectiei naturale se pot produce anumite mutatii, datorate meiozei sau mitozei.Cand au loc variatii avantajoase, individul le transmite urmasilor aceleasi gene bune, sau imbunatatite, deci practic putem vorbi si de o insa nu este acesta scopul principal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câta prostie...