| Solix a întrebat:

Daca medicina e atat de avansata atunci de ce mai mor multi oameni de boli grave? De ce nu se gaseste leac impotriva cancerului si a altor boli grave? Suntem plini de clinici medicale, farmacii si se spune ca medicina a evoluat, insa degeaba a evoluat daca mor oamenii pe capete in continuare.
Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a zis nimeni ca medicina a atins performanta... doar a evoluat. Poate nu stii cate boli s au eradicat sau se vindeca fara probleme in comparatie cu acum 100ani

| lpavel a răspuns:

Oamenii bolnavi mor din 2 motive: 1 nu au bani sa se trateze, 2 nu au aflat la timp de boala pe care o au si odata ce a avansat boala e prea tarziu!

| Donsavas a răspuns:

Oamenii mor pentru ca nu sunt interesați să si mențină sanatatea. Nu se intereseaza de bolile lor. Doresc sa i rezolve medicii, de parcă ar fi asa usor fără implicarea si initiativa pacientului. Se moare pentru ca nu sunt bani si nici resurse umane care sa doneze sânge, organe sau sa faca teste de laborator. Nu se investește în vindecarea populației, ci in dependenta fata de industria farmaceutica si sistemul medical.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

In alte tari poate oamenii sunt mai avansati si au clinici, noi avem biserici.
Inca suntem la inceput cu medicina dar sa stii ca s-au facut progrese, exista leac impotriva cancerului dar e inca in faza experimentala. E nevoie de multi ani de studiu pentru a face un leac. Si o data descoperit nu poti pur si simplu sa spui "evrika" si sa incepi sa vaccinezi oamenii in masa ca apoi sa moara pe capete pentru ca vaccinul e instabil sau cine stie ce reactii adverse dā.

| slayer09 a răspuns:

Cred ca problema bolilor e mult mai subtila decat se pare, ai mai jos un articol care poate iti va deschide un pic mintea despre boli si alte intristari si suferinte:

http://altarul-banatului.ro/? page_id=409

| TehDevil a răspuns:

Medicina o fi ea avansata, insa totul se invarte in jurul banilor!
Remediul pentru cancer a fost descoperit acum mult timp, insa de ce sa faci omul bine, cand il poti pune sa cumpere medicamente pentru asta? Si mai ales cat de scumpe pot fi acestea!
De ce dispar de pe piata medicamentele ieftine dar cu un efect sporit si apar in locul acestora altele muuuult mai scumpe si care nici nu-si fac efectul?

| sorin_6068 a răspuns:

"Suntem plini de clinici medicale, farmacii" o afirmație foarte adevărată și tot odată un sistem destul de profitabil nu crezi? De ce ar vrea "cineva" să piardă?

| AndreiGigg a răspuns:

Nu e adevarat. Ca de exemplu inainte sansele sa mori de cancer erau foarte mari, daca aveai cancer erai considerat ca o sa mori pentru ca nu exista leac. Dar acum cu chimioterapie si alte metode sansele de a trai sunt extraordinare de mari comparate cu orice altceva. Dar ca sa iti faci o idee gandeste-te ca bacteria evolueaza, si daca ea evolueaza devine rezistenta la ca de exemplu antibiotic iar gasirea unui leac se gaseste relative rapid. Ca de exemplu bacteria care cauzeaza raceala a evoluat de mai multe ori pana acum dar doctorii au creat un nou leac. Nu e asa de usor precum pare, avand in vedere ca fiecare bacterie evolueaza si noi boli apar.

| Lapadatu_Ovidiu_Mihaita_1993 a răspuns:

Posibile tratamente la cancer :
1.Bicarbonat de sodiu cu melasa
2.Vitamina b 17 care provine in mare parte din samburi de caise amari
3.MMS (Miracle Mineral Solution) trateaza, astm, diabet, cancer, hepatita, detoxifica corpul de metale grele si costa in jur de 250 roni.
4. Terapia Gerson care se bazeaza pe clismele cu cafea de 4-5 ori pe zi, terapia cu suc proaspat de mere si morcovi si alte multe tipuri de sucuri vezi.
5. Tullio Simoncini, oncolog italian... spala tumorile canceroase cu bicarbonat de sodiu si in doar cateva zile se reduc semnificativ. Poate trata cancerul in cateva saptamani.
6. H202 AKA Apa oxigenata, are cam tot acelasi efect ca si MMS-ul, distruge pur si simplu tumorile canceroase si detoxifica corpul de metale grele costa undeva pana in 200 lei pe amazon. (Peroxid de hidrogen grad alimentar de concentratie de 35% H2o2)
7. O alimentatie bazata 100% (AKA vegan ) pe plante ajuta sistemul imunitar sa se lupte cu cancerul si mai toate bolile cronice din zilele noastre. Sucuri proaspete

Etc... nu mi le amintesc acum pe toate dar sunt extraordinar de multe de spus despre medicina alternativa fata de medicina conventionala care are sanse de sub 2-4 % in tratarea cancerului.