| Goddessss a întrebat:

Dacă noi suntem creați de un creator, acela cum a apărut sau mai bine zis dacă in Biblie scrie ca la începutul lumii nu exista nimic, atunci cum din nimic a apărut acel creator?

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Creatorul poate fi și el o parte neînsemnată din univers, care s-a ocupat de bila asta (terra), după ce a cumpărat-o, a găsit-o pe jos, ori într-o pungă de pufuleți.
Biblia spune niște basme foarte depășite, limitate la cunoștințele oamenilor de acum 2000 de ani.
Unul din motivele pentru care o consider nevalidă, este tocmai ăsta; nu definește corect pământul, îi dă un înțeles vag, ignorând unele detalii descoperite ulterior (milioanele de ani fără viață, existența celorlalte planete, adevăratul "conținut" al cerului, etc).

| JicaContra a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu,"
incearca sa PERCEPI intrebarea, pentru ca e foarte tare, la inceput era cuvantul... si cuvantul de unde a aparut?!?!?!?!?
sau
D-zeul tau a facut universul, yeeeee... *DAR* CINE L-A FACUT PE D-ZEUL TAU?!? nu imi spune, cuvantul l-a facut pe d-zeul tau, rrrrrriiiiigt

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JicaContra):

Dadadaaaa... Era un cuvant magic, se plimba prin vid, s-a intalnit cu Dumnezeu, s-au imbatat, si au inceput sa creeze un mediu perfect pentru pacatosi.
Stiu, stiu! Exact asa a fost. Bravo!

https://www.youtube.com/watch?v=S6Wr9GAWw2Q

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca din afara acestui Univers. Parere?

| Sn4k3 a răspuns:

E o intrebare fara raspuns. Dar daca intrebi ce zice biblia, e ca a existat dintotdeauna.

| Ineys a răspuns:

Ideea e ca acest creator transcende universurile si existenta. El a existat inainte de orice altceva. E ca si cand tu ai desena un caracter. Esti creatorul lui, l-ai desenat in lumea lui 2d pe o hartie, dar tu esti independent de acea lume micuta si ai existat inainte de aparitia acelei lumi.

Dupa mine e bullshit, dar asa se zice.

| Werrich a răspuns:

Ioan 1:1-14 VDC

"La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut n-a fost făcut fără El. În El era viaţa, și viaţa era lumina oamenilor. Lumina luminează în întuneric, și întunericul n-a biruit-o. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan. El a venit ca martor, ca să mărturisească despre Lumină, pentru ca toţi să creadă prin el. Nu era el Lumina, ci el a venit ca să mărturisească despre Lumină. Lumina aceasta era adevărata Lumină, care luminează pe orice om venind în lume. El era în lume, și lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut. A venit la ai Săi, și ai Săi nu L-au primit. Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu; născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl."

| Nilsson a răspuns:

Un videoclip interesant:
https://youtu.be/kr766kfNtfA

| sabin89 a răspuns (pentru Nilsson):

Am văzut video-ul. Câteva observaţii:
Tipul (parcă a zis că îl cheamă Tibi) este inteligent. Îţi dai seama de asta după rapiditatea cu care vorbeşte, după faptul că nu citeşte, ci vorbeşte liber ş.a. Mai pe la început spune despre un scriitor, dar îi menţionează numele prea repede şi nu am reuşit să-l înţeleg. Deci, cum îl cheamă pe scriitor? Apoi, când enumeră religiile existente, vine cu o listă de vreo şapte-opt, ultimele două fiind Islamul şi Creştinismul. Nu zice nimic de Mozaism. De ce? Şi, în sfârşit, mai la urmă spune că Dumnezeu însuşi a venit pe pământ etc. Eu am citit în Biblie că nu Dumnezeu însuşi a venit, ci l-a trimis pe Fiul Său.
Astea sunt observaţiile mele.

| Goddessss explică (pentru sabin89):

Scriitorul era C. S Lewis, ca zicea ca a scris croniciile din Narnia.

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

E prezentarea lui personală, cred că el ar motiva mai bine ce a zis, nu pot să speculez.

| seth2016 a răspuns:

La inceput era spuma cuantica. Si spuma era cu creatorul si creatorul cu spuma, adica spuma era creatorul sau invers. Creatorul s-a agitat pana cand a iesit un Big Bang.

| Whateverrr a răspuns:

N-ai cum să creezi ceva din nimic, așa e. Chiar și ăsta poate fi un argument pentru existenta lui Dumnezeu, că trebuie să fie un Creator din spatele tuturor lucrurilor.

| DigBick a răspuns:

N o sa fie niciodata un raspuns clar. Si ca sa ti dai seama, gandeste te la asta. Se spune ca universul e infinit si in continua crestere. Totusi, ce se afla dincolo de marginea acestui univers? Intrebari fara raspuns.