| user_5208 a întrebat:

Daca nu ma spovedesc unui preot/duhovnic inseamna ca nu imi vor mai fi iertate pacatele si voi ajunge in Iad?
De ce trebuie sa am un intermediar atunci cand discut cu Dumnezeu, atata timp cat Dumnezeu se afla in toti si in toate, pretutindeni in cer si pe pamant... stiindu-se ca nici macar frunza din copac nu cade fara voia Lui si nici macar furnica nu va pasi fara ca pasii sa-i fie auziti?
Cine a creat regula aceasta a spovedaniei si de ce?
Nu vi se pare putin pervers?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Relatia omului cu Dumnezeu trebuie sa fie una confidentiala si nu intermediara. Pacatele iti vor fi iertate in momentul in care te caiesti si te rogi pentru iertarea lor. Nu ai nevoie de niciun popa, crede-ma. Bestialii au creat aceasta regula, iar naivii se duc sub "halatul" popii. De ce au creat aceasta regula? Pentru ca popa sa fie deasupra celui spovedit. Pentru ca popa sa fie plin de carisma, sa fie superior. A face voia Domnului, nu inseamna a te imbraca in "halate", a purta cruci pana la genunchi sau a transmite dogme deprinse din Biblie credinciosilor. Biserica, nu mai este un locas sfant. De ce? Pentru ca se cer bani pentru cununii, inmormantari, botezuri si implicit pentru participarea la slujba( pe seama unor lumanari). In momentul in care intervine banul, e clar, ai pierdut legatura cu Dumnezeu. Si tu si popa! As face o asimilare intre biserica si politie, ambele isi urmeaza interesele, unele de natura materiala. Stii cum poti testa adevarata credinta si fatarnicia? Te duci in plina slujba cu o bomba. Faci un anunt: "aveti 10 secunde sa iesiti afara!" Sunt curios cati vor iesii pe geamuri pentru ca usa de la iesire nu-i razbeste.
Ne-ntrebi: "Nu vi se pare putin pervers?" Iar eu iti spun : " nu mi se pare pervers, mi se pare grotesc!"

24 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Pai buei astia, noi din ce sa mai traim, ba? Veniti la tata popa sub sutana si spuneti ce pacate aveti ca asa va ia mai repede securitatea buei...am de terminat o vila, rata la Jeep s-a marit, hai la tata popa sa va spovedeasca; mai ales pentru fete.

regis
| regis a răspuns:

Stai, ca nu e chiar asa. Nu iti spune nimeni nici ca vei ajunge in iad, nici ca vei ajunge in rai, caci nimeni nu poate sa iti garanteze vreuna din variante.
Nu zice nimeni ca TREBUIE sa ai un intermediar, insa cu siguranta exista persoane care te pot ajuta in discutia ta cu Dumnezeu. Asa cum unii oameni au nevoie de translator pentru a se intelege, iar altii reusesc sa se descurce si singuri, chiar si atunci cand nu stapanesc foarte bine limba. Mentinand alegoria, a apela la un preot este ca si cum ai urmari un film cu subtitrare; poti intelege actiunea si fara ajutorul acesteia, dar e mult mai simplu cand ai si subtitrarea.
Nu stiu cine a creat regula spovedaniei, insa e evident ca principiul spovedaniei este valabil nu doar in biserica, ci si in viata laica. Un proverb stravechi spune "greseala recunoscuta este pe jumatate iertata", iar psihologic atunci cand te apasa o problema, primul pas spre a scapa de stres este sa te confesezi cuiva. Pacatul ar trebui sa constituie o astfel de problema, prin urmare spovedania la randul ei este o eliberare de apasarea acestui pacat.
In privinta perversitatii, efectiv nu inteleg la ce te referi.

| Duhovnicul a răspuns:

Pai popa e casierul, ete nah voi vreti sa fiti mantuiti si sa fie si gratis. Neh, asta costa asa ca treci si plateste daca nu vrei sa ajungi in iad pacatosule.

| andre999 a răspuns:

Nu inseamna ca vei ajunge in iad, dar unele pacate nu-ti vor fi iertate. Ne este simplu sa spunem ca noi ne recunoastem pacatele in fata lui Dumnezeu dar asta nu necesita curaj deoarece el este omnistient si oricum le cunoaste. Insa necesita curaj sa te duci in fata unei persoane si sa-i spui ce pacate ai. Tu stii ca Dumnezeu iti cunoaste oricum toate gandurile si pacatele si ca este relativ usor sa ii le spui tinand cont ca EL nu este material in fata ta. Dar devine greu cand trebuie sa i le spui cuiva care este in fata ta si esti sigur ca iti va si raspunde. Dumenzeu vrea sa vada daca ai curajul sa-ti spui greselile in fata Lui prin intermediul cuiva din viata asta.Gandeste-te ce usor e sa spui "Doamne astazi am mintit" si pe urama te duci si te culci dar ce greu devine cand stii clar ca este cineva langa tine care te asculta si ce rusine si teama ne cuprinde stiind ca el(preotul, psihologul, prietenul) ne va cunoaste pacatele. Daca nu am fost foarte explicit te rog sa-mi trimiti un mesaj pe privat si o sa-ti dau numarul meu de telefon ca sa-ti explic mai bine. Succes.
PS ma bucur ca mai sunt oamenii interesati de spiritualitate.

| Adyr0 a răspuns:

Faptele apostolilor 4:10
s-o ştiţi toţi, şi s-o ştie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfăţişează înaintea voastră pe deplin sănătos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-aţi răstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi.

Faptele apostolilor 4:11
El este, piatra lepădată de voi, zidarii, care a ajuns să fie pusă în capul unghiului.'

Faptele apostolilor 4:12
În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi."

Faptele apostolilor 4:13
Când au văzut ei îndrăzneala lui Petru şi a lui Ioan, s-au mirat, întrucât ştiau că erau oameni necărturari şi de rând; şi au priceput că fuseseră cu Isus.

| Eron a răspuns:

Dumnezeu nu a spus niciodata ca pentru a ne cere iertare de pacate trebuie sa mergem la un preot. Daca eu as stii ca e asa as prefera sa raman cu pacatele decat sa afle el ce am facut in viata. Oricum, nu Dumnezeu a spus sa fie un preot. Tu poti sa iti ceri iertare in camaruta ta si Dumnezeu te va auzi.

| AdelinaC a răspuns:

Ba da, poti sa te rogi la Dumnezeu sa te ierte sau sa te ajute si fara sa mergi la preot.Important este ca rugaciunea sa fie facuta din inima curata si sincera, altfel nu are efect.
Dupa mine, chestia asta ca sa te duci la preot este in ajutorul oamenilor atunci cand simt nevoia sa discute cu cineva, sa spuna tot ce are pe suflet unei persoane instruite sa ii dea un raspuns corect.Cand unele lucruri sunt rusinoase si nu le poti spune unui prieten, atunci te duci la preot si ii spui lui, el iit va da un Canon pe care sa il indeplinesti si apoi te impartaseste, iar pacatete iti sunt iertate.
Eu merg la preot sa ma spovedesc decat in Postul Pastelui, in rest prefer sa ma rog decat sa stau acolo la coada, in inghesuiala. Dumnezeu te asculta din orice loc.

| jumpper a răspuns:

Cei ce nu vor sa se Spovedeasca unui preot zicand fie ca nu trebuie sa existe un intermediar intre D. zeu si oameni, sau ca au "credinta lor" adica ascunsa acolo undeva in interior gresesc foarte mult.
In primul rand Preotia este data din porunca Lui D-zeu inca din Vechiul Testament, cand I-a poruncit lui Moise sa il sfinteasca pe fratele sau Aaron si pe fii acestuia ca sa slujeasa la Templu, si nimeni in afara de semintia lui Levi sa nu slujeasca, ca ei sa aduca jertfe pentru pacatele poporului. Apoi in Noul Testament, cand Hristos a ales pe cei 12 Apostoli si le. a zis Mat 18, 18 " Amin zic voua : Oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer, si Oricate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in cer." Iar dupa ce a Inviat a instituit aceasta Taina cand a suflat asupra lor, zicand : " Luati Duh Sfant, carora le veti ierta pacatele, se vor ierta lor; si carora le veti tine, vor fi tinute " ( In 20, 22-23 )

| jumpper a răspuns:

Unii stau in dubiu dupa ce aud invataturi gresite ale unor asa zise secte crestine ca de ex protestanti sau martori ai lui iehova. "Oamenii zic ca nu au ei ( adica protestantii si martorii lui iehova si celelalte secte) aceeasi Biblie? "
Da Biblia e una! Dar interpretarea ei e gresita.
Ei se bazeaza pe invataturile gresite ale lui Martin Luther si ale lui Calvin, care sustin ca ca omul este predestinat inca dinainte de nastere, fie la rai fie la iad, deoarece D-zeu inca dinainte ii cunoaste fie pe cei buni, fie pe cei rai. Da! D-zeu ii cunoaste dinaite pe oameni, dar asta nu inseamna ca anuleaza omului libertatea de a alege binele si raul. Asta ar insemna ca noi suntem niste maninonete! Locul unde ne vom duce dupa ce murim fie rai fie iad tine numai si numai de noi.
Deci nu toti cei care citesc Biblia inseamna ca trebuie sa o si interpreteze cum vor. Avem ex la 2 Ptr 3, 16 unde Petru vorbeste de unele scrieri ale lui Pavel ca : " in ele sunt unele lucruri anevoie de inteles, pe care cei nestiutori si neantariti le restalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzanie."

| jumpper a răspuns:

Unii nu se Spovedesc si pentru ca zic, ca preotul are pacate, si ca atare nu are nici un rost.
Iar este gresit, deoarece nu este om pe pamant care sa nu fii gresit odata. Deoarece aceasta Taina nu depinde de cat de pacatos sau nu e acel preot, caci preotul nu da dezlegare de pacate prin puterea lui, ci D-zeu este cel ce harta pacatele prin harul Sau, prin mijlociea preotului.
Aceasta se arata prin insasi rugaciunea ce o rosteste : " Domnul si D-zeul nostru Iisus Hristos ...sa te ierte pe tine fiule ( sau fiica ) si sa-ti lase tie toate pacatele. Iar eu nevrednicul preot si duhovnic, cu puterea ce-mi este data, te iert si te dezleg de toate pacatele tale, in numele Tatalui si al Fiului si al Sf Duh. Amin. ". Deci preotul este doar un martor, care sa marturiseasca la judecata desprea iertarea acestora.
Oamenii nu se Spovedesc si din rusine pentru pacatele pe care le-au facut si se tem ca acestea vor fii spuse. Dar Preotul nu are voie sa marturiseasca la nimeni despre ceea ce a marturisit penitentul. Acesta este juramantul lui.

| ionutarges a răspuns:

I-am zis odata la un preot ca m-am masturbat, moaaama ce fata a facut de parca eram cel mai mare pacatos. Oricum am terminat-o cu biserica si cu religia si cu toti sfintii astia care sunt acolo doar sa judece.

| monique a răspuns:

O data o femeie care era curva a fost scoasa din bordel de un om bun, si parandu-i din suflet rau pentru viata ce o dusese, noaptea a murit, iar omul ce era cu ea a vazut sufletul ei dus la cer de ingeri in lumina. Fusese iertata. Atunci la ce e buna spovedania in fata unui om? In primul rand sa ne scada din mandrie. Spunand altui om ce ai gresit te ajuta sa iti dai seama cum esti de fapt, in plus el te poate privi mai obiectiv fiindca te vede din afara. De ce trebuie sa fie preot? Fiindca, cel putin teoretic (nu vorbesc de situatia din Romania) el si-a dedicat viata lui Dumnezeu si rugaciunii si, ar trebui sa aiba intelepciunea si rabdarea sa dea cele mai bune sfaturi pentru a te ajuta, ca sa iti fie bine si aici si dupa ce mori. Rolul duhovnicului e sa iti fie aproape cand ai nevoie, si la 2 noaptea daca e cazul, cu sfat, cu rugaciune, cu alinare sau imbarbatare, sa te certe cand gresesti, sa te trezeasca la realitate. Trebuie sa fie un prieten adevarat si tata in acelasi timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu m-am spovedit unui preot, am propria mea constiinta pentru asta si n-am nevoie de mijlocirea lui. Si cred ca nimeni nu are.
Nu de numarul de marturisiri depinde deschiderea portilor raiului.
Popii/intermediarii/consultantii/translatorii/mediatorii sunt doar niste instrumente - le-as numi financiare, dar denaturez sensul stiut al expresiei "instrument financiar" - menite sa aduca BANI unei institutii care devine financiara(biserica). Scopul pecuniar e cel care pune in miscare abinegatia lor.
Wow, nu m-am gandit pana acum, dar...pervers...da, ce imagine minunata am in gand! Nu e perversa, e sugestiva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imbecilul robotel imi modifica spusele in mod eronat. Eu am scris si am si editat raspunsul de cateva ori, scriind "a b n e g a t i e", iar el, transcrie automat "abinegatie". E ca si la T w i n P e a ca s, adica Twin Peacasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cainta este cazna sufletului. iar un preot este doctor de suflete.iertarea se face in asa fel, fiindca ai un indrumator nu un mijlocitor.nici popa nu te iarta daca nu-ti faci canonul pentru a te impartasi cu sfintele taine.iti da doar aghiasma mare.care inseamna alta ceva.toate in biserica au o mare si buna randuiala, nu se fac la voia intamplarii asa cum vor unii sa para si care habar nu au.iertarea vine in sanul bisericii, nu in afara ei, eu sunt trunchiul si voi santeti mladitele.asa a spus mantuitorul.marturisiti-va unul altuia pacatele voastre. e bine unui preot, fiindca cunoaste problemele sufletului mult mai bine decat unii care habar nu au ce ala suflet, botez, cununie, casatorie, a nasi, si a te marturisi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Apo, am apelat la consultatiile unui psiholog, insa acesta nu era mijlocitor intre mine si vreo entitate nevazuta cu care nu reuseam sa comunic, ci era un "inlesnitor" pentru o mai buna deschidere sau intelegere a mea fata de mine. M-a ajutat pe mine in relatia cu mine insami.
Cred ca problemele mai importante sunt cele din interiorul nostru si merita sa fie lamurite, decat cele in legatura cu divinitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie un intermediar, dar biserica spune asta pentru ca popii sa castige cat mai multi bani de la oameni... iar in iad nu ajunge nimeni, dumnezeu este omnibenevolent si poate ierta orice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Apo tot ce este creat este lasat si trebuie respectat daca nu respecti si te stavililesti vei plati vei fi fara viata vesnica este greu sa intelegeti ca nu s-a creat a fost lasat asa si cu Iisus nu a fost crezut de majoritatea acum ce facem ne intoarcem la vremurile cand a trebuit majoritatea sa aleaga pe un altul in locul Fiului? majoritatea manipuleaza sfat nu va lasati manipulati incercati sa intelegeti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te framanta Apo, cu spovedaniile, ca atat burtosii, cat si psihologii cauta sa te traga de limba de cate ori ai fost pe la unele vecine siiii s-ar putea sa-i jignesti spunandu-le

| RisenAngel a răspuns:

Pai nu conteaza nici 1 % spovedania in fata preotului decat in fata lui Dumnezeu.Marturiseste pacatele in fata lui Iisus pentru ca el s-a rastignit pe cruce si prin sangele lui sunt iertate toate pacatele tale trecute, prezente, chiar si viitoare daca iti daruiesti sufletu in mana lui Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| Ancamitumihaela a răspuns:

Spovedania nu mantuieste pe nimeni ci numai Isus iti poate ierta pacatele. Relatia omului cu Dumneyeu este cea mai importanta din viata noastra. Nu religia ne mantuieste, ci sangele scump a lui Isus iti curata orice pacat. Spovedania au fost inventate de oameni care asa zis crestini falsi ca sa aduca lumea in ratacire. Nu te lasa inselat de preotii care vin imbracati in haine de pastor si pe dinauntru sunt lupii rapitori. Incredete in Dumnezeu ca numai El iti elibereaza de lantul pacatului. Marturiseste inintea lui toate pacatele si El iti iarta faradelegile comise, trebuie sa vii cu o inima sincera si curata.