| Anonimm30 a întrebat:

Daca nu exista rai, iad, reincarnare atunci de ce ne nastem si apoi sa murim?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Raspunsul e dumnezeu, daca gandesti ajungi in iadul vesnic, gandirea e o posesie demonica cu cat esti mai ignorant cu atat vei avea parte de un rai mai bun

| sierra1 a răspuns:

Bună intrebare! Aștia religioși indoctrinați, iar o să-ți muște unghiile, neștiind ce să zică

| StrongHeart a răspuns:

Exact,ceva tot exista, eu am impresia ca viata asta, scurta cum este, este perioada de transcendenta.Sufletul e nemuritor.

| Panamax a răspuns:

Daca exista reincarnare Iadul si Raiul pica.

| Legion7X a răspuns:

Există, rai și iad așa cum a existat și asa numitele nimfe ale păduri ( ielele). Mai departe nu există cercetare, pentru că este un domeniu care nu poate fi cercetat. Trebuie doar să crezi, asa cum crezi și în Dumnezeu. Dacă nu crezi în Dumnezeu atunci discuția nu poate fi dezvoltată.

| zilog a răspuns:

Exista iad aici pe pamant sa ajungi sa stai pe strada sa ninga peste tine sa iti fie rusine sa cersesti
Sa nu vrei sa mananci din cosurile de gunoi de pe strada
Si sa nu ai nici o idee ce ai putea sa faci ca sa faci rost de o pereche de izmene
Un sapun
Un bic de barbierit
Si o jumatate de paine sau
1 leu
Pt ca de 2 lei se poate trai 48 ore
Iei de 1 leu o paine si de 1 leu 50 grame de salam

Dar sa fi trecut deja mai mult de 5 zile de cand tot tusesti cu puroi si nu ai nici un ban sa iti iei nici macar niste aspirina si sa nu stii daca vei muri sau se va intampla vreo minune sa iti vina vreo idee cum ai putea sa faci rost de 2 lri

Si sa te duci la biserica si sa vorbesti cu pastorul tau si el sa iti spuna ca nu are cu ce sa te ajute pentru ca nici tu nu ai dat bani la biserica si ca ei ii ajuta doar pe cei ce sunt membri in acel club goarte selecr si exclusivist

Si de si biseica la care mergeai de cativa ani avea o camera pentru cazuri exceptionale special pentru asta creata un fel de garsoniera
Pastorul respecriv se apuca sa ii faca acte pe acea camera unui verisor de al lui
Si i-o face cadou.

Si te bagi inseama cu un pictor te invata faci felicitari origami te duci cu ele la viserica si le povestesti oamenilor fratilor ca stai pe strazi si le dai acele felicitari origami care ti-au luat fiecare 6 ore sa o faci 6 ore de munca si toti dar absolut toti spun ca sunt extraordinar de frumoase dar toți și-le însușesc si nici unul chiar daca le-ai spus ca nu ai ce sa mananci nu se apuca sa iti dea nici un ban

Apoi te mai ajuta putin pictorul nu moro de foame

Apoi ai bani pentru o singura conserva de peste din care se asteapta sa mai manace inca 2 oameni in afara de tine si vine un frate de la biserica zice sa te duci sa repari calculatorul la cineva
Si te gandesti ca o sa castigi ceva bani
Ii instalrzi ii faci ii aloci 8 ore faci treaba buna si la sfarsit fratele zice sa dai si tu bani sa le cumpere la cei ce ai fost sa le repari calculatorul o cutie de conserva de peste ca are copii... si nu are bani

Si in loc sa castigi ceva

Te pune intr-o problema si mai mare

In fata faptului ca inca 2 oameni care stiau ca ai banii pentru o conserva de peste te asteptau pe strada unde le promisesesi ca o sa o imparti cu ei

Si ei asteptau asta
Si tu trebuie sa mergi acolo si sa ii ecplici unui copul care era clasa a 5 a si cgiar mergea la scoala ca nu mai ai banii si ca nu ai ce sa mai imparti cu el pentru ca ai gost bagat intr-o chestie in care nu te asteptai sa pierzi ci te asteptai sa castigi
Dar pana la urma asa frate ti-a cerut in loc sa iti dea si banii pe care ii aveai

Asa ca nici tu nu ai ce sa mananci nici mama acelui copil care se astepta sa manance si ea ceva smdin acea mica conserva nici copilul respectiv

Asa ca va veti culca toti ne mancati ne stiind daca cumva vor veni hotii de organe sau militia probabil mana in mana cu cine srie cine cum se aude pe la televizor
Sau militia care nu are cui sa ii dea niste fapte
Pt ca iti inaginezi detoate gen Dincă.

IAR RAIUL ESTE TOT AICI PE PAMANT SA NU NINGA PESTE TINE SA FII CU FAMILIA SA AI CE SA MANANCI sa ai un loc de munca sa ai bani de un medic de ceva medicamente
Sa iti mai permiti o excursie sau chiar si cate un hotel sau chiar si pizza

| Legion7X a răspuns (pentru zilog):

Acesta este raiul de adaptare. În Raiul ceresc nu există adaptare, nu există subjugare, nu există presiune, dorință, necesitate. Probabil nici apă nu o mai bei acolo, sau să mănânci așa cum o făceai pe pământ pentru a te sătura. Este locul pentru cei nou născuți într-o altă lume.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca punem problema asa, de ce mai respiri ca si asa dupa ce mori nu se intampla nimic. La ce iti mai bati capul cu viata si ce sa mananci, daca faci totul degeaba? Asta e frumusetea vietii, sa faci un om fericit, sa te plimbi prin paduri, munti, pe mine lucrurile astea ma fac fericit. Dumnezeu stie de ce ne-a creat, tu doar fii bun cu toti si o sa primesti rasplata dupa moarte.

| zilog a răspuns (pentru Mirel4412):

Dupa ce mori mori si te ia dracul
daca exista ceva dupa moarte
exista iad
asa ca daca vrei ceva rai trebuie sa ti-l faci tu aici cu mana ta
sa mergi la moldovence ucraienience rusoaice pentru ca de la o vasta dgeaba ai bani cand nu o sa iti mai functioneze interesul

| SingleForOne a răspuns:

Așa-i evoluționismul, cică. Toate organismele sunt supuse ciclurilor de viață și evoluție. Fie că un organism moare la un moment dat, fie moare din alte cauze (inclusiv să pice un asteroid). Pe urmă, se reia totul de la început. happy Orice răspuns care vine, are la bază ideea de naștere și moarte, dar gândirea asta este prea finită când experientele umane dovedesc că realitatea este mai mult decât ne-am putea închipui. Dacă până în prezent, să știm atâtea despre univers, înainte realitatea era că noi suntem singura existență din univers (noi, mă refer și la lumea divină, și la omenire). Acum, vedem că sunt posibilități de viață pe alte planete, posibil supusa unor legi de evoluționism la fel ca și noi. În curând, vom afla și despre natura lui Dumnezeu, a raiului, și a iadului. Să spui că nu există, automat spui că te împotrivești cercetărilor științifice și emoționale (experientele noastre). happy

| Titan123 a răspuns:

Exista rai și iad, crede și nu cerceta